آیا رژیم کتوژنیک موجب کاهش وزن اصولی و بدون ضرر خواهد شد؟

رژیم کتوژنیک

بررسی ها حاکی از آن است که رژیم کتوژنیک موجب کاهش وزن اصولی و بدون ضرر خواهد شد. این در تحقیقاتی که انجام شده است، کاملا واضح و مشهود است. در واقع اگر از افرادی که این رژیم را گرفته اند، پرسیده شود و یا اینکه آن ها را مورد ارزیابی قرار دهیم، می بینیم کاهش وزن با رژیم کتوژنیک موثر بوده است. رژیم کتوژنیک، باید دقیقا و پله پله طبق دستورات و نکات اصولی پیش برود.

هر ساله تعدادی از متخصصان تغذیه و رژیم در دنیا، روش ها و رژیم های لاغری را مورد ارزیابی قرار می دهند و به آن ها امتیاز می دهند. رژیم کتوژنیک در این تحقیق رتبه های آخر را دریافت کرد. یعنی گفته شد که این رژیم، جزء بدترین و ناسالم ترین رژیم ها است. اما واقعیت چیست؟ آیا آین رژیم بد است و نمی توان با آن وزن کم کرد؟ آیا مضر است؟

این متخصصان تغذیه، 7 شاخص ارزیابی موفقیت در رژیم را بررسی کرده اند و این نتیجه را اعلام کرده اند که صد البته این نمره ی پایین، کمی عجولانه و ناعادلانه به این رژیم تعلق گرفته است. زیرا حقیقت، خلاف این ماجرا را نشان می دهد. این 7 شاخص شامل موارد زیر است:

7 شاخص ارزیابی موفقیت در رژیم های لاغری

لاغری اصولی

 1. آسان بودن رژیم: آسانی در رژیم کتوژنیک نسبت به خیلی از روش های دیگر لاغری، بهتر و بیشتر است.
 2. توانایی رژیم کتوژنیک در کاهش وزن کوتاه مدت: این روش به خاطر حذف کربوهیدرات ها می تواند در کوتاه مدت خیلی موثر باشد.
 3. توانایی موثر بودن در طولانی مدت: افرادی که رژیم کتوژنیک گرفته اند، این مطلب را خیلی خوب درک کرده اند که اگر این رژیم را در طولانی مدت ادامه دهند، مشکلی پیش نمی آید. تنوع غذایی در دریافت پروتئین های گیاهی و حیوانی و چربی های گیاهی و حیوانی در این رژیم بالاست و برای طولای مدت نیز موثر است.
 4. کامل بودن رژیم: این رژیم تمام مواد هرم غذایی را دارد. فقط کربوهیدرات ها به شدت محدود شده اند.
 5. بی خطر بودن رژیم: رژیم کتوژنیک اگر در دراز مدت استفاده شود و روند کاهش وزن کم کم انجام شود، خطری ندارد. متخصصانی که رژیم کتوژنیک را بد معرفی کرده بودند به این نکته توجه نکردند که مصرف چربی در این رژیم فقط به چربی های حیوانی محدود نمی شود بلکه چربی های غیر اشباع گیاهی می توانند میزان کلسترول را تا حد زیادی در این رژیم پایین بیاورد.
 6. توانایی رژیم در عدم بروز بیماری قلب و عروق: با اینکه متخصصان در این تحقیق و رتبه بندی گفته بودند حذف کربوهیدرات های نشاسته ای می تواند برای قلب مضر باشد، ولی با اینکه در رژیم کتوژنیک نشاسته ها خیلی هم برای قلب ضرورتی ندارند، حذف هم نشده اند. نشاسته و کربوهیدرات ها از میوه و سبزی جاتی که کربوهیدرات پایینی دارند، همچنان تامین می شود و مشکلی پیش نمی آید.
 7. توانایی رژیم غذایی در عدم بروز دیابت و کنترل قند خون: در رژیم کتوژنیک نه تنها قند و دیابت بدتر نمی شود بلکه کاملا بر عکس، این بیماری ها کنترل و کم می شوند.

