پودر نان بدون گلوتن کاله؛ مناسب افراد حساس به گلوتن، بیماران سلیاکی

پودر مخلوط نان بدون گلوتن

 

پودر نان بدون گلوتن کاله محصولی متفاوت از شرکت کاله است. برخی مواد غذایی خاص مانند پودر نان بدون گلوتن کاله برای افراد خاصی تهیه و تولید می شود. افرادی در جامعه زندگی می‌کنند که به ساختار طبیعی برخی غذاها حساسیت دارند. این حساسیت گاهی به قدری زیاد است که موجب آزار فرد می‌شود و به یک بیماری مبتلا خواهند شد.

یکی از این مواد غذایی پر مصرف غلاتی مانند گندم و جو نام دارند. به صورت روزانه افراد در وعده های مختلف از مواد غذایی و ترکیبات مختلف گندم و جو استفاده می کنند. این ترکیبات وعده های غذایی مختلف، به ویژه صبحانه را کامل می‌کنند. حتی ممکن است در وعده های دیگر شبانه روز نیز نان و غلات مختلف حضور پررنگی داشته باشند.

نمی توان به طور کامل رژیم بدون گلوتن را بدون مشورت انتخاب کرد. به دلیل اینکه در بسیاری از غذاها گلوتن وجود دارد.

صنایع غذایی مختلفی مانند کاله نیز اقدام به تولید پودر نان بدون گلوتن کاله کرده است.

گلوتن چیست؟

گلوتن یک اصطلاح عمومی است که به گروهی از پروتئین های موجود در غلات مانند گندم و جو گفته می‌شود. مواد دیگر مانند چاودار نیز گلوتن دارند.

دو نوع پروتئین مهم در گلوتن وجود دارد، عبارت است از:

  • گلیادین
  • گلوتنین

پروتئینی که باعث واکنش های منفی در بدن می شود گلیادین نام دارد. ماده گلوتن در مواد غذایی کربوهیدرات دار بیشتر مشاهده می‌شود.

اصلی‌ترین ماده غذایی که سرشار از گلوتن است نان نام دارد. نمی توان آن را به طور کامل از سبد غذایی روزانه حذف کرد. به دلیل ترکیبات مهم دیگر مانند انواع ریزمغذی‌ها، ویتامین ها و… که در انواع نان وجود دارد.

در نتیجه برای افراد حساس به ماده گلوتن، مصرف پودر نان بدون گلوتن کاله توصیه می شود. حذف کامل نان از وعده های غذایی روزانه آسیب های جدی را به بدن وارد می‌کند.

ممکن است این سوال پیش بیاید که گلوتن در نان چه نقشی دارد؟ واژه گلوتن در واقع به معنی چسب است.  زمانی که آرد غلات گلوتن دار را با آب ترکیب می کنید گلوتن باعث چسبندگی مواد به یکدیگر می شود. حتی در پف کردن خمیر و کیفیت نان نیز نقش مهمی دارد.

پودر نان بدون گلوتن کاله چیست؟

پودر نان بدون گلوتن کاله به دو صورت تهیه می‌شود:

روش اول: آرد از غلاتی مانند گندم و جو که گلوتن آن تصفیه شده است، تهیه می شود. این فرآیند بدون آسیب و کاستی در مواد مفید دیگر مانند ریزمغذی و ویتامین های موجود در آرد، انجام می شود. نان تهیه شده از این آرد نیز مشابه نان معمولی خواهد بود.

روش دوم: از غلات و حبوباتی که در آن ها گلوتن وجود ندارد تهیه می شود. پودر یا آرد نان از موادی مانند برنج سفید، برنج قهوه ای، ذرت و حتی نخود به دست می آید.

برخی از تولیدکنندگان با استفاده از آرد نخود یا غلات دیگر نان های بسیار خوشمزه ای را تولید و پخت می کنند.

 گلوتن مقاوم به هضم، در افراد حساس به گلوتن

گفتیم که گلوتن در فرآیند هضم برای برخی افراد مشکل ایجاد می‌کند. زمانی که گلوتن وارد دستگاه گوارش می شود در برابر آنزیم های تجزیه کننده از خود مقاومت نشان می دهد. هضم و تجزیه ناقص گلوتن موجب می شود پپتیدها به جداره روده کوچک بچسبند و از آن عبور نکنند. پپتیدها واحد های تشکیل دهنده آمینو اسیدها می‌باشند.  

