معرفی انواع محصولات غذایی مناسب رژیم وگان در بازار

رژیم وگان

انواع محصولات غذایی مناسب رژیم وگان در بازار مواد غذایی، به راحتی پیدا می شود. تهیه ی این محصولات از فروشگاه های معتبر در سراسر کشور امکان پذیر است.

فروشگاه های اینترنتی و عطاری ها، محصولات متنوع تری را نسبت به مغازه و هایپرها ارائه می کنند.

اما قبل از پرداختن به این که محصولات را معرفی کنیم، بیایید کمی در مورد این رژیم و افرادی که از آن تبعیت می کنند، صحبت کنیم.

گیاه خواری از سالیان درازی تا به امروز رواج داشته  است.

 عده ای دوست داشتند که به خاطر احترام به موجودات زنده و به خصوص حیوانات اهلی، از خوردن گوشت و مشتقات حیوانی خودداری کنند.

البته این تمام ماجرا نیست. افراد گیاه خوار گاهی مجبورند به خاطر فرار از بیماری و در امان ماندن از آن، گیاه خواری کنند.

انسان های گیاه خوار در دو دسته جای می گیرند. رژیم وگان و رژیم وجترین.

افرادی که وجترین هستند فعلا  مورد بحث ما هم نیستند.

و بعد مفصلا راجع به این رژیم غذایی هم برای شما توضیح خواهیم داد.

فقط مختصر به این بسنده  می نیم در اینجا که وجترین ها فقط از گوشت حیوانات و پرندگان استفاده نمی کنند ولی از تخم و شیر و کره و غیره استفاده می کنند.

اما افرادی که رژیم وگان دارند و اتفاقا بحث ما امروز روی این افراد می باشد.

افرادی هستند که گیاه خواری برایشان یک مسلک و روش زندگی شده است. این افراد نه تنها گوشت حیوانات را نمی خورند، بلکه هر محصولی و مشتقات حیوانی که برای تولید آن، به حیوان فشار  وارد و اذیت شده است را نمی خورند. این افراد شیر و تخم مرغ و حتی روغن هایی که از حیوان باشد را نمی خورند. حتی از پوشیدن کفش های چرمی و استفاده از پالتو و لباس هایی با منشاء پشم و پوست حیوانات، اکراه دارند.

تا اینجا فهمیدیم که وگان ها چه کسانی هستند. اما باید ببینیم این افراد به جز گیاهان، چه نوع محصولات غذایی در بازار را مصرف می کنند. در اینجا به ذکر چند مورد و معرفی آن ها می پردازیم. صد البته که محصولات متنوع در بازار، خیلی بیشتر از این ها می باشد ولی ما برای نمونه ذکر می کنیم:

محصولات متنوع رژیم وگان در بازار

 1. پودر شیر بادام: این پودر که از آب و بادام آسیاب شده درست می شود، در بازار موجود می باشد. سرشار از کلسیم و ویتامین E، پتاسیم و فیبر و آنتی اکسیدان می باشد. تفاوت این شیر با شیر گاو در میزان کربوهیدرات و کالری است. کالری و کربوهیدرات پودر شیر بادام، کمتر است.
 2. پودر کتلت گیاهی: در رژیم وگان به خاطر ممنوع بودن استفاده از گوشت و تخم مرغ، نمی توان از آن ها استفاده کرد ولی نباید میل به خوردن کتلت را در خود خاموش کرد. پودرهای گیاهی کتلت در بازار وجود دارند و حتی بدون نیاز به اضافه کردن تخم مرغ می توان از آن ها استفاده کرد.
 3. نان جو: نان جو یکی از نان هایی است که افراد مختلف از آن استفاده می کنند و نباید حتما در رژیم وگان باشند. اما برای وگان ها تولید شده است.
 4. کافی میکس
 5. سبوس فراوری شده

این ها فقط گوشه ای از محصولات غذایی رژیم وگان بود. تعداد این محصولات در بازار زیاد می باشد.

