خواص گیاه بومادران؛ داروی شفابخش عمومی

از خواص گیاه بومادران مانند دیگر گیاهان دارویی دیگر در طب سنتی برای درمان بیماری ها استفاده می شود. گیاه بومادران (achillea millefolium) جزو خانواده کاسنی (Asteraceae) محسوب می شود. جزو گیاهان دو لپه ای می باشد و بومادران گیاهی چند ساله است. بومی آسیای غربی و اروپاست. اسامی دیگر آن در فارسی کهن افسنتین، بِرِنجاسف، خاراگوش است. در عربی به آن قَیصوم (مشک چوپان) می گویند.

این گیاه به صورت خودرو  در نواحی کوهستانی و دشت ها رشد می کند. ارتفاع آن تا 90 سانتیمتر و بیشتر می رسد. برگ های آن سبز تیره، کرک دار و تقسیم شده هستند. بدون دمبرگ است و شکلی دراز دارند. گل های ریز آن به صورت مجتمع (کاپیتول) در سرشاخه ها و بخش پایانی ساقه قرار دارند.

در هر کاپیتول دو نوع گل وجود دارد:

 • زبانه ای به رنگ سفید در حاشیه قرار دارد.
 • لوله ای در وسط وجود دارد. تعداد کاپیتول ها بهحداکثر 6 عدد می ‌رسند.

بومادران در اقلیم ‌های متفاوتی رشد می کند. البته در منطقه های گرم و آفتابی رشد بهتری دارند و گلدهی آن بیشتر است. در ارومیه، تبریز، البرز، جنگل های گلستان، کندوان، اشترانکوه پل زنگوله و برخی مناطق دیگر نیز رشد می کند. قسمت برگ و گل های آن عطری تلخ و تند دارد. اگر به این درخت دست بزنید دست شما سریع بوی آن را به خود می گیرد.

خواص گیاه بومادران در طب سنتی

در طب قدیم یا سنتی (ایرانی) ذکر شده است که بومادران طبعی گرم و خشک دارد. خاصیت لطیف کنندگی دارد و مصلح آن انیسون بیان شده است. در قدیم از این گیاه استفاده های فراوانی برای درمان انواع بیماری ها می کردند. حتی ابوریحان بیرونی نیز از گیاه بومادران نام برده است. برخی گیاه بومادران را دارویی شفابخش عمومی می نامند (ویژگی ضد عفونی کننده).

خواص گیاه بومادران در طب سنتی (ایرانی) به شرح زیر می باشد:

 • درد آن را تسکین می دهد.
 • برای پیشگیری از سکته مفید است.
 • برای درمان سنگ کلیه توصیه می شود.
 • برای از بین بردن جای جوش و آکنه مفید می باشد.
 • برای خواب رفتن پا ها و ضعف عضلات نیز کاربرد دارد
 • دم نوش گیاه بومادارن باعث کاهش فشار خون می شود.
 • برای درمان و رفع نفخ و ترشی معده نیز بسیار مفید است.
 • برای درمان بواسیر خونی و ترک مقعد ناشی از آن مفید است.
 • برای درمان سرماخوردگی و زکام (آبریزش بینی) مفید می ‌باشد.
 • برای درمان تب، استفراغ، اسهال و دل درد نیز استفاده می کنند.
 • برای رفع ترک نوک پستان نیز تجویز می شود که بسیار مفید است.
 • به دلیل قابض بودن برای رفع اخلاط خونی و ترشحات زنان موثر است.
 • برای درمان سردرد و درد سینه توسط متخصص طب سنتی تجویز می شود.
 • به دلیل ویژگی ضد عفونی کننده برای رفع عفونت ها از آن استفاده می شود.
 • لخته خون را در رگ ها از بین می ‌برد و مانع لخته شدن خون در رگ ها می شود.
 • به دلیل طبع گرم برای درمان افسردگی از خواص گیاه بومادران استفاده می کنند.
 • یکی از خواص گیاه بومادران این است که برای جوانسازی پوست توسط متخصص طب سنتی تجویز می شود.
 • عطر تلخ و تند آن بر سیستم عصبی و قلب تاثیر می گذارد. برای درمان ضعف اعصاب، ضعف قلب و خستگی نافع است.
 • یکی از خواص گیاه بومادران ضد التهابی بودن آن است. التهاب را تسکین می دهد. از شیره گیاه بومادران استفاده می کنند.

