مهم‌ ترین علائم دیابت

بیماری دیابت، یکی از بیماری های جدی با جامعه آماری بالا در دنیا است. متاسفانه این بیماری در کشور ما هم وجود دارد و روز به روز به مبتلایان آن، در حال افزوده شدن است. اگر نگاهی به آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی بیندازید، متوجه خواهید شد که بیماری دیابت، بسیار جدی است. علائم دیابت در افراد مختلف، تا حد زیادی مشترک است. مگر در برخی از موارد که ممکن است در خانم‌ها و آقایان یا حتی کودکان، مشترک نباشد.

بیماری دیابت، علائم مختلفی دارد که برخی از آن ها مهم تر از بقیه هستند. در واقع، این علائم زودتر از بقیه ظهور می کنند. تغذیه در بروز دیابت، نقش اساسی دارد و اگر پرهیز غذایی در افراد مستعد انجام نشور، اوضاع، وخیم خواهد شد.

اگر از بیماری دیابت رنج می برید یا جزء آن دسته از افرادی هستید که مستعد گرفتن دیابت هستند، حتما باید عزم خود را راسخ کرده و فکری به حال استایل زندگی خود کنید . در غیر این صورت خیلی زودتر از آنچه تصور کنید، توسط این بیماری، غافلگیر خواهید شد. مثلا به تازگی محصولات متنوع زیادی به بازار عرضه شده است که شما می توانید با مقایسهو انتخاب موارد دلخواه خود از آن ها در  رژیم غذایی خود استفاده کنید. این محصولات را میتوانید از فروشگاه های عرضه محصولات سالم و رژیمی مثل فروشگاه عطارلندتهیه کنید. 


دیابت چیست و چه علائمی دارد؟

بهتر است پیش از اینکه ببینیم علائم دیابت چیست، کمی در مورد این بیماری، بیشتر بدانیم. اگر بتوانید به خوبی این بیماری را بشناسید و با عوارض آن آشنا باشید، به احتمال بسیار زیاد می‌توانید از بروز آن جلوگیری کرده یا آن را شکست دهید.

دیابت، نوعی بیماری است که بدن در آن قادر نیست از گلوکز یا قند ساده استفاده کند و یا آن را توسط کبد، ذخیره سازی کند. در نتیجه میزان گلوکز خون بالا رفته و بیماری دیابت پدید می آید. در واقع پانکراس نمی تواند انسولین تولید کند تا قند خون جذب شود. البته گاهی نیز پیش می آید که پانکراس می تواند انسولین ترشح کند اما بدن دیگر نمی تواند از آن به خوبی استفاده کند. هایپر گلیسمی یا همان بالا رفتن قند خون، بیماری دیابت را پدید می آورد. این بیماری، علائم مختلفی هم در پی دارد.


علائم دیابت در افراد مختلف، به شکل متفاوتی ظاهر نمی شود. یعنی این علائم به طور کلی، در همه افراد یکسان هستند. مگر در مواردی خاص که آن هم به شرایط بدنی فرد وابسته است.

برخی از مهم ترین علائم دیابت شامل موارد زیر هستند:

1.        بی حسی یا گزگز شدن دست و پا

2.        تشنگی و عطش بسیار

3.        احساس ضعف و ناتوانی در انجام کارهای روزمره

4.        تار شدن دیدگان

5.        هر نوع زخم و بریدگی در هر جایی از بدن که دیر به دیر خوب می شوند.

6.        تکرر ادرار

7.        عفونت های مکرر بدن بدون دلیل

8.        خشک شدن دهان

موارد دیگری نیز وجود دارند که در خانم‌ها و آقایان، کمی با هم متفاوت هستند. در ادامه به برخی از مهم ترین علائم و موارد خاص و مختلف در خانم ها و آقایان می پردازیم.


انواع دیابت و علائم مهم آن در خانم ها و آقایان

4 نوع بیماری به عنوان دیابت وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

·        دیابت نوع 1 یا دیابت وابسته به انسولین

این دیابت، نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن، بدن به خودش حمله ور شده و سلول های انسولین ساز را از بین می برند.

·        دیابت نوع 2 یا دیابت مقاوم به انسولین

در این دیابت، بدن به اندازه کافی تولید انسولین نمی کند یا سلول های بدن به انسولین پاسخ نمی دهند.

·        دیابت بارداری

برخی از خانم ها در هنگام بارداری دچار دیابت می شوند. این بیماری می تواند آن ها را مستعد دیابت نوع 2 کند.

·        پیش دیابت

این مرحله، قبل از رخ دادن دیابت است. بیمار در پیش دیابت، بالا رفتن قند خون را تجربه می کند اما به حدی نیست که به آن دیابت اطلاق کرد.

اصلاح رژیم غذایی  در مرحله پیش دیابت بسیار حائز اهمیت است تا از روند پیش رفت دیابت در فرد جلوگیری شود. برای اصلاح رژیم غذایی می توانید از محصولات بدون قند استفاده کنید محصولاتی که شیرین هستند اما قند آن ها در  بدن جذب نمی شود  فروشگاه محصولات بدون قند عطارلندتنوع بالایی از این محصولات را عرضه می کند که میتوانید به صورت آنلاین این محصولات را تهیه  و با خیال راحت مصرف کنید.

برخی از علائم دیابت، در خانم‌ها و آقایان متفاوت ظاهر می شوند که همگی می توانند زنگ خطری برای این بیماری به حساب بیایند.

برای مثال می توان در آقایان، کاهش میل جنسی و همچنین اختلال در نعوظ و کاهش قدرت عضلانی را مثال زد. در خانم ها نیز می توان علائمی مانند خارش مکرر پوست و قارچ و عفونت مجاری ادراری را مطرح کرد.

دیابت و ارتباط آن با تغذیه

بسیاری از افراد، به اشتباه تصور می‌کنند که علائم دیابت، زودگذر بوده و به آنها توجهی نمی کنند. در صورتی که اگر علائم به درستی شناخته شوند، تاثیر بسیار زیادی در زود تشخیص داده شدن و درمان دارند.

افرادی که از دیابت نوع دوم در رنج هستند، به احتمال بسیار زیاد، در خوردن مواد غذایی، توجهی به قندها نداشته و همچنان از کربوهیدرات ها استفاده کرده اند. استفاده بیش از حد از کربوهیدرات و قندهای ساده، سطح گلوکز خون را بالا برده و نیاز بدن به انسولین را بیشتر می کند. اگر به هر دلیلی بدن از پس ترشح به موقع و به قاعده انسولین بر نیاید، قند خون بالا می رود و شخص به دیابت مبتلا می شود.

و کلام آخر

در صورتی که در هر یک از 4 مرحله گفته شده دیابت قرار دارید، می‌توانید با رعایت دستورات غذایی و حتی استفاده از شیرین کننده های بدون قند، سطح قند خون خود را کنترل کرده تا از عوارض قند خون بالا، در امان باشید. در انتها با کلیک بر روی لینک زیر وارد فروشگاه محصولات بدون قند عطارلند شوید و تنوع بالایی از محصولات بدون قند را مشاهده می کنید که میتوانید از آن ها  در رژیم غذایی خود استفاده کنید. همچنین برخی گیاهان دارویی در کاهش قند خون بسیار موثرند که می توانید در قسمت مقالات خواص گیاهان دارویی در مورد آن ها مطالعه کنید


لینک های مفید و مرتبط:

خرید محصولات بدون قند

مقالات مرتبط با رژیم دیابتی و بدون قند

اینستاگرام  عطارلند

اپارات عطارلند