خواص افتیمون (خرید افتیمون)؛ گیاهی از گونه پیچکیان

برای آشنایی با خواص افتیمون ابتدا با ویژگی های این گیاه دارویی آشنا شوید. در اینجا قرار است شما را با خواص افتیمون آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید. افتیمون گیاهی است که در مناطق مختلف کره زمین یافت می شود. در مناطقی مانند غرب و جنوب غرب آسیا، اروپا و شمال آفریقا رشد می کند. در ایران نیز در مناطقی مانند شمال استان فارس، تهران، اصفهان و … یافت می شود.

افتیمون گیاهی علفی و از گونه پیچکیان است. عمر گیاه افتیمون یک ساله است. به دور گیاهان دیگر می پیچد و به عنوان گیاه مهمان شناخته می شود. افتیمون گونه‌ های مختلفی را شامل می‌ شود.

این گیاه دارای ساقه ها و انشعابات درهم و شلوغ است. ساقه آن باریک و منعطف و به رنگ زرد و قرمز می باشد. رنگ زرد گیاه افتیمون نیز متمایل به قرمز است. گل های آن از سفید تا صورتی متغیر است. گل های افتیمون کوچک است و به صورت دسته ای کنار یکدیگر قرار دارند.

این گونه گیاهی به شکل های مختلف رشد می کند و رنگ های متعددی دارد. زمان شکفتن گل های آن از اواخر فصل بهار شروع می‌ شود و تا پاییز ادامه دارد. افتیمون بر روی گیاهانی مانند یونجه، کتان، شبدر و … رشد می کند. به عبارت دیگر دور این گیاهان پیچیده می شود.

گیاه افتیمون ریشه انگلی دارد و فاقد برگ است. قسمت هایی که به دور گیاهان دیگر می پیچد مورد استفاده قرار می گیرد. در اواسط فصل پاییز جمع‌آوری می ‌شود.

خواص-افتیمون عطاری آنلاین عطارلند

افتیمون در طب سنتی

طبع و مزاج گیاه افتیمون در طب سنتی گرم و خشک معرفی شده است. البته گرمی افتیمون درجه 3 و خشکی آن درجه یک می باشد. گیاه دارویی افتیمون به عنوان یک ملین شناخته می شود.

گیاه افتیمون به معنی دواء الجنون است و در زبان عربی به آن شجر الضیع می گویند. بهترین نوع افتیمون آن است که متمایل به رنگ قرمز باشد. قبل از مصرف افتیمون آن را زیاد نجوشانید. قوت و خواص افتیمون کم می شود. بهتر است افتیمون به صورت خوراکی مصرف شود.

ترکیبات شیمیایی آن شامل تانن و ساپونین می باشد. مصلح آن کتیرا، روغن ‌بادام‌ شیرین، صمغ عربی، زعفران و ادویه مرطب است. البته خواص افتیمون شامل بذر آن نیز می شود. از گیاه آن قوی تر است و برای درمان بیماری های سوداوی استفاده می شود. گیاه دارویی افتیمون مسهل صفرا و بلغم است.

گیاهان دارویی افتیمون - فروشگاه عطاری آنلاین عطارلند

خواص افتیمون؛ پیچیده پرخاصیت

خواص افتیمون به شرح زیر می باشد:

از خواص افتیمون این است که برای افراد مسن و سرد مزاج بسیار مفید است. برای افراد سوداوی مصرف افتیمون توصیه می شود (زیر نظر متخصص).

افتیمون خون را تصفیه می کند و باعث تقویت کبد و معده می شود. از فواید و خواص افتیمون این است که برای درمان بیماری های مغز و اعصاب تجویز می شود. برای بیماری هایی مانند صرع، مالیخولیا، سردرد، جنون مانیا، افسردگی، وسواس ناشی از سودا و … بسیار مفید است.

برای درمان یبوست از خواص افتیمون استفاده کنید. اگر یبوست ناشی از ضعف در عملکرد دستگاه هاضمه یا ترشح کم صفرا در بدن باشد موثر است. برای درمان نفخ شکم و روده افتیمون تجویز می شود. افتیمون یک بادشکن قوی محسوب می ‌شود.

از خواص افتیمون می توان به درمان بیماری های پوستی اشاره کرد. برای درمان بیماری ‌های پوست مانند جای جوش، لک و درمان جوش گیاه افتیمون مفید می باشد.

