پودر ماکا؛ جینسینگ پرو ، مقوی بدن

پودر ماکا

پودر ماکا از ریشه یک گیاه بدست می‌آید، اما این گیاه منطقه رشد محدودی دارد.

این گیاه متعلق به یک یا دو کشور مانند پرو می باشد. گیاهی با سابقه چند صد یا چند هزار ساله است که توجهات جامعه پزشکی را به سمت خود جلب کرده است. تجارت دارویی سابقه‌ای به قدمت بشریت دارد.

مردم هر منطقه اقلام غذایی و دارویی خود را با مناطق همجوار خود تبادل و خرید و فروش می‌کنند. گاهی جهانگردان گیاه خاصی را از منطقه‌ زندگی خود به مناطق دوردست برده و آن را به جهان معرفی می کنند.

امروزه با پیشرفت و توسعه تجارت و همچنین علم پزشکی، گیاهان بسیاری در سطح دنیا شناخته شده هستند.

این مواد علاوه بر ارزش غذایی، خواص دارویی نیز دارند. حتی گاهی به عنوان تقویت کننده از آن ها استفاده می کنند. یکی از مواد، پودر ماکا است که از گیاه ماکا به دست می آید.

معرفی گیاه ماکا

پودر ماکا دارای خواص تقویتی و حتی دارویی می‌باشد که با نام لپیدیوم (Lepidium meyanii) شناخته می‌شود. نوعی گیاه صلیبی شکل است که ریشه دار بوده و از خانواده Brassicaceae می باشد. در رشته کوه‌های آند، در کشور پرو (آمریکای جنوبی) رشد می‌کند.

به دلیل خواص متعددی که برای آن ذکر شده است با نام جینسینگ پرو آن را می شناسند. قسمت قابل استفاده آن که به صورت پودر استفاده می‌شود، ریشه آن است. ریشه آن شبیه شلغم بوده و در رنگ‌های قرمز، سفید، سیاه و زرد وجود دارد. ریشه زرد رنگ آن فراوان تر است و بیشتر استفاده می شود. هر یک از آن ها خواص مشترک و مزایای منحصر به فردی دارند. به طور مثال از ماکای سیاه، برای تولید و تقویت اسپرم در مردان تجویز می شود.

گیاه ماکا، آداپتوژن قوی

پودر ماکا در فرهنگ کشور پرو به عنوان یک تقویت کننده برای بدن استفاده می شود. به دلیل مصرف طولانی مدت در بین مردم پرو و خواص آن، توجه جامعه پزشکی را به خود جلب کرده است.

ریشه ماکا به عنوان یک آداپتوژن شناخته می‌شود. کلمه آداپتوژن به معنی سازش زا می باشد. سازش زا به این معنی است که موجب افزایش تقویت، مقاومت و شادابی جسم می شود. مقاومت بدن را در برابر عوامل استرس زای محیطی و انسانی بالا برده و از خود دفاع می‌کند. آداپتوژن در موقعیت‌های استرس زا، موجب کاهش واکنش های استرس زا می شود. این اثر محافظت کنندگی در برابر استرس، بلند مدت می باشد.

در رابطه با پودر ماکا و گیاه آن انجمن صنایع غذایی آمریکا تحقیقات متعددی را انجام داده ‌است. امروزه از ماکا به اشکال مختلفی مانند پودر خوراکی، کپسول و حتی روغن استفاده می‌شود.

ترکیبات تغذیه ای پودر ماکا

پودر ماکا حاوی آنتی اکسیدان های گیاهی با نام پلی ساکارید می باشد. این ترکیب، از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. بر اساس تحقیقات وزارت کشاورزی آمریکا در هر 208 گرم ماکا، 91 کالری انرژی وجود دارد. از دیگر ترکیبات آن می‌توان  به برخی ویتامین های گروه B، آنزیم ها و پروتئین ها نیز اشاره کرد. منگنز، مس، آهن، پتاسیم و کلسیم، املاح معدنی موجود در پودر ماکا می باشند. در ریشه ماکا به رنگ قرمز، گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) وجود دارد که در دسته آمینو اسیدها می باشد. این ترکیب در بهبود خلق و خو و بالا بردن انرژی بدن موثر می باشد.