این عارضه موجب واکنش سیستم دفاعی بدن می‌شود که باعث بروز برخی مشکلات خواهد شد.

مصرف و خرید پودر نان بدون گلوتن کاله از تجزیه ناقص و واکنش‌های احتمالی پیشگیری می‌کند. حساسیت به گلوتن باعث بروز چند مشکل در بدن فرد می‌شود.

در ادامه مطلب، در مورد عوارض مصرف گلوتن توضیح داده می شود.

عوارض مصرف گلوتن در افراد حساس به گلوتن

عوارض مصرف گلوتن در افراد حساس به گلوتن به شرح زیر می باشد.

سلیاک: سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که در واکنش به مصرف گلوتن به وجود می آید. این بیماری زمینه ای ژنتیکی دارد. تحقیقات نشان داده است که بیش از یک درصد جمعیت دنیا به این بیماری مبتلا هستند. در طی هضم ناقص، گلوتن به سلول های روده کوچک به نام آنتروسیت ها آسیب می‌زند. در نهایت منجر به واکنش هایی مانند اسهال، یبوست، ناراحتی و دردهای گوارشی، کاهش وزن، کم خونی، حتی حساسیت و خارش پوستی و… می شود.

در برخی افراد به پوکی استخوان و حتی اختلال عصبی منجر خواهد شد. تنها راه درمان این عوارض، رژیم غذایی بدون گلوتن می باشد. البته باید زیر نظر پزشک این رژیم استفاده شود. ممکن است پزشک مصرف موادی مانند پودر نان بدون گلوتن کاله را توصیه کند. بیشتر افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند خود نیز از آن آگاه نیستند.

این بیماری با آزمایش خون یا بیوپسی روده قابل تشخیص می باشد.

IBS یا سندروم روده تحریک پذیر: این بیماری یک اختلال گوارشی محسوب می‌شود. باعث گرفتگی، درد شکمی و اسهال می شود. برای درمان یک تغییر در رژیم غذایی روزانه کفایت می‌کند. به رژیم غذایی بدون گلوتن اشاره می شود. پودر نان بدون گلوتن کاله برای بیماران IBS یا سندروم روده تحریک پذیر مناسب است.

آلرژی گندم: آلرژی گندم مشکلات گوارشی را به وجود آورد که علت آن وجود گلوتن موجود در نان و غلات مختلف است. البته این آلرژی با بیماری سلیاک دو مقوله کاملاً متفاوت هستند.

شیوه تشخیص حساسیت به گلوتن

برای تشخیص حساسیت به گلوتن راه های مختلفی وجود دارد. زمانی که بعد از وعده های غذایی مختلف دچار علائم ذکر شده می شوید یک اقدام مهم را باید انجام دهید. لیستی از غذاهایی که بعد از آن علامت های ذکر شده بروز پیدا می‌کند تهیه نمایید. شباهت های آن ها را با نشانه های بیماری های ذکر شده بررسی نمایید.

هر یک از مواد غذایی که موجب بیماری و IBS می‌شود را کنار بگذارید. در نتیجه باید از جایگزین های مناسب مانند مواد غذایی بدون گلوتن استفاده کنید.

در طی این مدت حتماً با یک پزشک متخصص مشورت نمایید. پزشک متخصص با تجویز مناسب می تواند یک رژیم بدون گلوتن مناسب را برای شما تجویز نمایدد. حذف گلوتن به صورت خودسرانه از برنامه غذایی مشکلات دیگری را به وجود می‌آورد. کمبود ویتامین ها، مواد مغذی در بدن و… را می توان نام برد.

در فروشگاه‌های مواد غذایی محصولات متنوع بدون گلوتن عرضه می‌شوند. پودر نان بدون گلوتن کاله نیز یکی از این محصولات مهم برای افراد حساس به گلوتن است. قیمت مناسبی دارند و می توانید بدون نگرانی این محصولات را خریداری کرده و مصرف نمایید.

برای خرید آنلاین محصولات بدون گلوتن از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

 

پودر مخلوز نان بدون گلوتن سلینو کاله