روغن بادام تلخ، خواص و نحوه ی مصرف

روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ، خواص و نحوه ی مصرف

روغن بادام تلخ یکی از روغن هایی است که از بادام تلخ بدست می آید. خواص و نحوه ی مصرف آن کاملا متفاوت از روغن بادام شیرین می باشد. بادام تلخ ظاهری شبیه به بادام شیرین دارد ولی کمی پهن تر و کوچک تر می باشد.

می توان از روغن آن استفاده های زیادی کرد.

مثلا برای از بین بردن قارچ و باکتری های پوستی یا استفاده برای موهای خشک.

بادام تلخ

خواص روغن بادام تلخ

درخت بادام تلخ، گل های صورتی رنگ دارد در صورتی که درخت بادام شیرین گل های سفید دارد.

روغن بادام تلخ اصلا برای نوشیدن و خوردن مناسب نیست. حتی می تواند بسیار خطرناک و کشنده نیز باشد.

خانم هایی که همیشه به دنبال راه حل برای جلوگیری یا رفع چین و چروک از صورت شان می باشند، می توانند از روغن طبیعی بادام تلخ استفاده کنند.

این روغن نسبت به روغن بادام شیرین، عطر و رایحه ی بیشتری دارد.

در طب سنتی و از قدیم الأیام از روغن بادام تلخ برای درمان بیماری ها استفاده می کردند.

این روغن حاوی اسیدهای چرب مفید، امگا 3 و ویتامین های مورد نیاز پوست و مو می باشد.

خواص بادام تلخ و روغن آن، به مو و پوست ختم نمی شود. در اینجا به ذکر برخی از خواص آن می پردازیم:

خواص روغن بادام تلخ

  • ضد قارچ و ضد تب می باشد. این روغن در دوز بسیار کم می تواند تب بر باشد و جلوی رشد باکتری و قارچ را می گیرد.
  •  می توان برای از بین بردن کرم ها و انگل روده استفاده کرد. فقط باید به میزان بسیار کم استفاده شود چون کشنده می باشد.
  • با روغن بادام تلخ، می توان اسانس ها را رقیق تر کرد.
  • اگر به میزان بسیار بسیار کم خورده شود، می تواند دفع ادرار را بیشتر کند. با دفع آب بیشتر از بدن، فرد آرامش پیدا می کند. البته لازم به ذکر است که خوردن این روغن، احتیاط مصرف بالایی دارد. و فقط با تجویز پزشک این کار انجام شود.
  • این روغن خاصیت پاک کنندگی دارد. یعنی با خوردن میزان کمی از آن، فرد دچار استفراغ شده و مواد غذایی جامانده در معده را تخلیه و معده را پاک می کند.
  •  خاصیت ضد درد و آرامش بخش دارد. چون خاصیت بی حسی موضعی دارد.

نحوه مصرف روغن بادام تلخ

نخوه ی مصرف این روغن نسبت به عضو مورد استفاده، متفاوت است. اگر روغن را طبق دستور پزشک برای مورد خاصی باید به صورت خوراکی مصرف کنید، میزان آن را پزشک معالج تشخیص خواهد داد. اما در کل این روغن خوراکی نمی باشد.

چنانچه برای مو بخواهید استفاده کنید، بهتر است مقدار کمی را بین دو دست خود ماساژ داده و سپس به ساقه ی مو بزنید تا درخشش و براقی خاصی به موها ببخشد. اما اگر خواستید اثرات جذب پروتئین و امگا3 آن را ببینید، بهتر است به نزدیک ریشه ی مو و پوست سر ماساژ دهید. چند ساعت بعد نیز باید بشویید.

اگر از آن برای پوست صورت و رفع چین و چروک استفاده می کنید، ابتدا صورت خود را با آب گرم شسته و سپس یک قاشق از روغن  را به صورت دایره ای با نوک انگشتان، روی پوست صورت ماساژ دهید.

برای استفاده از روغن بادام جهت ماساژ بدن، مقداری از آن را به نقاط مختلف بدن زده و آرام ماساژ دهید. خاصیت میکروب کشی و قارچ کشی خوبی دارد و به سلامت پوست شما کمک می کند.

خواص برای موی سر

بیشترین مصرف روغن بادام تلخ برای موی سر می باشد. موی سر هر انسانی از سه حالت خارج نیست. موی خشک، موی چرب و موی معمولی. البته برخی از افراد هم موهای خیلی چرب یا خیلی خشک و آسیب پذیر دارند.

روغن بادام تلخ می تواند به استحکام و درخشندگی موها کمک شایانی کند.

 این روغن سرشار از پروتئین های مورد نیاز مو می باشد. همچنین امگا 3 و ویتامین E بالا در این روغن می تواند به موها حالت داده و ریشه های آن را محکم تر کند.

 می تواند پوست کف سر یا پوست زیر ابرو سبیل ها را از رشد قارچ و باکتری پاک سازی کند. همچنین سبب دفع اشعه ی UV شده و نمی گذارد این اشعه ی خطرناک خورشیدی به سطح پوست برسد.

همچنین این روغن می تواند با پر کردن شکاف هایی که در سطح سلولی روی موها ایجاد می شوند، سبب نرم تر شدن و حالت گرفتن موها شود.

روغن بادام را می توان برای جلوگیری از آسیب دیدگی موها استفاده کرد و ریزش ناشی از آن را کمتر کرد.

هنوز شواهد و دلایل علمی ثابت شده ای برای رشد مو در اثر استفاده از روغن بادام تلخ، به ثبت نرسیده است. اما همین که نرمی و استحکام به موها می بخشد، می تواند به حفظ موها و ابرو و سبیل کمک کند.

مضرات احتمالی روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ سراسر خواص می باشد. خواص این روغن برای مو و پوست و همچنین خواص ضد قارچ و میکروبی آن گفته شد. خاصیت ضد سطانی آن نیزی بر کسی پوشیده نیست.

درست است که این روغن سرشار از امگا 3 و ویتامین E بوده و دارای پروتئین های مفیدی برای بدن و مو می باشد، ولی مصرف زیاد آن می تواند کمی دردسر ساز باشد.

استفاده ی بیش از حد این روغن در هنگام ماساژ بدن و نشستن آن از روی پوست، می تواند خون را مسموم کند. اگر بعد از اینکه مقدار کمی روی سر یا صورت ماساژ داده شد، شسته نشود، می تواند مشکل ساز باشد.

خوردن این روغن اصلا توصیه نمی شود ولی گاهی ممکن است برخی از پزشکان به میزان خیلی کمتر از یک قاشق مربا خوری را برای بیماری خاصی تجویز کنند. بدانید که خوردن بیش از حد آن کشنده می باشد. 

کلام آخر

سعی کنید از روغن بادام تلخ مرغوب و اصل استفاده کنید. برخی از روغن های موجود در بازار تقلبی می باشد.

شما می توانید روغن بادام تلخ مرغوب را از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند با کلیک روی تصویر زیر تهیه  کنید.