پودر ماکا در واقع از خشک کردن ریشه ماکا به دست می‌آید که بعد از خشک شدن آن را پودر می‌کنند. مطالعات درباره شناخت مکانیسم دقیق و عملکرد ماکا در بدن، در ابتدای راه است. اطلاعاتی که درباره مصرف آن وجود دارد بیشتر مربوط به فرهنگ مصرف و طب سنتی، در کشور پرو می باشد.

تحقیقات متعددی در رابطه با خواص آن در حال انجام است. برخی خواص پودر ماکا در ادامه توضیح داده می شود.

پودر ماکا و افزایش وزن

پودر ماکا مقوی جسمی و جنسی

پودر ماکا و مصرف آن از طرف بانوان لاغر اندام با استقبال زیادی روبرو شده است. مصرف این پودر موجب افزایش وزن و تقویت قوای جسمی می شود. در نتیجه موجب بالا رفتن استقامت و انرژی بدن خواهد شد. معمولاً به صورت خوراکی مصرف می شود. حداکثر 1 تا 3 گرم به صورت روزانه، مصرف آن توصیه می شود. البته برای افزایش وزن می توان آن را به نوشیدنی‌ها، بلغور جو دوسر و حتی اسموکی اضافه کرد.

ماکا و افزایش میل جنسی در خانم ها و آقایان

پودر ماکا موجب افزایش میل جنسی در خانم ها و آقایان می شود. این امر به ویژه در بزرگسالان و میانسالان تجویز شده و استفاده می‌شود. تاثیر افزایش میل جنسی در یک تحقیق در سال 2010 بررسی و تایید شده است. هر فرد قبل از استفاده باید به پزشک متخصص زنان و ناباروری مردان مراجعه نماید. در برخی موارد دارو یا پودرهای تقویتی تجویز می‌شود که پودر ماکا نیز در این دسته قرار دارد.

افزایش باروری در آقایان و کاهش پروستات با مصرف پودر ماکا

پودر ماکا و مصرف آن در زمینه افزایش قدرت باروری در مردان نیز مطرح شده است. این پودر موجب افزایش کمی و کیفی اسپرم در مردان می شود، همچنین سلامت باروری را افزایش می دهد. باعث افزایش هورمون های مردانه به نام تستسترون می‌شود. یکی از عوامل ناباروری در مردان، کمبود این هورمون مهم در بدن می ‌باشد. اثر دیگر آن کاهش اندازه پروستات می باشد، زیرا افزایش سن در مردان موجب بزرگ شدن پروستات می‌شود. مصرف این پودر اثر مثبتی در سلامت بدن دارد.

بهبود خلق و خو و درمان افسردگی، کاهش علائم یائسگی و کاهش فشار خون

پودر ماکا همانطور که بیان شد یک آداپتوژن می باشد. یعنی سازش بدن را در برابر برخی عوامل افزایش می دهد. خلق و خو را در زمان افسردگی و اضطراب بهبود می بخشد. ماندگاری این اثر به صورت بلندمدت می باشد. خاصیت ضد افسردگی آن به دلیل وجود ترکیبی به نام فلاونوئید می‌باشد.

پودر ماکا در رابطه با کاهش علائم یائسگی در بانوان نیز موثر است. به دلیل اینکه موجب تعادل هورمون در بدن شده و روند کاهش هورمون استروژن را کند می‌کند. یائسگی موجب نوسانات خلقی، گرگرفتگی، تعریق شبانه و مشکلات خواب می شود.

پودر ماکا در رابطه با کاهش فشارخون، کنترل و درمان نیز مفید می باشد. همچنین بهبود عملکرد حافظه و افزایش انرژی در فعالیت‌های ورزشی را می‌توان نام برد.

برای خرید آنلاین پودر ماکا از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

پودر ماکا برینو عطارلند

موارد منع مصرف 

پودر ماکا یک محصول گیاهی مانند تمام گیاهان است که دارای خواص درمانی، دارویی و غذایی می باشد. ماکا مانند تمام گیاهان نمی تواند به صورت 100% برای تمام افراد مفید باشد. ریشه ماکا به صورت طبیعی وارد نمی‌شود. در نتیجه محصولات صنعتی آن در دسترس است. باید در هنگام خرید پودر ماکا از اصل و طبیعی بودن آن و اعتبار شرکت سازنده اطمینان حاصل کنید. به هیچ عنوان به صورت خودسرانه این پودر را مصرف نکنید. دوزهای زیاد می‌تواند اثر سوئی در بدن داشته باشند. برای خرید و آگاهی از قیمت آن می توانید به عطاری های معتبر مراجعه نمایید.