خواص برنج قهوه ای در سلامت و کاهش وزن

برنج قهوه ای- عطارلند

خواص برنج قهوه ای در سلامت و کاهش وزن افراد بسیار موثر است. برنج از اصلی ترین غذاهای ایرانی ها است. شاید برخی از افراد از خوردن نان خسته شوند و مدتی مصرف نکنند اما کمتر کسی وجود دارد که برنج مصرف نکند. در بین برنج های موجود در دنیا و کشور ایران، یکی از بهترین برنج ها، برنج ایرانی است که اکثرا در شمال کشور کاشت و برداشت می شود.

بین تمام برنج ها، برنج قهوه ای از نظر سلامت، کاملترین و بهترین برنج می باشد. برنج سفید هم مفید است ولی اگر به جای برنج سفید، از برنج سبوس داره قهوه ای استفاده شود، خواص و فواید بیشتری در پی دارد.

اگر می خواهید وزن بدنتان را کم کنید، باید بدانید که نسبت دریافت کالری به سوزاندن کالری در بدن تان را باید تنظیم کنید. یا دست کم کاری کنید که این نسبت به گونه ای پیش برود که دریافتی شما کمتر از سوزاندن آن باشد.

برنج سفید یا قهوه ای در میزان کالری خود، تفاوت چندانی ندارند و هر دو تقریبا یک کالری مشابه دارند. اما میزان فیبر موجود در برنج قهوه ای خیلی بیشتر از برنج سفید می باشد.

برنج قهوه ای با داشتن مقادیر زیادی از فیبر، می تواند در معده و روده با جذب آب بیشتر، سبب پر شدگی حجم دستگاه گوارش شود و احساس سیری بیشتری برای شما ایجاد کند. در نتیجه کالری بیشتری از بدن شما سوزانده می شود.

خوردن برنج سبوس دار قهوه ای در رژیم دیابت

افرادی که چاق هستند یا اضافه وزن بالایی دارند، اکثرا دچار بیماری دیابت نوع دو هستند یا آرام آرام به آن مبتلا می گردند. خوردن برنج سفید برای این افراد بسیار مضر و خطرناک می باشد.

این افراد می توانند برنج سبوس دار را جایگزین برنج سفید کنند.

البته باید میزان دریافتی آن را هم تنظیم کنند. چون برنج سبوس دار هم کالری دارد و به علاوه اینکه کربوهیدرات هم دارد. البته کربوهیدرات آن نسبت به برنج سفید، کمتر است.

خوردن برنج قهوه ای در افراد دیابتی، به مرور دیابت را کم می کند و فشار خون را پایین می آورد. شما می توانید با خوردن برنج سبوس دار  به جای برنج سفید، میزان چربی های بدن خود را کنترل کنید.

در برنج سبوس دار و عصاره ی آن، موادی وجود دارد که جلوی رشد سلول های چربی را می گیرند. شما می توانید با برنج سبوس دار قهوه ای وزن خود را کاهش داده و به سلامت بدن خود کمک کنید.

ویژگی های برنج سبوس دار مرغوب و تفاوت با برنج سفید

برنج قهوای ارگانیک

برنج  سبوس دار  هم مانند برنج سفید دارای ویژگی های خاصی است که نشان می دهد مرغوب است یا خیر.

این رنگ به خاطر حفظ سبوس لایه ی دوم روی آن می باشد. وقتی برنج را به برنج کوبی ها انتقال می دهند، قبل از بسته بندی، لایه های مفید روی برنج از آن گرفته می شود. یکی از این لایه های مهم، لایه ی قهوه ای رنگ یا همان سبوس لایه دوم است. وقتی این لایه از رو برنج کنده شود، برنج به رنگ سفید در می آید.

وقتی لایه ی سبوس از روی برنج کنده نشده باشد، اصطلاحا می گویند، برنج قهوه ای است.

این لایه ی سبوس حاوی ویتامین های مهم گروه ب مثل b1، b2 و b3 و غیره می باشد.

همچنین حاوی مقادیر بالایی از فیبر می باشد.

 سرشار از آنتی اکسیدان های قوی می باشد. یکی از بهترین عوامل مبارزه با سرطان ها و رادیکال های آزاد، سبوس برنج قهوه ای است.

از فواید آن می توانیم به اثر گذاری روی پوست و بهتر کردن پوست اشاره کنیم.

آنتی اکسیدان ها و ویتامین های گروه ب در این نوع برنج، می تواند بسیار به شفافیت و کیفیت پوست کمک کند.

 فواید دیگر برنج سبوس دار قهوه ای

خاصیت ضد یبوست دارد و بخاطر داشتن سبوس، روده ها را می شوید و یبوست را بر طرف می کند.

سبوس لایه دوم برنج می تواند سلامت قلب و عروق را نه تنها در افراد دیابتی بلکه در تمامی افراد تضمین کند. آسم در کودکان را می توان با مصرف برنج قهوه ای به شدت کم کرد.

سبوس لایه دوم برنج می تواند در سلامت مو و پوست و همچنین در حفظ و بالا بردن ایمنی بدن، نقش به سزایی داشته باشد. اگر دوست دارید موهای شادابی را داشته باشید، حتما در رژیم غذایی خود، از برنج سبوس دار  به جای برنج سفید استفاده کنید.

تمامی این خواصی که ذکر شد، مختص برنج  سبوس دار قهوه ای است. متاسفانه برنج سفید این خواص را ندارد.

تنها تفاوت و اصلی ترین تفاوت برنج سبوس دار و سفید، در همین لایه دوم سبوس می باشد 

ارزش غذایی  منحصر به فرد برنج قهوه ای

ارزش غذایی این نوع برنج بر کسی پوشیده نیست.

این غله، یکی از غنی ترین غلات می باشد.

انرژی و کالری آن در 100 گرم، تقریبا برابر با برنج سفید می باشد ولی کمی کمتر است.

مواد معدنی و ویتامین ها و فیبرهای موجود در آن به گونه ای است که ارزش منحصر به فرد غذایی برای آن ایجاد کرده است.

شامل مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفر، پتاسیم،  منیزیم، سدیم، روی، مس، سلنیوم و منگنز می باشد. تقریبا اکثر مواد معدنی مورد نیاز بدن را در خود دارد.

همچنین میزان فیبر این برنج بالاست و کربوهیدرات آن نسبت به برنج سفید کمی کمتر است. البته همان طور که قبلا نیز اشاره شد، کربوهیدرات آن دیر جذب می باشد.

ویتامین های آن شامل ویتامین های گروه ب و ویتامین a و kو e و d می باشد. ویتامین c نیز در برنج قهوه ای وجود دارد.

کلام آخر

استفاده و جایگزین برنج  سبوس دار  می تواند برای بدن بسیار مفید باشد. اگر بتوانید از خوردن برنج های وارداتی خود داری کرده و برنج های محلی و به خصوص برنج سبوس دار  استفاه کنید، در مدت زمان کوتاهی، به سالم بودن آن پی برده و اثرات مفید آن را در بدن مشاهده می کنید.

جهت خرید آنلاین برنج قهوای ارگانیک ار فروشگاه محصولات ارگانیک عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

برنج قهوه ای ارگانیک-تقویت تخمک