پودر کلاژن ؛ جوانسازی و زیبایی پوست و مو، تحکیم استخوان 

پودر کلاژن جوانسازی پوست

استفاده از پودر کلاژن به جوانسازی و زیبایی پوست کمک می کند. کمی به اطراف توجه کنید و ببینید چه تعداد از اطرافیان شما از سلامتی کامل برخوردار هستند. چه تعداد از آن ها برای حفظ این نعمت بزرگ تلاش می‌کنند. به عبارت دیگر از یک اصول خاص و سبک زندگی سالم پیروی می کنند.

وظیفه هر انسانی است که از بدن خود مواظبت کند، اما گاهی عواملی ناخواسته بر بدن تاثیر می گذارند. ممکن است اتفاقات کوچک و بزرگ بیفتد و به جسم آسیب بزند. اگر هیچ اتفاقی نیفتد یک رویداد طبیعی وجود دارد که در زندگی هر فرد در حال طی شدن است. این رویداد روند افزایش سن است.

حرکت انسان به سوی پیر شدن خواسته یا ناخواسته اتفاق می‌افتد و سیستم بدن از آن تاثیر می پذیرد. گاهی برخی عوامل این روند را در ظاهر بیشتر نشان می دهند. عواملی مانند استرس، تغذیه نامناسب، عدم تحرک، خواب ناکافی و… را می توان نام برد. در نتیجه سیستم بدن از مواد مورد نیاز مانند املاح معدنی، ویتامین ها و پروتئین ها محروم می شود.

تعداد مواد مورد نیاز بدن بسیار متنوع است که در گروه‌های غذایی مختلف وجود دارند. یک ماده بسیار مهم کلاژن نام دارد. ماده ای بسیار مهم است که پزشکی امروز ماده ای به نام پودر کلاژن تولید کرده است.

کلاژن (collagen) چیست؟

پودر کلاژن- تحکیم استخوان

کلاژن واژه ای است که ریشه یونانی دارد. این ماده یک پروتئین است که به صورت رشته های کلاژن دیده می شوند. در بدن 16 نوع کلاژن وجود دارد، اما 5 نوع از آن نقش مهمتری دارند. پودر کلاژن نیز از این الگو تبعیت می کند.

بیشتر افراد تصور می کنند که کلاژن فقط در پوست وجود دارد. در نتیجه پودر کلاژن را فقط برای زیبایی، شادابی و کلاژن سازی پوست مصرف می کنند. این ذهنیت کامل نیست، بلکه کلاژن در سراسر بدن و در همه قسمت ها وجود دارد و تولید می شود. قسمت هایی از بدن که کلاژن دارند عبارت است از:

 • استخوان ها
 • عضلات و تاندون ها
 • بخش گسترده‌ای از پوست
 • سیستم گوارش و رگ های خونی
 • غضروف و ترکیب های اصلی سازنده آن

در ظاهر اهمیت کلاژن برای جوانسازی و زیبایی پوست بسیار بیشتر است. حالت کشسانی پوست و سفتی آن، ناشی از کلاژن موجود در سطح پوست است. این ماده سلول های سالم را جایگزین سلول های مرده پوست می کند. تمام 16 نوع کلاژن از پروکلاژن یا پیش ساز کلاژن تهیه می‌شود.

پروکلاژن از ترکیب دو اسید آمینه ساخته شده است، به نام:

 • پرولین
 • گلایسین

این دو ماده در مواد غذایی مختلف مانند مرغ، ماهی، ژلاتین، انواع مرکبات، سیر و… وجود دارند. یک راه سریعتر برای دریافت کلاژن استفاده از پودر کلاژن است. تولید کنندگان در این زمینه از پوست ماهی برای تولید پودر کلاژن استفاده می کنند. به دلیل اینکه مقادیر بالایی پپتید های کلاژن را دارا می باشد.

خرید پودر کلاژن، سلامتی بدن و زیبایی پوست

پودر کلاژن با منبع پروتئین های دریایی تولید می شود. در زمان تولید پودر جوانساز هیچگونه مواد افزودنی شیمیایی اضافه نمی کنند. در نتیجه در زمان مصرف کلاژن به تمام بافت ‌های بدن از جمله پوست جذب می شود. به عبارت دیگر بدن کلاژن را بسیار سریع جذب می کند. یعنی پروتئین های مورد نیاز شکسته شده و تغییر می کنند، در نتیجه جذب بدن می شوند.

