رژیم وگان و وجترین تفاوت ها و شباهت ها

تفاوت رژیم وگان و وجترین

رژیم وگان و وجترین، نوعی عادت رفتاری و رژیمی، در خوردن غذا می باشد. در واقع نوعی پرهیز از خوردن گوشت و محصولاتی است که از حیوانات تهیه می شوند. اما قبل از بیان تفاوت این دو، بهتر است با تاریخچه ی مصرف گوشت و معایب و مزایای آن آشنا بشویم.

انسان ها در طول تاریخ بشریت، همیشه از گوشت حیوانات به عنوان بهترین منبع غذایی، استفاده می کرده اند. گوشت ها سر شار از ویتامین و املاح مورد نیاز بدن می باشند. به عنوان مثال، آهن مورد نیاز بدن، در گوشت گوسفند، گاو و ماکیان به حد زیادی وجود دارد. ویتامین های گروه ب، پروتئین، امگا 3، 6 و 9 نیز در گوشت ماهی ها و موجودات دریایی به وفور پیدا می شوند. جذب این مواد و املاح در بدن انسان نسبت به انواع گیاهی، خیلی زودتر انجام می شود.

در اینجا قصد نداریم در مورد اینکه آیا پرورش حیوانات و کشتن آن ها به قصد سیر کردن شکم، کار درستی است یا خیر، بحث کنیم. می خواهیم با کمال احترام به تمام مصرف کنندگان گوشت حیوانات و تمام گیاهخواران ، فقط به معرفی وگان و وجترین ها پرداخته و در مورد تفاوت این دو باهم، صحبت کنیم.

رژیم گیاه خواری یعنی خوردن غذاهای کاملا گیاهی و پرهیز از گوشت و محصولات حیوانی.

دو نوع رژیم گیاه خواری معروف داریم: وگان و وجترین

وگان، یک نوع رژیم گیاهخواری است که فراتر از یک رژیم ساده است. وگان، روش و مسلک و شیوه ی زندگی است. اما وجترین، یک نوع رژیم گیاه خواری ساده است.

تفاوت  رژیم وگان و وجترین را می توان این گونه، بهتر بیان کرد:

 • افرادی که وگان هستند، تمامی محصولات و غذاهایی که منشاء گیاهی دارند را مصرف می کنند و به هیچ وجه از محصولاتی که منشاء حیوانی دارند، نه تغذیه می کنند و نه استفاده.

این افراد هرگز گوشت حیوانات و ماکیان و ماهی ها یا حشرات و هر موجود زنده ی دیگری را مصرف نمی کنند. حتی محصولاتی که حاصل این موجودات باشد را هم مصرف نمی کنند. مثلا تخم مرغ، عسل و لبنیات را نمی خورند.

اگر لباسی از پشم یا چرم باشد را نمی پوشند. این افراد در زندگی خود معتقدند هر غذا یا هر محصولی که حاصل رنجش حیوانات و موجودات باشد را نباید مصرف کرد.

حتی این افراد از خوردن روغن هایی که منشاء حیوانی دارند هم خودداری می کنند. وگان بودن بسیار سخت و حساس است.

این افراد تمامی مواد و املاح معدنی و تغذیه ای مورد نیاز بدن خود را فقط از گیاهان بدست می آورند. عده ای از وگان ها هم وجود دارند که پا را فراتر از این حد گذاشته اند و اگر بدانند در تولید یک محصول کاملا گیاهی، حیوانی متحمل زحمت شده باشد، آن را نمی خورند.

مثلا این افراد در دوران گذشته و سال های بسیار دور که حمل و نقل به این شکل وجود نداشت، اگر متوجه می شدند که برای پرورش برنج در شالیزارها، گاوی به هنگام شخم زدن خسته شده باشد و به زحمت افتاده باشد، الاغ و اسب و استری، برای حمل برنج، به سختی افتاده باشد، هرگزآن محصول را نمی خوردند.

