فروشگاه گیاهخواری و انواع محصولات گیاهخواران 

فروشگاه گیاهخواری-وگان- وجترین

فروشگاه گیاهخواری عنوانی برای فروشگاه هایی است که مواد غذایی و سایر مایحتاج افراد گیاهخوار را تامین می کنند. این فروشگاه ها هم به صورت آنلاین و هم به صورت فیزیکی در سطح شهرهای مختلف کشور فعالیت می کنند.

گیاهخواران انواع مختلفی دارند و یک فروشگاه گیاهخواری برتر باید نیاز های غذایی طیف وسیعی از اینگونه افراد را تامین کند.

در این نوشته علاوه بر پرداختن به دلایل استقبال از رژیم غذایی گیاهخواری در مورد اقلام موجود در فروشگاه‌های گیاهخواران نیز صحبت می کنیم. شاید دقیقا ندانید این گونه فروشگاه ها چه کالاهایی دارند پس در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با آنها آشنا کنیم.

خلاصه ای بر موضوع گیاهخواری و انواع آن

گیاهخواری، نوعی پرطرفدار و محبوب از رژیم غذایی است. افراد گیاهخوار سعی دارند به جای مواد غذایی حیوانی، به محصولات گیاهی روی بیاورند. تصمیم برای اتخاذ یک رژیم غذایی بدون گوشت می تواند یک انتخاب پیچیده باشد. افراد در هر سن و پیشینه ای و به دلایل مختلف ممکن است رژیم گیاهخواری را انتخاب کنند. چندین نوع گیاهخوار وجود دارد. برخی از آنها از محصولات حیوانی تنها لبنیات می خورند، برخی دیگر ممکن است تخم مرغ نیز بخورند. انواعی دیگر گیاهخواران به طور کامل از هر محصول غذایی که از حیوان تهیه می‌شود خودداری می کنند. با این حال، یک چیز مشترک در همه گیاهخواران این است که آنها عمدتاً برای نیازهای تغذیه ای خود به غذاهای گیاهی متکی هستند.

 دلایل استقبال مردم از انواع فروشگاه گیاهخواری

دلیل استقبال از انواع فروشگاه گیاهخواری، بیشتر شدن علاقه مندان ِرژیم گیاهخواری است. برای این موضوع دلایل مختلفی وجود دارد. برخی به دلایل اخلاقی، سبک زندگی گیاهخواری را انتخاب می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از گیاهخواران از خوردن گوشت اجتناب می کنند زیرا نمی‌خواهند حیوانات کشته شوند یا آسیب ببینند. بسیاری از مردم به دلیل مزایای این رژیم غذایی برای سلامتی به آن روی می آورند. رژیم غذایی گیاهخواری سبب کاهش خطر چاقی، بیماری های قلبی و فشار خون می‌شود. یک رژیم غذایی گیاهی به طور بالقوه، کالری و چربی اشباع شده کمتری نسبت به یک رژیم غذایی معمولی دارد. حفاظت از محیط زیست ، یکی دیگر از دلایل گرایش به گیاهخواری است. در کشورهایی مانند هند، اعتقادات مذهبی نیز می تواند نقش مهمی در گیاهخواری داشته باشد.

فروشگاه های گیاهخواری کدام مواد غذایی را ندارند؟

اگر گیاهخوار هستید بهتر است از یک فروشگاه گیاهخواری خرید کنید زیرا فروشگاه های معمولی به باید و نباید های گیاهخواری توجه چندانی ندارند. بنابراین اگر در یک فروشگاه مواد غذایی معمولی خرید کنید ممکن است برای انتخاب مواد غذایی مطلوب خود وقت زیادی را از دست دهید. یک فروشگاه گیاهخواری، غذاهایی را که یک گیاهخوار از آنها اجتناب می کند ندارد. این مواد غذایی ممکن است در درون غذاهای دیگر پنهان شده باشند و تشخیص آنها دشوار باشد. تعدادی از این موادی که گیاهخواران آنها را دوست ندارند به شرح زیر هستند:

– مایه پنیر: معمولاً در محصولات لبنی مانند پنیر یافت می شود.

– ژلاتین: علاوه بر ژلاتین واقعی، ژلاتین در گل ختمی، آب نبات و غیره وجود دارد.

