مصرف پودر کلاژن، جلوگیری از پیری زودرس و جوانسازی

مصرف پودر کلاژن

کلاژن پروتئینی می باشد که به صورت رشته های پروتئینی در بافت پیوندی یافت می شود. مقدار این رشته های کلاژنی در انواع بافت پیوندی متفاوت می باشد . گاهی برای رفع کمبود کلاژن ، مصرف پودر کلاژن و مکمل های کلاژنی توصیه می شود. جهت تشکیل رشته های کلاژن فیبروبلاست ها وارد عمل می شوند. تشکیل شدن کلاژن در استخوان ، سلول های ماهیچه ای صاف در دیواره ی  رگ های خونی و دیگر اندام مرتبط انجام می شود.

تا به حال 13 نوع کلاژن شناسایی شده است که هر کدام در بافت مشخصی قرار دارند. تنوع این کلاژن‌ها به دلیل تفاوت در ویژگی شیمیایی و ساختار آنها می باشد . رشته های کلاژنی در کنار یکدیگر ساختار مارپیچی تشکیل می دهند . به همین دلیل رشته های کلاژنی قابلیت کشسانی بالایی دارند. نمونه ای از کشسانی این رشته های کلاژن را می توان در ماهیچه ها دید. در تاندون نمونه ی طویلی از کلاژن وجود دارد که تحمل کشسانی دست و پا را در هنگام کشیدگی افزایش می دهد. برای افزایش قدرت ماهیچه ها شما علاوه بر ورزش کردن می توانید مصرف پودر کلاژن را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

معروف ترین کلاژن ها

  1. کلاژن نوع یک : این نمونه از کلاژن از رشته های فیبری موجی شکل تشکیل شده و در استخوان وجود دارد .
  2. کلاژن نوع دو : این کلاژن در غضروف دارای ظاهری شفاف بوده و شبیه به فیبریل می باشد.
  3. کلاژن نوع سه : این کلاژن از فیبر های واحد ساخته شده و در غشای پایه دیده می شود .
  4. کلاژن های نوع چهار و پنج :این نمونه از کلاژن به صورت فیبریل نمی باشد .

کلاژن های موجود در غضروف

در غضروف کلاژن ها در ماده زمینه ای که به شکل ژله دیده می شود قرار دارند . ماده زمینه ای غضروف دارای مولکول هایی از جنس پروتئین می باشد. اتصال این مولکول ها به کربوهیدرات باعث شده ماده زمینه ای آن بافت ژله ای تشکیل دهد . وجود کلاژن ها در این محیط ژله ای کارایی کلاژن ها را افزایش ، و باعث افزایش مقاومت آن در برابر کشش شده است . موارد گفته شده باعث ایجاد بافت کشسانی می شود که در رگ و گوش و پوست به کار می رود .

گاه کلاژن ها در آرایشی منظم در کنار یکدیگر قرار میگیرند که باعث افزایش مقاومت در شکستگی آن یافت می شود . این نمونه از کلاژن ها در رباط و زردپی به چشم می آید. در صورت کمبود کلاژن دچار پیری زودرس ، ضعف عضلانی و ضعف مفاصل می شویم . برای جلوگیری از موارد گفته شده می توانیم با مصرف پودر کلاژن نیاز بدن را رفع کنیم .

فواید مصرف پودر کلاژن

فواید پودر کلاژن

کلاژن علاوه بر اینکه در بدن ساخته می شود با مصرف پودر کلاژن می توان کمبود آن را  در بدن جبران کرد.

مصرف پودر کلاژن فواید بسیار زیادی دارد :

1- سلامت پوستی 

کلاژن یکی از اجزای مهم سازنده ی پوست می باشد . کلاژن در پوست باعث افزایش خاصیت ارتجاعی و رطوبت پوست می شود. به این طریق شما را از بیماری های پوستی و شل شدن پوست محافظت می کند.

2-جلوگیری از پیری پوست و کمک به بهبود پوست 

کلاژن رطوبت پوست را تامین میکند و باعث شادابی پوست می شود. در زمان ورود به دوره ی میانسالی میزان کلاژن رفته رفته کمتر تولید شده و پوست را پر از چین و چروک می کند. برای رهایی از چین و چروک ها شما باید از مکمل های کلاژن استفاده کنید . نمونه ای از این مکمل ها به صورت پودر کلاژن و کرم های کلاژن ساز ارائه می شود . با مصرف این مکمل ها در طی هشت هفته تغییرات چشمگیری را مشاهده خواهید کرد.

3-کلاژن پوست را تحریک به تولید پروتئین می کند.

کلاژن پوست را تحریک به تولید پروتئین می کند. نمونه ای از این پروتئین ها فیبریلین و الاستین می باشد.

4-تاثیر مصرف پودر کلاژن بر تقویت موها

اگر شما هم مثل اکثریت مردم موهای براق و محکم می خواهید بهتر است با مصرف پودر کلاژن به براق شدن آنها کمک کنید.

کلاژن شروع کننده ی زنجیره ای طولانی می باشد که نتیجه ی آن استحکام و جذابیت بیشتر موها می شود. کلاژن باعث تولید آمینو اسید تشکیل دهنده ی بافت مو می شود. آمینو اسید باعث تولید کراتین می شود. کراتین باعث تقویت و استحکام بافت مو می شود.

5-کمک به جلوگیری از پوکی استخوان

همانطور که گفته شد کلاژن در غضروف و ساختار آن نقش به سزایی دارد. در صورت کمبود کلاژن در بدن خطر ابتلا به اختلالات مفاصل افزایش می یابد . در این موارد شما با مشورت با پزشک خود می توانید از پودر کلاژن یا مکمل های کلاژنی استفاده کنید.

6-جلوگیری از ابتلا به حملات قلبی

کلاژن باعث انعطاف پذیری بیشتر رگ ها شده و از گرفتگی رگ های قلبی جلوگیری می کند.

علاوه بر تمام این ها ورزشکاران برای افزایش نیروی بدنی و تقویت ماهیچه ها مصرف پودر کلاژن را در برنامه غذایی خود قرار می دهند.

بهترین زمان مصرف پودر کلاژن چه زمانی می باشد؟

به طور کلی می توان گفت که مصرف پودر کلاژن نیاز به زمان دقیقی ندارد و شما می توانید در صبح یا شب آن را مصرف نمایید. تنها نکته ی مهم در رابطه با مصرف پودر کلاژن این است که باید آن را به طور مداوم استفاده کنید. نکته ی مهم دیگر مصرف  پودر کلاژن با کیفیت و خالص می باشد.

برای استفاده از پودر کلاژن لازم نیست که معده ی شما خالی باشد . بخش جذب و تجزیه ی اصلی پروتئین ها در روده می باشد. بنابراین فرق چندانی در پر و خالی بودن معده هنگام مصرف پودر کلاژن نمی باشد .

بعضی از افراد معتقد هستند که استفاده ی کلاژن پیش از خواب باعث جذب بهتر آن می شود اما هنوز دلیلی برای اثبات این حرف وجود ندارد.

خرید و قیمت پودر کلاژن

پودر کلاژن دارای قیمتی نسبتا بالا می باشد .قیمت پودر کلاژن بسته به مقدار آن و شرکت تولید کننده متفاوت می باشد . شما برای خرید پودر کلاژن می توانید به فروشگاه های معتبر اینترنتی و داروخانه ها مراجعه نمایید.

برای خرید آنلاین پودر کلاژن بری نو از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

پودر کلاژن بری نو عطارلند