خواص خوردن سویق کودک برای نوزادان و کودکان

سویق کودک

خواص خوردن سویق کودک بسیار زیاد می باشد ک در ادامه به آن پرداخته شده است.

نوزاد بعد از به دنیا آمدن تنها چیزی که می تواند بخورد، شیر مادر یا شیر خشک است. اما رفته رفته مصرف شیر کمتر می شود و نوزاد به سنین کودکی وارد می شود.

بالطبع باید غذای او هم تغیرر کند. تقریبا از 6 ماهگی به بعد، باید به کودک غذاهای جامد هم داده شود.

سویق کودک یک غذای مقوی و انرژی زا

یکی از بهترین غذاهای جامد برای کودکان، خوردن سویق می باشد. سویق از قدیم الایام به عنوان یک غذای بسیار مقوی و انرژی زا برای سنین مختلف بوده است. همچنان می توان از این غذا برای کودکان نیز استفاده کرد.

سویق را با نام های دیگری نیز می شناسند. مثلا قاووت یا پوره، نام دیگر این غذاست. مواد تشکیل دهنده ی این غذا، بسیار مقوی هستند و می توانند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند.

 سویق مخصوص کودک، کمی با سویق معمولی متفاوت است. یک نوع بمب انرژی برای نوزاد و کودک حساب می شود. مخلوطی از تمام آرد های غله جات می باشد. آرد گندم و ذرت و عدس و غیره.

این غذا می تواند به بهبود انرژی کودک، بالا بردن تقویت بدن و وزن گیری نوزاد کمک کند.

 این ماده ی غذایی هم اکنون به صورت پودر شده و آماده در فروشگاه های معتبر و عطاری ها به فروش می رسد. سویق بزرگسالان کمی متفاوت است و مواد مغذی آن کمی با سویق مخصوص کودکان متفاوت تر است.

هر کدام از اجزای تشکیل دهنده ی سویق مخصوص کودکان، می تواند خواص خود را داشته باشد.

خواص سویق برای کودکان

در کل خواص سویق کودک شامل این موارد است:

 • به دلیل داشتم فیبر بالا می تواند یبوست نوزاد را بر طرف کند.
 • سویق برنج جلوی اسهال کودک را بند می آورد.
 • سویق عدس به خاطر آهن بالایی که دارد، سبب خون سازی در بدن کودک می شود. و همچنین رفع عطش کرده و معده را تقویت می کند.
 • باعث افزایش اشتهای کودک می شود و وزن گیری بهتری پیدا می کند.
 •  سرشال از کلسیم و ویتامین c و b و فسفر و منیزیم است.
 •  تراکم استخوان در کودک را بالا می برد.
 • سیستم ایمنی و دفاعی کودک را بهبود می بخشد.

سویق کودک همان سویق کامل است که باید با شیر مادر مخلوط گردد تا اثر فوق العاده ای داشته باشد.

برای خرید آنلاین سویق کودک از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

سویق کودک انبه ایران گیاه

در انتخاب سویق برای کودکان دقت کنیم

هر غذایی می تواند در کنار خوبی و خواصی که دارد، مضرات و عوارضی هم داشته باشد. سویق کودکان هم از این جریان مستثنی نیست. سویق می تواند عوارضی را در کودکان ایجاد کند. باید در انتخاب سویق دقت کافی داشته باشید.

سویقی که به کودک می دهید، باید از 6 ماهگی به بعد و کم کم شروع به دادن کنید. زیرا معده و سیستم گوارشی هر کودکی ممکن است در مواجه شدن با غذای جامد، واکنش نشان دهد.

باید تا جایی که می توانید پودر سویق کودک را به صورت پوره شده به نوزاد بدهید. اگر نوازادتان دچار سوء هاضمه است و مشکل رفلکس معده دارد، اصلا به او سویق ندهید. زیرا معده ی او به هیچ وجه نمی تواند چنین غذای سنگینی را هضم کند. بهتر است در کودکان سالم هم، آرام آرام این غذا را به برنامه ی روزانه ی او اضافه کنید.

یکی دیگر از عوارض سویق کودک، وزن گیری بالای این غذا می باشد. اگر در دادن این غذا به کودک زیاده روی کنید، کم کم چاق می شود چون نوزاد مزه ی سویق کودک را بسیار دوست خواهد داشت.

از دیگر عوارض سویق کودک می توان به حساس بودن برخی از نوزادان به این غذا اشاره کرد. حتی اگر آن را در خانه هم تهیه کنید، ممکن است حساسیت هایی نظیر قرمزی و خارش پوست در بدن کودک ایجاد کند. پس بهتر است اگر کودک تان دارای حساسیت است، به او سویق ندهید.

برخی از سویق ها سنگین هستند و هضم آن در ابتدای کار برای نوزاد، کمی مشکل است. مثلا سویق سنجد و عدس برای شروع مناسب نیستند. هضم این دو سویق ، سخت است. اما می توانید برای شروع، از سویق های کودک با هضم راحت تر شروع کنید. مثلا سویق برنج از سبک ترین سویق ها می باشد. بعد از آن می توانید کم کم شروع به دادن سویق گندم و جو کنید. دست آخر و بعد از مدتی می توانید سویق دیر هضم سنجد یا عدس را شروع کنید.

سویق را چگونه به کودک بدهیم؟

کودکان و نوزادان بالای 6 ماه، باید به عنوان غذای کمکی حتما از سویق استفاده کنند. سویق مجموعه ای از آرد های مختلف غلات است که تفت داده شده و مزه ی خوبی دارد. اما برای اینکه بتوان کودک را بیشتر تشویق به خوردن آن کرد، باید کمی در نحوه ی درست کردن و دادن آن به کودک، خلاق باشید تا کودک بدون گریه و زاری، سویق را از شما بپذیرد و بخورد. هر بار شکل جدیدی به نحوه ی دادن آن به کودک به کار ببرید تا از شما بپذیرد.

برای مثال:

 • می توانید آن رابا آب و عسل مخلوط کنید و به کودک بدهید.
 • سویق کودک، زمانی که با شیر ولرم مخلوط گردد، مزه ی بهتری برای نوزاد دارد.
 • سویق کودک را می توانید در سوپ او بریزید و بدون این که متوجه شود، نوش جان کند.
 • سویق را با شیره ی خرما یا شیره انگور مخلوط کرده و حالت جامد به آن بدهید و در ظرفی آن را با شکل های متنوع، تزئین کنید تا چشم کودک آن ها را بگیرد و اشتیاق به خوردن پیداکند.
 • آن را با مواد پنکیک مخلوط کنید و به کودک بدهید.

بعضی از کودکان هم واقعا نیازی به این همه دنگ و فنگ ندارند و خیلی راحت، این ماده ی غذایی را می پذیرند و می خورند.

کلام آخر

تهیه ی سویق کودک کار چندان سختی نیست. می توانید در خانه تهیه کنید و یا پودر آماده ی آن را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از ” عطار لند ” تهیه کنید تا کودک دلبندتان از خواص بسیار خوب این ماده ی مغذی، بهره مند شود.