به همین دلیل برخی افراد تزریق ژل و بوتاکس در قسمت های مختلف بدن را انتخاب می کنند. البته خرید پودر کلاژن و استفاده از آن یک راه کاملاً بی خطر است. بنابراین می توانید کلاژن مورد نیاز بدنتان را با مصرف این پودر تامین کنید. می توانید با توجه به تجویز پزشک متخصص، پودر را روی نوشیدنی مورد علاقه خود ریخته و میل نمایید.

با توجه به تجویز پزشک می توانید یک یا دو مرتبه در روز از آن استفاده کنید. همچنین علاوه بر خانم ها، آقایان نیز می توانند از این پودر استفاده کنند. بهترین زمان مصرف این پودر صبح است. توصیه می شود به همراه مایعات مصرف کنید، به دلیل اینکه اثر بخشی بیشتری خواهد داشت.

انواع مواد غذایی کلاژن ساز

در قسمت قبل گفتیم که از ماهی برای تولید پودر کلاژن استفاده می شود. شاید این سوال پرسیده شود که چرا از ماهی استفاده می کنند. به دلیل اینکه سرعت جذب کلاژن در بافت های مختلف آن مانند گوشت، استخوان و پوست آن بیشتر است.

در بازار کلاژن های تولید شده از گاو و خوک نیز وجود دارد. قیمت پودر کلاژن ماهی به دلیل سرعت جذب بیشتر گران تر است. مصرف این نوع کلاژن برای بدن عوارض جانبی به همراه ندارد. همچنین ممکن است با مصرف کلاژن گاوی، بیماری های این حیوان به انسان منتقل شود.

مواد کلاژن ساز به غیر از ماهی و گاو در مواد غذایی دیگر نیز وجود دارند. با مصرف آن ها می توانید سلامت و زیبایی پوست خود را تضمین کنید.

گفتیم که بخش اصلی کلاژن دو نوع اسید آمینه است که در غذا های مختلف وجود دارد. می توانید در کنار پودر کلاژن از این مواد غذایی مفید و پرخاصیت نیز استفاده کنید.

اسید آمینه های موجود در مواد غذایی کلاژن ساز 

 • گلایسین: ژلاتین و پوست مرغ
 • پرولین: جوانه گندم، لبنیات، قارچ، سفیده تخم مرغ

 سه ماده دیگر وجود دارد که به ساخت کلاژن در بدن کمک می کنند، شامل:

 • ویتامین C: انواع سبزیجات و مرکبات
 • مس: دانه کنجد، عدس و پودر کاکائو
 • پروتئین ها: مرغ، گوشت قرمز، حبوبات، لبنیات و…

مزایای استفاده از پودر کلاژن جوانساز 

پودر کلاژن جوانساز پوست

 • تقویت و رشد مو ها
 • تقویت و رشد ناخن ‌ها
 • کمک به غضروف سازی و…
 • پیشگیری از پیری زودرس پوست
 • پیشگیری از شل شدن و افتادگی پوست
 • افزایش بافت و استحکام استخوان های بدن
 • تامین درصد قابل توجهی کلاژن مورد نیاز بدن

برای خرید آنلاین پودر کلاژن بری نو از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک  کنید.

پودر کلاژن بری نو عطارلند

موارد منع مصرف پودر کلاژن

در درجه اول توصیه می کنیم که از استرس، اضطراب و ناراحتی های روحی دوری کنید. به دلیل اینکه این عوامل سطح کلاژن را در پوست کم می‌کنند. همچنین تغذیه مناسب و سبک زندگی سلامت محور نیز بسیار مهم است. این عوامل به شادابی پوست شما کمک می کنند، در نتیجه پوستی زیبا خواهید داشت.

برای مصرف پودر کلاژن حتماً به متخصص پوست و مشاور تغذیه مراجعه کنید و از آن ها مشورت بخواهید. توصیه دیگر ما این است که از مصرف خودسرانه آن بپرهیزید.

این پودر را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

مادران باردار نباید از این پودر استفاده کنند.

افرادی که به ماهی حساسیت دارند از مصرف آن خودداری کنند.