درمان سرفه و گرفتگی صدا با شکرتیغال

شکرتیغال درمان گرفتگی صدا

شکر تیغال، از طریق یک حشره روی گیاه خارشکر، تهیه می شود که برای درمان سرفه و گرفتگی صدا بسیار موثر است.

شکر تیغال و خواص دارویی، ضد سرفه و درمان گرفتگی صدا

شکرتیغال حاصل فعالیت یک نوع سوسک روی گیاه و گل تیعال می باشد. شاید این اسم برای شما کمی نا آشنا باشد. منشاء و تاریخچه ی این گیاه و ماده ی شکر تیغال را برای شما مطرح می کنیم تا بیشتر با آن آشنا بشوید.

شکر تیغال، از طریق یک حشره روی گیاه خارشکر، تهیه می شود که برای درمان انواع سرفه و گرفتگی صدا بسیار موثر است. شکرتیغال حاصل فعالیت یک نوع سوسک روی گیاه و گل تیعال می باشد. شاید این اسم برای شما کمی نا آشنا باشد. منشاء و تاریخچه ی این گیاه و ماده ی شکر تیغال را برای شما مطرح می کنیم تا بیشتر با آن آشنا بشوید.

گیاه تیغال یا خوز، ( کک یا خارشکر )

گیاه تیغال

گیاه تیغال یا خوز، ( کک یا خارشکر ) نوعی گیاه است که در برخی از نواحی ایران رشد می کند. این گیاه را با همین نام ها و برخی از نام های محلی دیگر می شناسند. گاهی به آن گل تیغال هم گفته می شود. در نواحی خراسان و یزد و زنجان و تهران و برخی از نواحی اصفهان رشد می کند. نوعی حشره ی سوسک مانند روی گل های این درخت پیله می گذارد. حشره از این گیاه تقریبا شیرین، تغذیه کرده و پیله های خود را روی آن می بافد. بعد از مدتی بچه های این سوسک، از این پیله بیرون می آیند. پیله ی باقی مانده که گلوله ای شکل و سفید رنگ است، مزه ی شیرینی دارد و روی آن حالت تاول زدگی دارد. این ماده را همان شکر تیغال می نامند.

شکر تیغال برای درمان سرفه و گرفتگی صدا خیلی مفید و موثر می باشد. خواص دارویی این گیاه بیشتر برای تسکین و درمان مشکلات تنفسی و به خصوص سرفه می باشد. اما در ادامه، خواص دیگر آن را ذکر خواهیم کرد.

شکر تیغال ضد سرفه های شدید و آسم 

شکر تیغال ضد سرفه های شدید و آسم است. گاهی وقت ها سرفه ها حاصل حمله ی ویروس و حتی گاهی به خاطر غلبه ی صفرا و خون در بدن می باشند. باکتری ها هم می توانند نقش موثر در بروز برخی از سرفه ها را داشته باشند. به هر حال هر نوع سرفه ای را می توان با شکر تیغال درمان کرد. شکر تیغال می تواند  ویروس های ریه را از بین ببرد و خلط هایی که مانع از تنفس کیسه های هوایی می شوند را کم می کند.

اگر صدا گرفته شود، شکر تیغال می تواند روی غلبه ی خون و صفرا تاثیر خوبی بگذارد و تارهای صوتی را نرم کند. در نتیجه گرفتگی صدا کم تر می شود.

شکرتیغال علاوه بر درمان سرفه و گرفتگی صدا، می تواند خواص دیگری نیز داشته باشد.

شکر تیغال اثرات مثبتی بر روی رفع افسردگی و تقویت حافظه دارد. همچنین شکر تیغال می تواند انعطاف پذیری ستون مهره ها و عضلات را بیشتر کند. اگر از شکر تیغال برای  گرفتگی صدا و رفع التهابات تارهای صوتی در کودکان استفاده شود، بسیار موثر خواهد بود. در طب سنتی از شکر تیغال برای درمان فشارخون بالا و تصلب شرائن استفاده می شود. اگر برای تکرر ادرار هم استفاده شود، خیلی مفید است.

