پودر کلاژن، معرفی و فواید و عوارض

پودر کلاژن

پودر کلاژن، ترکیبی پروتئینی و بسیار ضروری برای بدن می باشد. با اینکه  اسمش را بارها شنیده ایم اما ممکن است ندانیم دقیقا چیست یا چه مزایایی دارد. حتی ممکن است از عوارض آن بی اطلاع باشیم. در ادامه قصد داریم کاملا به معرفی پودر کلاژن و مزایا و عوارض آن بپردازیم.

پودر کلاژن چیست و چه مزایایی برای پوست دارد؟

کلاژن یک نوع پروتئین می باشد که در بافت های پیوندی بدن وجود دارد. مثل تاندون ها، رباط ها، پوست و استخوان ها. این ترکیب ساختاری پروتئینی، به راحتی در بدن ساخته می شود. یکی از مهمترین وظایف این پروتئین، مقاومت بخشیدن به بافت ها در مقابل کشیدگی است. وقتی سن افزایش پیدا می کند، میزان کلاژن سازی پوست بدن کاهش می یابد. این پروتئین به حفظ کشیدگی پوست به خصوص در ناحیه ی پوست صورت، کمک می کند. فقدان یا کمبود آن، سبب چین و چروک پوست صورت می شود.

اگر بخواهیم در مورد کلاژن سازی پوست در بدن توضیح بدهیم، باید بگوییم،  75 درصد وزن کل پوست بدن، از کلاژن است. این ماده ی زیر پوستی، در طول زندگی انسان از بدو تولد در حال تولید شدن است اما رفته رفته با افزایش سن، کاهش پیدا می کند. بسیاری از افراد به خصوص خانم ها، برای اینکه چین و چروک صورت شان را از بین ببرند، اقدام به خوردن پودرهای کلاژن می کنند. یافته های علمی حاکی از آن است که هنوز به طور 100 درصد نمی توان گفت استفاده از پودر کلاژن می تواند روی استحکام و کشیدگی پوست اثر بگذارد. حتی نمی توان گفت که روی استحکام استخوان و مبارزه با پیری اثر داشته باشد. در واقع بیشتر پژوهش های این حوزه توسط تولید کنندگان انجام شده است تا دانشمندان. اما به هر حال نتایج حاصل از مصرف پودر کلاژن روی پوست را نمی توان نادیده گرفت.

طبق آزمایشات صورت گرفته روی کلاژن، مشخص شد که مصرف مکمل های کلاژن می تواند به خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند. همچنین این پودر می تواند ذخیره ی کلاژن زیر پوست را کمی بیشتر کند و در نتیجه چروک صورت دیرتر اتفاق بیفتد. در ضمن این پودر می تواند به حفظ رطوبت زیر پوست کمک کند.

عوارض احتمالی پودر کلاژن برای بدن چیست؟

اخیرا برخی از پزشکان و تولید کنندگان اعلام کرده اند که پودرهای مکمل کلاژن هیچ گونه عوارضی ندارند، اما نمی توان از برخی از عوارض آن هم چشم پوشی کرد. از عوارض رایج در مصرف پودر کلاژن، می توان به مزه ی بد در دهان اشاره کرد. همچنین افرادی که حساسیت به مصرف صدف و غذاهای دریایی دارند، نباید این پودر را مصرف کنند. اگر مصرف این پودر بیش از حد باشد، علائم خفیف گوارشی ایجاد خواهد کرد. در برخی از افراد این پودر می تواند حالت های استرس و اظطراب، ایجاد کند.

یکی از مهمترین عوارض پودر کلاژن و حتی قرص های کلاژن، تولید یا بزرگتر کردن میوم های رحمی است. میوم های رحمی که در سه قسمت مختلف رحم تشکیل می شوند، لایه ی داخل، لایه ی بیرونی و در لایه ی میانی. ساختار سلولی این میوم ها از موادی تشکیل شده که یکی از آن ها کلاژن است. مصرف پودر کلاژن می تواند میوم های داخل رحم را بزرگتر کند چون جنس دیواره ی میوم ها از کلاژن ساخته شده است. این مطلب علمی است و این عارضه، در کمتر جایی نوشته شده است اما به هر حال می تواند یکی از عوارض استفاده ی بیش از حد کلاژن باشد.

باز هم می گوییم، این عوارض فقط عوارض احتمالی هستند و ممکن است در اثر زیاده روی در مصرف پدید بیایند و در همه به وجود نیایند.

آیا پودر کلاژن می تواند باعث کاهش وزن شود؟

در برخی از مقالات و سایت هایی که صحبت شان منبع موثق و صحت علمی ندارد، گفته می شود که پودر کلاژن باعث چاقی صورت می شود. اما باید گفت این هنوز به اثبات نرسیده است. تازه گفتنی است که پودر کلاژن می تواند روی اشتهای انسان اثر گذاشته و باعث کاهش وزن هم بشود.

متاسفانه یکی از بدی های ما ایرانی ها، اهمیت ندادن به غذاخوردن صحیح است. در رژیم غذایی اکثر ما، کلاژن جایگاهی ندارد. این پروتئین به صورت صد در صد خالص است و مثل دیگر پروتئین ها نیست که همراه با یک سری ترکیبات دیگر موجب کاهش وزن شود.

افزایش احساس سیری 

کلاژن یک پروتئین خالص و ساختاری است که می تواند در بدن، ایجاد انرژی کند. هر چقدر انرژی مورد نیاز بدن تامین شود، انسان راحت تر می تواند فعالیت بدنی داشته باشد. پس در نتیجه می تواند چربی سوزی بیشتری هم داشته شود. بعلاوه اینکه کلاژن سبب می شود هورمون سیری در بدن، بیشتر ترشح شود. پس فرد کمتر غذا می خورد و بعد از مدتی کاهش وزن پیدا می کند.

یکی از مهمترین عواملی که باعث افزایش وزن می شود، پر خوری و ریزه خواری است. غذایی که حاوی مقدار زیادی کلاژن باشد، احساس انرژی کافی به بدن می دهد و سستی و بی حالی بعد از غذا به سراغ بدن نمی آید. همین امر باعث می شود کمتر ریزه خواری صورت بگیرد و اضافه وزن پدید نیاید.

کلاژن حاوی مقادیر زیادی اسید آمینه ی آرژنین می باشد که در بدن به نیتریک اکسید تبدیل می شود. این ترکیب به گردش خون بهتر و بیشتر کمک می کند. همچنین استقامت و قدرت بدنی را افزایش می دهد. کلاژن می تواند به استحکام بخشی و قدرت استخوان ها کمک کند. می تواند کشیدگی مفاصل را بهتر و راحت تر کند. این ها همه سبب می شود که فرد قدرت و رغبت به انجام ورزش و فعالیت فیزیکی پیدا کند و کم کم وزن خود را کاهش دهد.

برای خرید آنلاین پودر کلاژن بری نو از فروشگاه محصولات ارگانیک عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

پودر کلاژن بری نو عطارلند

و در کلام آخر

باید بگوییم که پودر کلاژن می تواند اثرات مطلوبی روی بدن بر جای بگذارد. با اینکه برخی از یافته ها این مورد را هنوز اثبات نکرده است، اما باید گفت که وجود دارد. کلاژن سازی در پوست بدن با افزایش سن کم و کمتر می شود. اگر در سنین 35 سالگی و بعد، بتوانیم از آن کم کم مصرف کنیم، به احتمال زیاد چروک های پوست بر طرف شده یا دیر تر سراغ مان می آیند.