اگر افتیمون به دور گیاه آویشن پیچیده شده باشد برای درمان سرطان بسیار موثر است. برای درمان نفخ معده و خارج کردن کرم معده و روده افتیمون توسط متخصص تجویز می شود. همچنین برای بهبود ورم طحال داروی افتیمون تجویز می ‌شود. برای درمان انزال زودرس آقایان گاهی افتیمون تجویز می شود.

کسانی که در اثر مصرف مشروبات الکلی دچار لرزش عصبی شده ‌اند می‌ توانند دم‌کرده افتیمون میل کنند. به عنوان تسکین دهنده برای ورم و درد مفاصل می توان استفاده کرد.

گیاه افتیمون برای قلب نیز بسیار مفید است. خواص افتیمون باعث می شود عروق مسدود شده قلب باز شوند.

خواص گیاه دارویی افتیمون - عطاری آنلاین عطارلند

موارد منع مصرف

همه گیاهان دارویی از جنبه های مختلف برای درمان بیماری ها و پیشگیری استفاده می شوند. برخی گیاهان با وجود فواید فراوان برای برخی افراد مضر است و نباید مصرف کنند. در کنار خواص افتیمون باید موارد منع مصرف آن را نیز بیان کنیم. موارد منع مصرف به شرح زیر می باشد:

  • افرادی که مزاج گرمی دارند مصرف افتیمون برایشان مضر است.
  • همچنین توصیه می شود جوانان نیز مصرف نکنند.
  • خانم‌ ها در زمان بارداری و شیردهی نباید از افتیمون استفاده کنند.
  • اگر در مصرف این گیاه دارویی زیاده روی شود تهوع و استفراغ را به همراه دارد.
  • این گیاه دارویی برای کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
  • مصرف مداوم افتیمون باعث افسردگی خواهد شد.
  • مصرف افتیمون باعث تشنگی می شود.
  • مصرف افتیمون در برخی افراد باعث بی قراری و اضطراب می شود.
  • اگر در مصرف داروی افتیمون زیاده روی کنید باعث قولنج می شود.

حتما قبل از مصرف با پزشک متخصص در مورد مقدار و نحوه مصرف مشورت کنید

طریقه مصرف برای استفاده از خواص افتیمون

نکته بسیار مهم این است که هیچگاه گیاهان دارویی بدون آشنایی و تجویز متخصص مصرف نکنید. مصرف خودسرانه افتیمون به تنهایی یا در ترکیب با گیاهان دارویی دیگر ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد. هر نوع گیاه دارویی باید زیر نظر متخصص مجرب طب سنتی مصرف شود. پزشک متخصص طب سنتی مقدار مشخصی را در مدت زمانی معین برای بیمار تجویز می کند.

در زمان استفاده از نرم کردن و کوبیدن آن اجتناب کنید زیرا خواص افتیمون از بین می رود.

برای استفاده از خواص افتیمون آن با حرارت غیرمستقیم یا روش بن ماری دم کنید. شعله کم باشد و مدت طولانی تری بر روی شعله بجوشد. گیاه افتیمون را به مقدار 4 گرم کمی کوبیده و با عسل و مقداری نمک ترکیب کنید و بنوشید.

مقدار 30 گرم از افتیمون را در مقداری آب مخلوط کنید. این مخلوط را دم کرده و سپس صاف کنید. دم کرده را با عسل ترکیب کنید و هر صبح 2 قاشق از آن را میل کنید. برای درمان مالیخولیا و هراس 6 گرم افتیمون، 60 گرم سکنجبین و یک لیوان شیر را با هم مخلوط کرده و بخورید.

از دیگر خواص افتیمون برای درمان سردرد مفید است. افتیمون جوشانده شده را به اندازه چند قطره در بینی بریزید. مقدار کمی از آن را نیز میل کنید.

خواص افتیمون به دو صورت حاصل می شود:

خواص بالقوه و ذاتی: این خاصیت و ویژگی درمانی در خود گیاه وجود دارد.

خواص اکتسابی: ویژگی درمانی از گیاهی که در کنارش رشد می کند به دست می آید.

برای خرید افتیمون می توانید به عطاری های معتبر مراجعه نمایید. از سایت عطارلند نیز می توانید به صورت آنلاین افتیمون را خریداری کنید.

 

برای مشاهده دیگر گیاهان دارویی اینجا کلیک کنید.

همچنین برای آگاهی از جدید ترین محصولات و تخفیف ها صفحه اینستاگرام عطارلند را دنبال کنید.