ماکارونی بدون گلوتن؛ مناسب افراد حساس به گلوتن و رژیم سلیاک

ماکارونی بدون گلوتن

ماکارونی بدون گلوتن طعم و مزه اصیل و لذیذ ماکارونی معمولی را دارد. این محصول مخصوص افرادی تولید شده است که به ماکارونی معمولی حساسیت دارند. در فرهنگ ها، اقوام و ملل مختلف تعداد غیرقابل وصفی از غذاها و خوردنی های مختلف وجود دارد. البته تعداد بسیار کمی از آن ها شهرت جهانی دارند. در اکثر موارد دستور پخت یکسان و ثابتی دارند. یک ماده غذایی که در سراسر دنیا بسیار محبوب است ماکارونی نام دارد. نکته جالب تر این است که در هر کشور، روش های متعددی برای پخت ماکارونی ابداع شده است. برخی دستورهای پخت ماکارونی، در دنیا ثابت و غیر قابل تغییر هستند. دلیل دیگر محبوبیت ماکارونی، قیمت ارزان آن است که می توان در چند وعده غذایی از آن استفاده کرد. انواع ماکارونی شکل دار و فانتزی، با طعم ها و ترکیبات مختلف در فروشگاه های مختلف عرضه می شوند.

ماکارونی بدون گلوتن مانند تمام محصولات بدون گلوتن، برای افرادی که به گلوتن حساسیت دارند تولید می شود.

ماکارونی بدون گلوتن

ماکارونی بدون گلوتن ویژه افراد با واکنش آلرژیک، تولید می شود. خاستگاه ماکارونی به کشور ایتالیا برمی گردد. نام جهانی این غذای پرطرفدار پاستا می باشد. پاستا به معنی خمیر بوده و از ترکیب آرد، آب و گاهی تخم مرغ تهیه می شود. در زمان تولید، ترکیبات غنی ‌شده متعددی به آن اضافه می‌شود یا از آن کم می‌کنند. به طور مثال ماکارونی سبزیجات، ماکارونی بدون گلوتن و… را می توان نام برد.

میزان متعادلی از این غذا را می توانید در سبد غذایی خود قرار دهید. زمانیکه از ماکارونی استفاده می کنید از ترکیباتی مانند سبوس و مواد مغذی دیگر نیز بهره مند می شوید. این ترکیبات انواع سبزیجات، گوشت، میگو و… را شامل می شود. این غذا به قدری لذیذ است که از سبد غذایی قابل حذف نیست. ماکارونی با ترکیبی بسیار ساده، برای برخی افراد قابل استفاده نیست. به دلیل اینکه عملکرد دستگاه گوارش آن ها دچار اختلال می شود.

به همین جهت متخصصان تغذیه و تولیدکنندگان اقدام به تولید ماکارونی بدون گلوتن کرده اند. این محصول عطر و طعم اصیل ماکارونی را دارد. ماکارونی فاقد گلوتن مناسب چند گروه از افراد، با امراض و حساسیت های مختلف تولید شده است. این افراد به ماده ای به نام گلوتن حساسیت دارند.

گلوتن چیست؟

ماکارونی بدون گلوتن و محصولات مشابه دیگر، انتخاب و مصرف آن ها دلیل پزشکی دارد. ترکیب طبیعی گلوتن برای بدن مضر بوده و موجب واکنش‌های آلرژیک در بدن می‌شود. گلوتن یک ترکیب پروتئینی مشتق شده در برخی غلات علفی است. گندم، جو، چاودار و… را می توان نام برد. تعریف مخصوص گلوتن را می‌توان به این صورت بیان کرد. زمانی که آرد را با آب مخلوط می کنید گلوتن موجب چسبندگی و کش آمدن خمیر می شود. همچنین عطر و طعم ویژه ای به خمیر و غذا می دهد. گلوتن در لغت نیز به معنای چسب می باشد. این پروتئین با پختن آرد و نان از بین نمی رود.

گلوتن برای افراد مبتلا به سلیاک و غیرسلیاک مناسب نیست. سلیاک نوعی بیماری خود ایمنی است که باعث می شود به روده کوچک آسیب وارد ‌شود. این افراد باید ماکارونی بدون گلوتن، نان بدون گلوتن و… را مصرف کنند.