– آبگوشت مرغ، گوشت گاو و استخوان: ممکن است در سوپ های کنسرو شده یا وعده های غذایی بسته بندی شده پنهان شده باشند.

– گوشت خوک: اغلب در تورتیلاها و پوسته های پایِ از پیش ساخته شدۀ خارجی یافت می‌شود.

– ماهی آنچوی: این ماهی ها معمولا در برخی سس های سالاد استفاده می‌شوند.

 

کدام مواد غذایی باید در هر فروشگاه گیاهخواری یافت شوند؟

اگر گوشت را حذف می کنید، باید منابع پروتئینی گیاهخواری را جایگزین آن کنید.

رژیم گیاهخواری

منابع پروتئینیِ گیاهی

برخی از این منابع پروتئینی عبارتند از:

 • پنیر توفو.
 • Seitan (نوعی ماده پروتئینی حاصل از گندم).
 • Tempeh (ماده ای حاصل از سویا)
 • لوبیا و حبوبات.
 • پودر پروتئین گیاهی.
 • آجیل.
 • محصولات لبنی و تخم مرغ

جایگزین های تخم مرغ و لبنیات

اگر وگان کامل هستید و تخم مرغ و لبنیات نیز مصرف نمی کنید در هر  فروشگاه گیاهخواری معتبر، جایگزین‌های این موارد را می‌توانید پیدا کنید. از جمله:

مخمر تغذیه ای (Nutritional yeast)

 • شیر غیر لبنی.
 • پنیر گیاهی.
 • روغن نباتی یا روغن نارگیل.
 • دانه کتان ( استفاده از آن به جای تخم مرغ بسیار رایج است)
 • جایگزین های گیاهی تخم مرغ که به صورت مایع یا پودر هستند.

فروشگاه گیاهخواری

مواد غذایی تر و تازه (Fresh)

مواد غذایی FRESH یعنی مواد گیاهی سبز و ترو تازه که بسیاری از گیاهخواران به آنها علاقه زیادی دارند. بخش مهمی از رژیم غذایی گیاهخواری از این مواد تشکیل شده است پس باید در هر فروشگاه گیاهخواری بتوان این مواد را به وفور پیدا کرد. از جمله:

 • میوه ها.
 • سبزیجات رنگارنگ فصلی.
 • انواع کاهو و کلم.
 • انواع گیاهان تازه.

اقلام انباری

در هر فروشگاه گیاهخواری اقلام انباری نیز به وفور در دسترس مشتریان هستند. اقلام انباری شامل موارد متعددی می شوند که تعدادی از آنها عبارتند از:

– غلات،  کینوا، برنج قهوه ای، پاستا….

– نان: پیدا کردن نان بدون تخم مرغ یا لبنیات در فروشگاه گیاهخواری آسان است، اما اگر مطمئن نیستید، برچسب های محصولات را بررسی کنید.

– آب سبزیجات و آب میوه ها

– چاشنی ها، از سس کچاپ و خردل گرفته تا سالسا تند

– انواع روغن های گیاهی

– کراکر، چیپس و چوب شور

– بلغورِ جو دوسر

– حمص

– کره های آجیلی

– میوه های خشک شده

– کنسرو میوه ها و سبزیجات.

-دانه ها مانند دانه چیا و مغز آفتابگردان.

برای آگاهی و خرید آنلاین انواع محصولات رژیمی، گیاهخواری، وگان، کتوژنیک و بدون قند از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

گرانولا-وگان-بری-گرانولایف

کلام آخر

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که رژیم غذایی گیاهخواری را انتخاب کرده اید، خرید از فروشگاه های معمولی  برای شما بسیار دشوار خواهد بود. پس سعی کنید یک فروشگاه گیاهخواری معتبر پیدا کنید و خود را از دردسرهای مربوط به تشخیص مواد گیاهی اصیل نجات دهید. موارد گفته شده در بالا تنها بخشی از مواد گیاهی موجود در هر فروشگاه گیاهخواری معتبر هستند. با گشت و گذار در اینگونه فروشگاه ها از تنوع بیش از حد مواد غذایی گیاهی متحیر خواهید شد. حتی اگر گیاهخوار نباشید وسوسه می شوید از محصولات فروشگاه های گیاهخواران خرید کنید. این محصولات از نظر مواد مغذی اگر از محصولات حیوانی غنی تر نباشند می‌توان با اطمینان گفت که چیزی از آنها کم ندارند.