روغن قسط مناسب ماساژ، معرفی و خواص

روغن قسط

روغن قسط برای ماساژ روی پوست برای درمان برخی از بیماری ها مناسب است. این روغن خواص بسیاری دارد  که ممکن است تا به حال از آن چیزی نشنیده باشید. اما قبل از پرداختن به خواص این روغن، بهتر است گیاه قسط را بهتر و بیشتر بشناسیم.

گیاه قسط طبیعتی گرم و خشک دارد. این گیاه بیشتر در مناطقی از چین و هندوستان و سیلان رشد می کند. اما در واقع خاستگاه آن در جنوب چین است. ساقه و ریشه ی این گیاه، بسیار پر خواص است. در زبان فارسی از این گیاه به نام کوشنه یاد می کنند و در زبان هندی و سانسکریت به آن کت گفته می شود. گیاه قسط از هزاران سال پیش به صورت چاشنی و ادویه و همچنین به صورت روغن، در طب سنتی این مناطق استفاده می شده است. هم اکنون این گیاه در کشورهای دیگر نیز رشد می کند و روغن آن بسیار پر فروش است. در واقع روغن قسط را از ریشه ی این گیاه می گیرند.

این گیاه به 3 صورت در طبیعت وجود دارد.

قسط تلخ یا هندی،  قسط شیرین یا بحری،  قسط  سمی یا عطری

 هر کدام از این گیاهان خواص مخصوص به خود را داشته و باید به جا و صحیح استفاده شوند. قسط شیرین یک نوعی از گیاه قسط است که چوب آن سبک است و رنگ آن تقریبا کرم رنگ و سفید مایل به زرد است. این گیاه طعم شیرینی دارد. می توان از این نوع قسط به خاطر عطر خوبی که دارد، به عنوان ادویه در پخت و پز استفاده کرد.

نوع دیگر این گیاه، قسط تلخ یا هندی می باشد. این گیاه مثل قسط شیرین، سبک می باشد. البته عطر خاصی ندارد و طعم آن تلخ است. بیشتر جنبه ی دارویی دارد و روغن قسط را از همین نوع گیاه می گیرند.

نوع دیگری هم از گیاه قسط وجود دارد که چوب آن مانند شمشاد بوده و سنگین است. این گیاه عطر فوق العاده ای دارد اما به شدت کشنده و سمی است. طعم آن تلخ نیست ولی رنگ آن تقریبا سرخ است. چون طعم تلخی ندارد باید بسیار مراقب بود که با قسط خوراکی یا هندی اشتباه گرفته نشود.

ماساژ با روغن قسط جهت تسکین درد

از روغن گیاهی قسط می توان برای ماساژ روی نقاط مختلف بدن و رفع برخی از بیماری ها استفاده کرد. برای مثل چند مورد را ذکر می کنیم:

 • درمان فلجی و سستی عضلات بدن
 • تقویت رشد موها
 • از بین برنده ی نفخ و گاز معده
 • تسکین دهنده ی درد کمر
 • مسکن درد رحم

در تمامی موارد ذکر شده می توان مقدار مشخصی از روغن قسط را روی محل مورد نظر ریخت و به آرامی ماساژ داد.

طرز تهیه ی روغن قسط

روغن قسط

برای تهیه ی روغن قسط اصل، باید به عطاری ها و فروشگاه های معتبر مراجعه کرد. این روغن باید در شیشه های تیره رنگ و دور از نور آفتاب و در جایی خنک نگهداری شده باشند. روغن های مرغوب بازاری را باید از جایی تهیه کنید که به آن اعتماد و اطمینان کامل دارید. برای مثال فروشگاه و عطاری آنلاین ” عطارلند ” این روغن را با کیفیت اصل عرضه می کند. می توانید با خیال راحت آن را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

اما اگر دوست داشتید روغن قسط را در خانه تهیه کنید، می توانید گیاه آن را که تلخ می باشد تهیه کرده و همراه با سرکه و روغن زیتون ترکیب کنید و روغن قسط درست کنید. در اینجا یک شیوه ی ساده از تهیه ی این روغن را برایتان شرح می دهیم:

ابتدا باید مقدار 200 گرم از گیاه قسط تلخ را تهیه و پاک کنید. سپس در ظرفی، آن را بکوبید تا له شده و کمی عصاره ی آن در بیاید. بعد آن را به ظرف شیشه ای انتقال داده و روی آن سرکه بریزید تا خیس شود. بگذارید به مدت 24 ساعت در این حالت باقی بماند. بعد از آن به میزان 2 کیلو روغن زیتون اصل به آن اضافه کرده و حرارت بدهید تا سرکه از آن تبخیر شود. توجه کنید که تمام سرکه ی موجود در این ترکیب باید تبخیر شود. سپس در یک ظرف شیشه ای ریخته و درب آن را بسته و در جای خنک و تاریک نگهداری کنید.

این ساده ترین شیوه ی گرفتن روغن قسط بود. البته روغن های قسط بازاری به این شیوه تهیه نمی شوند. ممکن است درغلظت آن نسبت به نوع خانگی، تفاوت هایی وجود داشته باشد.

برای خرید آنلاین انواع روغن های گیاهی و درمانی از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

خواص-روغن-پونه-کوهی-عطارلند

خواص روغن قسط چیست؟

روغن قسط حالتی دارد که علاوه بر اینکه می توان آن را ماساژ داد، می توان از طریق چکاندن در بینی یا استنشاق و حتی خوردن  برای درمان برخی از بیماری ها از آن استفاده کرد. لیستی از بیماری هایی که با روش هایی به جز ماساژ دادن، با روغن قسط بهبود یا درمان پیدا می کنند، شامل موارد زیر است:

 1. تنگی نفس
 2. تقویت اعصاب
 3. گوش درد
 4. درمان سرفه ی کهنه و ضد درد سینه
 5. درمان سکسکه
 6. درمان زکام بینی
 7. اشتها آور
 8. از بین برنده ی بوی بد دهان

 

روغن قسط خواص بسیار زیادی دارد. از این روغن هزاران سال است که در طب سنتی چین و هند و ایران استفاده می شود. از خواص این روغن می توان به تقویت کنندگی دستگاه گوارش اشاره کرد. اگر این روغن به میزان مشخص و مجاز با عسل میل شود، می تواند مقوی معده و روده باشد. همچنین خوردن آن با عسل می تواند قوای جنسی  را زیاد کرده و سرد مزاجی را درمان کند. خوردن این روغن صدا را باز می کند. اگر به دلایل مختلف کسی تکرر ادرار داشته باشد، خوردن این روغن می تواند جلوی ادرار را بگیرد. ترشی معده را از بین می برد و اگر خانم ها در هنگام عادت ماهیانه و پریودی از آن استفاده کنند، می تواند جلوی برخی از ترشحات را بگیرد.

کلام آخر

توصیه ی ما به شما استفاده ی بجا و صحیح از این روغن می باشد. حتما از مراکز معتبر تهیه کنید و مطمئن باشید که استفاده از آن در درمان و تسکین دردهایی که در این مطلب ذکر شد، بسیار موثر است.