ماکارونی بدون گلوتن چیست؟

محصولات بدون گلوتن

ماکارونی بدون گلوتن از آرد بعضی غلات تهیه می شود. در ساختار آن، پروتئین گلوتن وجود ندارد یا ساختار آن با گلوتن متفاوت است. این غلات آرد، ذرت، آرد برنج سفید و… را شامل می شود. البته ماکارونی های معمولی سرشار از کربوهیدرات می باشند. به همین جهت افراد دارای اضافه وزن (چاق) ورزشکار و افرادی که رژیم غذایی دارند با محدودیت مصرف مواجه هستند. به دلیل اینکه کربوهیدرات‌ها کالری زیادی در بدن تولید می کنند. در نتیجه مصرف آن باعث چاقی و اضافه وزن می‌شود.

ماکارونی بدون گلوتن و سایر محصولات مشابه، در برخی برنامه های غذایی و رژیمی جدید، جای داده شده اند.

عوارض مصرف گلوتن

ماکارونی بدون گلوتن و مصرف آن، هیچگونه عوارض گوارشی کوتاه‌مدت و بلندمدت را به همراه ندارد. زمانی که پروتئین‎ها، از جمله گلوتن وارد دستگاه گوارش و روده کوچک شدند باید توسط آنزیم‎ پروتئاز تجزیه شوند. به دلیل اینکه هضم را آسان می‌کند. گلوتن در برابر این آنزیم بسیار مقاوم می باشد و موجب هضم ناقص غذا می شود. بنابراین عبور گلوتن از دیواره روده کوچک با مانع مواجه خواهد شد.

در این زمان سیستم ایمنی بدن، آن را به عنوان یک عامل بیگانه می شناسد و شروع به فعالیت می کند. موادی در بدن ترشح می‌شوند که به مقابله با گلوتن در روده کوچک می روند. این ماده اگر به طور مداوم در بدن تولید شود آسیب‌های جدی را به بخش روده کوچک وارد می‌کند. افرادی که به گلوتن حساسیت دارند، به هر ماده غذایی که با آرد و غلات گلوتن دار تهیه شده باشند نیز حساسیت خواهند داشت.

ماکارونی بدون گلوتن برای چه افرادی مناسب است؟

ماکارونی بدون گلوتن برای چهار گروه از افراد مناسب می باشد. در این چهار گروه حساسیت به گلوتن، منشا یکسانی ندارد، ولی عوارض یکسانی در آن ها دیده می‌شود. این چهار گروه عبارت اند از:

  • بیماری سلیاک: شناخته شده ترین بیماری است که به گلوتن حساسیت دارند. سلیاک باعث التهاب در روده کوچک می‌شود. عوارض گسترده‌ای در بدن ایجاد می کند. علائم آن نفخ، یبوست، گاهی اسهال و… می باشد. در پی این عوارضی مانند بی حالی، خستگی و در نهایت کم‌خونی و کاهش وزن ایجاد می‌شود. این بیماری توسط بیوپسی روده و آزمایش خون تشخیص داده می‌شود.
  • حساسیت غیر سلیاک: نوع دیگری از بیماری است که به گلوتن واکنش آلرژیک دارند. علائمی مشابه بیماری سلیاک در بدن ایجاد می شود.
  • دو نوع دیگری از بیماری روده نیز وجود دارد که هر دو به گلوتن حساسیت دارند. این دو نوع بیماری، التهاب روده (IBD) و سندروم روده تحریک پذیر (IBS) نام دارند.

تمام افراد قرار گرفته در این چهار گروه تعداد زیادی از جمعیت را شامل می‌شوند. رژیم بدون گلوتن، ایده‌آل‌ترین تجویز برای این افراد است. یکی از آن ها نیز ماکارونی بدون گلوتن می باشد که با خیال راحت می توانند آن را تهیه کنند.

آیا ماکارونی بدون گلوتن برای افراد با رژیم غذایی معمولی مضر است؟

ماکارونی بدون گلوتن و سایر محصولات مشابه هیچگونه خطر و عوارضی برای بدن ندارند. غلات مهمی مانند گندم و جو از سبد غذایی حذف شده اند. اما نگران نباشید تمام مواد مغذی که در این دو نوع ماده است در سایر محصولات غذایی نیز وجود دارند. بنابراین با جایگزینی گروه‌های دیگر، مانند انواع چربی ها، میوه ها و سبزیجات می‌توان کمبود آن ها را در بدن جبران کرد. البته موارد ذکر شده دلیل برتری محصولات بدون گلوتن بر تولیدات حاوی گلوتن نیستند. برای خرید ماکارونی بدون گلوتن می توانید به فروشگاه ها معتبر مراجعه بفرمایید.

برای خرید آنلاین محصولات بدون گلوتن از فروشگاه محصولات ارگانیک عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

ماکارونی-بدون-گلوتن-آیسودا