برای خرید آنلاین انواع محصولات رژیم وگان از فروشگاه محصولات ارگانیک عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

گرانولا-وگان-بری-گرانولایف

کدام محصولات غذایی رژیم وگن را مصرف کنیم؟

هر محصولی که فاقد گوشت و مشتقات آن می باشد را نمی توان به عنوان غذای مجاز در رژیم غذایی وگان، مصرف کرد. اصولا این غذاها باید دارای یک سری ویژگی هایی باشند تا بتوان استفاده کرد.

در تهیه ی برخی از مواد غذایی ممکن است از روغن و کره های حیوانی استفاده شود. خوردن این مواد در رژیم وگان، کاملا ممنوع است. گاهی برخی از محصولات غذایی شامل تخم مرغ یا شیر می باشند. این غذاها نیز در رژیم وگان قدغن هستند. شاید در نگاه اول به چشم نیایند اما در روند تولید، از آن ها استفاده شده است.  توصیه می شود محصولات غذایی حتما نشان سیب سلامت و تاییدیه ی سازمان غذا و دارو را داشته باشند و بعد مصرف شوند.

در رژیم وگان به خاطر حذف بسیاری از منابع پروتئین و اسیدهای آمینه، باید جایگزین مناسبی برای این مواد در نظر گرفته شود. مثلا حبوباتی مثل عدس و لوبیا و نخود، می توانند منبع غنی از پروتئین باشند. اما باید در نظر داشت که جذب این مواد در روده سخت تر از گوشت است.

غلات کامل می تواند منبع سرشار از ویتامین های گروه ب و به خصوص ب12 باشد.

سبزی جات تازه و دانه ها می توانند به ترتیب منبع مناسب ویتامین ها، پروتئنی ها و امگا 3 باشند.

سعی شود محصولات غذایی فراوری شده و مخصوص رژیم وگان، متفاوت خریداری شود. تا مواد مغذی به میزان لازم به بدن برسد.

انواع رژیم وگن کدام است؟

رژیم وگان شامل چند نمونه است. افرادی که وگان هستند، سعی می کنند روش خوردن مواد غذایی خود را به یکی از روش های زیر انجام دهند. البته ممکن است روش های دیگری هم وجود داشته باشد.

 • رژیم کاملا گیاهی: در این رژیم مواد گیاهی مثل میوه و سبزی جات، غلات و دانه و مغزها و سبوس استفاده می شود.
 • رژیم گیاهان خام: مواد گیاهی که در دمای زیر 48 درجه سانتی گراد، امکان پخته شدن دارند، در این رژیم جای می گیرند.
 • رژیم نشاسته: مواد گیاهی چرب حذف می شود و جایگزین آن برنج و سیب زمینی و ذرت می شود.
 • رژیم 80/10/10: مواد گیاهی چرب حذف می گردد و جایگزین آن میوه می شود.
 • رژیم خام تا ساعت 4: در این رژیم غذاهای گیاهی خام تا ساعت 4 خورده می شود و غذای گیاهی برای شام استفاده می شود.
 • رژیم مضر گیاهان: این رژیم به مقدار زیاد سیب زمینی سرخ شده، دسرهای گیاهی و مواد غذایی گیاهی فراوری شده بستگی دارد.
 • رژیم غذایی سالم: در این رژیم تمام مواد غذایی گیاهی خام، در دمای پایین، طبخ می شوند.

کلام آخر

استفاده از محصولات غذایی در رژیم وگان، تا زمانی بلامانع است که هیچ کدام از محصولات مورد نظر، حاوی کوچکترین مواد حیوانی نباشد. همچنین استانداردهای بهداشتی را داشته باشد. اگر تصمیم به خرید محصولات رژیم وگان را داشتید، می توانید این محصولات غذایی را به صورت آنلاین از فرشگاه اینترنتی ” عطارلند ” سفارش دهید.