برای خشکی و سوزش گلو و همچنین تنظیم ترشح اسید معده در بیماری زخم معده بسیار موثر است.

نحوه ی مصرف شکر تیغال برای درمان سرفه و گرفتگی صدا

برای درمان سرفه و گرفتگی صدا می توان از شکر تیغال استفاده کرد. باید در ابتدا این ماده ی ارزشمند را تهیه کرد. سپس سوسک و حشره ی موجود در آن را خارج کرد. این پیله را باید حسابی بکوبید. مقدار یک قاشق مربا خوری از شکر تیغال را با دو قاشق غذا خوری بارهنگ مخلوط کنید و روی حرارات به طور ملایم، با دو لیوان آب، بجوشانید.

سپس تا جایی که آب بخار شود و یک لعاب پدید بیاید، حرارت را ادامه دهید. وقتی کمی غلیظ شد و لعاب انداخت، به آن عسل اضافه کنید تا کمی شیرین تر شود و به مدت سه روز آن را مصرف کنید. این معجون معجزه گر، می تواند سرفه های شما را درمان کند و گرفتگی صدا را تا حد زیادی، رفع کند. فقط حواستان باشد که نباید خیلی زیاد و مداوم از این ماده استفاده کنید. ممکن است مضراتی را هم در پی داشته باشد. اگر بیش از حد از شکر تیغال استفاده کنید، ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوید. حتما قبل از استفاده، حشره ی موجود در آن را در بیاورید. اگر دچار بیماری فشار خون می باشید، در مصرف شکر تیغال، احتیاط کنید.

بیشترین مصرف شکر تیغال برای درمان سرفه و گرفتگی صدا می باشد. اگر طبق دستوری که گفته شد، آن را درست کنید، بسیار تاثیر گذار خواهد بود. البته یک روش دیگر هم برای استفاده از شکر تیغال وجود دارد که به آن دمنوش شکر تیغال می گویند. این دمنوش هم می تواند برای درمان سرفه و گرفتگی صدا، تا حد زیادی موثر باشد. برای تهیه ی این دمنوش باید مقداری از این ماده را درون قوری بریزید و سپس روی آن آب ریخته و روی حرارت کم بگذارید تا دم بکشد. شب ها قبل از خواب می توانید از این دمنوش استفاده کنید.

برای خرید آنلاین انواع گیاهان دارویی از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

خرید آنلاین گیاهان دارویی

 

 

درمان سرفه و گرفتگی صدا در کرونا، با شکر تیغال

درمان سرفه و گرفتگی صدای حاصل از بیماری کرونا، با شکر تیغال میسر می باشد. بیماری کرونا حاصل فعالیت های یک ویروس می باشد. این ویروس می تواند به ریه ها، سیستم تنفسی بالایی مثل بینی و تارهای صوتی و حتی قسمت پایینی دستگاه تنفسی حمله ور شده و در مدت زمان کوتاهی، دستگاه تنفسی را آلوده کند. ایجاد سرفه های بسیار شدید، تب و گرفتگی صدا، از عوارض این ویروس می باشد. بعد از به وجود آمدن بیماری کرونا، خیلی از اطباء و پزشکان طب سنتی، پیشنهاد کردند که این ماده ی ارزشمند طبق همان دستور اولیه ای که قبلا ذکر شد، تهیه و مصرف شود. در مدت زمان کوتاهی پس از مصرف شکر تیغال، شاهد فروکش کردن علائمی نظیر سرفه و تب خواهیم بود. گرفتگی صدا هم تا حد بسیار زیادی رفع می شود. در دورانی که کرونا همچنان جولان می دهد، استفاده از این ماده ی موثر، بسیار واجب است.

کلام آخر

اگر شکر تیغال مرغوبی تهیه کنید و طبق همان دستوری که گفته شد، استفاده کنید، مطمئن باشید، اثرات مطلوبی برای از بین بردن سرفه و گرفتی صدا دارد. این ماده ی ارزشمند را از عطاری های معتبر تهیه کنید.