با رژیم کتوژنیک چقدر وزن کم می کنیم؟

رژیم کتوژنیک با رژیم های دیگر فرق دارد. در این رژیم کاهش وزن کمی زودتر صورت می گیرد. در روزهای اول، به خاطر عدم مصرف کربوهیدرات ها و قندها، بدن سریعا قندها و کربوهیدرات های کبد را می سوزاند. بدن آب زیادی دفع می کند و حتی گاهی در برخی از افراد میزان نیم کیلو تا 5 کیلوگرم کاهش وزن در یک هفته نیز، گزارش شده است. بعد از هفته ی اول، بدن با اتمام ذخیره ی کربوهیدرات ها مواجه می شود. در این مرحله بدن وارد کتوز می شود. چربی ها سریعا شکسته شده و به قند تبدیل می شوند. بدن آن ها را مصرف می کند. عملا در این مرحله، بدن چربی سوزی را شروع می کند. شاید روند کاهش وزن در هفته ی دوم به بعد کمی کمتر شود، اما همچنان ادامه خواهد داشت.

4 عامل مهم در میزان کاهش وزن در رژیم کتو

بیماری: اگر کسی کم کاری تیروئید داشته باشد، روند کاهش وزن کمتر خواهد بود.

وزن اولیه ی فرد: اگر کسی وزن اولیه ی بالاتری داشته باشد، وزن بیشتری کم می کند. چون چربی و آب میان بافتی بالاتری دارد.

متابولیسم و مقاومت بدنی: اگر متابولیسم بدن فرد بالا باشد و مقاومت بدن او در مقابل رژیم های قبلی کمتر بوده باشد، در رژیم کتوژنیک، وزن بیشتری را از دست می دهد و زودتر وزن کم می کند.

میزان رعایت دقیق رژیم کتوژنیک: اگر شخص، درست و دقیق به این رژیم پایبند باشد، زودتر کاهش وزن پیدا می کند.

خرید آنلاین محصولات غذایی مناسب رژیم کتوژنیک در فروشگاه محصولات ارگانیک عطارلند

آرد-نارگیل-آردینو

 

خواص و مضرات رژیم کتوژنیک چست؟

هر رژیمی دارای خواص و مضراتی می باشد. رژیم کتوژنیک هم دارای خواص زیادی است اما می تواند مضراتی هم در کنار خود داشته باشد و برای همه مناسب نباشد.

برخی از خواص رژیم کتوژنیک:

 • کاهش وزن سریع
 • افزایش ساختار و بافت پروتئینی بدن شخص
 • کم کردن میزان کلسترول بد در بدن LDL
 • سلامت قلب و عروق در بدن و پیشگیری و درمان مشکلات قلبی
 • کنترل و درمان دیابت نوع دو و قند خون

البته خواص رژیم کتوژنیک بسیار بیشتر از آن است که در گوگل و سایت ها و جاهای دیگر نوشته می شود. خواص این رژیم را باید در هنگام گرفتن، مشاهده کرد.

برخی از مضرات رژیم کتو

 • ایجاد سردرد در برخی از افراد
 • ایجاد نفس تنگی که در همه به وجود نمی آید و بیشتر در افرادی که حساسیت دارند، پدید می آید.
 • بروز یبوست در برخی از افراد
 • ممکن است برای همه مناسب نباشد.
 • این رژیم برای افرادی که حرفه ای ورزش می کنند وبه دنبال داشتن ماهیچه و ماهیچه سازی هستند، مناسب نیست.

کلام آخر

اگر خواستید رژیم کتوژنیک بگیرید و سریعا وزن کم کنید، حتما باید زیر نظر یک پزشک تغذیه و متخصص، این کار را انجام دهید تا با مشکلی مواجه نشوید. در ضمن، استفاده از مواد غذایی کتوژنیک در این مسیر، به شما کمک شایانی خواهد کرد. فروشگاه ” عطارلند ” از فروشگاه های اینترنتی معتبراست که می تواند نیاز شما به غذاها و محصولات کتوژنیک را بر طرف کند. شما می توانید این محصولات را از فروشگاه عطارلند دریافت کنید.