خواص-گیاه-دارویی-بومادران-عطاری-آنلاین-عطارلند

شیوه های مصرف بومادران

از خواص گیاه بومادران در منابع و کتب سنتی نیز نام برده شده است. روش های استفاده از آن برای درمان انواع بیماری ها متفاوت است. در برخی شهر ها از آن برای درمان ریشه برخی بیماری ها استفاده می کردند.

 

استفاده از خواص گیاه بومادران به اشکال مختلف عبارت است از:

خواص گیاه بومادران و عرق آن: رفع کننده خونریزی های زنانه است.

خواص گیاه بومادران و دمنوش آن: دمنوش بومادران برای درمان التهابات معده مفید است. برای تهیه دمنوش از سرساقه گل‌دار و برگ ها استفاده می شود.

خواص گیاه بومادران و ضماد آن: از گیاه بومادران به شکل ضماد نیز تهیه می شود. برای سردرد و درد سینه مفید است. ضماد را در محل مورد نظر بمالید و ماساژ دهید.

خواص گیاه بومادران و جوشانده آن: از جوشانده قسمت گلدار گیاه برای استعمال خارجی استفاده می‌ شود. همچنین از بخور بومادران برای درمان سرماخوردگی  و زکام نافع است و تجویز می شود. از جوشانده بومادران برای درمان درد های قاعدگی نیز تجویز می شود.

از روغن بومادران برای تسکین درد استفاده می کنند. از ترکیب گل یا گیاه آن در طرح کنار دیگر گیاهان دارویی برای درمان امراض مختلف استفاده می شود.

خواص گیاه بومادران محدود به درمان بیماری ها نیست. بلکه استفاده های دیگری نیز دارد. قدرت و بوی تند آن به حدی است که برای دفع حشرات و ساس نیز کاربرد دارد. کشاورزان برای دفع آفات از مزارع و باغات خود از آن استفاده می کنند. مقداری از گیاه بومادران را کوبیده و با آب مخلوط می کنند. سپس آن را پای درخت و در زمین کشت شده می ریزند.

 خواص-گیاه-دارویی-بومادران-عطاری-انلاین-عطارلند

موارد منع مصرف گیاه بومادران

قبل از مصرف گیاهان دارویی باید مزاج خود را بشناسید. متخصص طب سنتی با توجه به مزاج شما داروی گیاهی را با مقدار مناسب برای شما تجویز می کند. تا به حال هیچ گونه حساسیتی نسبت به خواص گیاه بومادران وجود نداشته است. مسلما زیاده روی در مصرف هر داروی گیاهی باعث بروز مشکلاتی می شود.

بنابراین برای استفاده از خواص گیاه بومادران باید حد اعتدال را در مصرف آن حفظ کنید. همچنین توصیه می کنیم با مشورت متخصص طب سنتی آن را تهیه و مصرف کنید.

برای مادران باردار مصرف گیاه بومادران ممنوع است. برای مصارف خوراکی و شکل های مختلف آن مانند تنتور یا روغن با متخصص مشورت کنید. مصرف خودسرانه هر نوع گیاه دارویی ممکن است عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

 

سایت عطارلند یک فروشگاه اینترنتی بزرگ است. این فروشگاه انواع محصولات عطاری را با بالاترین کیفیت در دسترس شما مشتریان گرامی قرار داده است. سلامتی شما برای ما در اولویت قرار دارد، زیرا محصولات ما مستقیما با سلامتی شما در ارتباط است. در صورت نیاز به گیاه بومادران می توانید به فروشگاه عطارلند مراجعه کرده و آن را خریداری کنید.

برای مشاهده دیگر محصولات رژیمی اینجا کلیک کنید.

همچنین برای آگاهی از جدید ترین محصولات و تخفیف ها صفحه اینستاگرام عطارلند را دنبال کنید