فروشگاه-آنلاین-وگان-عطارلند

وگانیسم

به همین خاطر می گویند که وگان، یک روش و مسلک در زندگی است. به پیروان این رفتار و مسلک، وگانیسم می گویند.

 • وجترین ها هم گیاه خوار هستند اما کمی با وگان ها تفاوت دارند. این افراد معتقدند نباید از گوشت حیوانات و ماکیان و ماهی ها و حشرات استفاده کرد و به جای آن باید از محصولات گیاهی استفاده کرد. این افراد، خوردن و استفاده از محصولاتی که به خاطر آن، خون حیوانی نریخته شده باشد را، بلامانع می دانند. مثلا خوردن شیر و لبنیات حیوانی، عسل و تخم مرغ، اشکالی ندارد. وجترین بودن، یعنی پیروی از رژیم غذایی گیاهی وقدغن بودن استفاده از گوشت حیوانات. وجترین بودن خیلی راحت تر از وگان بودن می باشد.

مزایا و معایب رژیم وگان چیست؟

هر رژیمی به تناسب خود دارای مزایا و معایبی است. اگر بخواهیم از مهمترین مزایای وگان بودن را ذکر کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • وگان ها اصولا کمتر چاق می شوند.
 • وگان بودن می تواند ریسک ابتلا به بیماری ایسکمیک قلبی را کاهش دهد.
 • رژیم وگان می تواند از کلسترول و فشار خون بالا جلوگیری کند.
 • کاهش استرس در وگان ها بیشترو بهتر است.
 • پیروی از این مسلک می تواند به تداوم نسل برخی از حیوانات کمک کند.

از معایب  رژیم  وگن نیز می توان چند مورد مهم را بیان کرد:

 • سرعت جذب مواد آلی و ویتامین و املاح معدنی حاصل از گیاهان در بدن، کمتر از محصولات حیوانی است.
 • وگانیسم بودن به خاطر مسلک و شیوه ی زندگی بودن می تواند خیلی سخت باشد و سخت اجرا شود. مثلا در بازار، کفش هایی که منشاء چرمی ندارند یا درآن پلاستیک استفاده نشده باشد خیلی کم است. وگان ها از برخی پلاستیک ها استفاده نمی کنند چون در ساختار آن ها از پروتئین casein که نوعی پروتئین شیر می باشد، استفاده شده است.
 • استفاده از لوازم آرایشی در وگانیسم ها محدود می شود.
 • بزرگترین عیب این رژیم، به وجود آمدن کمبود ویتامین b12 خواهد بود.

محصولات رژیمی وگان را از کجا تهیه کنیم؟

خریدن محصولات رژیمی وگان، کار ساده ای است. می توان از تمامی گیاهان و غذاهای گیاهی به راحتی و بدون نگرانی استفاده کرد. خریدن این محصولات در بازار راحت است.

اما گاهی وقت ها خریدن برخی از محصولات کمی سخت تر است. مثلا تهیه ی مواد غذایی مثل کیک و کلوچه ای که در آن از روغن های با منشاء حیوانی استفاده نشده باشد، خیلی سخت است.

برخی از فروشگاه ها و حتی عطاری ها، این محصولات خاص که برای افراد وگان می باشد را عرضه می کنند.

یکی از همین فروشگاه های معتبر، فروشگاه ” عطارلند ” می باشد. این فروشگاه در دسته ی مواد غذایی و محصولات خود، یک دسته محصول ویژه برای افراد وگان دارد که شامل برخی از مواد مثل، پودر کتلت، پودر سوخاری، دانه چیا، پودر کیک، کافی میکس و غیره می باشد.

برای خرید آنلاین محصولات رژیمی وگان روی تصویر زیر کلیک کنید

گرانولا-وگان-بری-گرانولایف

کلام آخر

در آخر باید بگوییم که وگان یا وجترین بودن، می تواند به تداوم نسل موجودات و حیات آن ها در کره ی زمین، کمک کند. اما یادمان نرود که اگر قرار است گیاه خواری کنیم، باید مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن خود را حتما از منشاء گیاهی تامین کنیم و آن را شوخی نگیریم.