اسماج چیست و چه خواصی دارد؟

اسماج

از زمان های بسیار قدیم، اسماجینگ یا مراسم سوزاندن اسماج در برخی از نقط دنیا مرسوم بوده است. اسماج سوزی در کانادا و میان بومیان آمریکایی، یک روش بسیار معمول برای از بین بردن انرژی های بد و باکتری های محیط می باشد.

بسیاری از مردم معتقدند با انجام یک سری کارهای ساده می توانند کاری کنند که انرژی به محیط بازگردد .

اصطلاحا چشم زخم ها از بین برود. درست است که بسیاری از این اعمال ریشه در خرافات و خرافه پرستی دارد اما وقتی به برخی از آن ها من جمله اسماجینگ نگاه می کنیم، می بینیم که دلایل بسیار علمی در پشت این قضیه وجود دارد. گاهی وقت ها در یک محیط، به قدری تجمع میکروب و باکتری وجود دارد که دائما روح و جسم انسان را مریض می کند. در صورتی که این محیط از باکتری و آلودگی پاک سازی نگردد، روز به روز به بدتر شدن حال انسان دامن می زند. سوزاندن چوب و برگ های برخی از گل ها، می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده و دارو باشد.

اسماج، ضدعفونی کننده

بومیان آمریکایی دود حاصل از گیاهان دارویی و گل ها را مقدس می دانند و نام آن را دود مقدس گذاشته اند. این دودها می توانند در هوا پخش شده و محیط را تا 94 درصد، عاری از هرگونه میکروب و باکتری کنند.

اما قبل از تهیه کردن اسماج و سوزاندن آن، بهتر است بدانیم که اصلا اسماج چیست و چه خواصی دارد.

اسماج در واقع به مجموعه ای از گیاهان معطر گفته می شود که با سوزاندن و دود حاصل از آن ها می توان انرژی آزاد کرد و محیط را پاک سازی کرد. خواص بسیار زیادی برای اسماج به ثبت رسیده است. در سال 2016 محققان و دانشمندان در می سی سی پی آمریکا در یک تحقیق دریافتند که می توان با اسماج و دود حاصل از آن، یک سری گیرنده ها را در مغز فعال کرد. این گیرنده ها می توانند به کاهش استرس، بهتر کردن خلق و خو، از بین بردن باکتری ها و ایجاد آرامش و رفع خستگی، بسیار کمک کنند.

برخی از خواص سوزاندن اسماج شامل موارد زیر است:

 • افزایش میزان تمرکز در افراد
 • رفع کسالت و خستگی جسمس
 • ایجاد یک آرامش درونی
 • از بین برد باکتری های محل
 • ایجاد انرژی و انگیزه در افراد
 • از بین بردن حشرات موذی و مزاحم
 • تصفیه کردن هوا
 • دفع انرژی های بد و منفی در فضا
 • برطرف کردن افسردگی
 • رفع نگرانی و اضطراب
 • از اسماج جهت انجام مدیتیشن و یوگا نیز استفاده می شود که بسیار موثر می باشد.
 • اسماج و خواص

اسماج با چه گیاهانی ساخته می شود؟

همانطور که قبلا اشاره شد، اسماج و مراسم اسماجینگ، یکی از مراسم قدیمی در میان بومیان آمریکایی بوده و همچنان نیز هست. البته قبل از آن هم در این قاره ی پهناور و شاید در نقاط دیگری در دنیا، این رسم وجود داشته است. مثلا سرخپوستان برای ایجاد انرژی و دفع بلا و همچنین درمان برخی از بیماری ها، گیاه مریم گلی را می سوزاندند. این حرکت در آن زمان ریشه در خرافات داشته است و دلیل علمی آن را کسی نمی دانست. اما هم اکنون در تحقیقات علمی ثابت شده است که سوزاندن مریم گلی بسیار خاصیت دارد.

مریم گلی به تنهایی می تواند یک اسماج کامل باشد ولی ترکیبات اسماج به صورت دلخواه است. در اینجا به ذکر چند نمونه از ترکیبات دلخواه آن می پردازیم و خواص تک تک آن ها را ذکر می کنیم:

مریم گلی: یک ضد عفونی کننده ی قوی است که علاوه بر دمنوش آن که میکروب کش است، دود ناشی از آن نیز باکتری ها و انرژی های بد را از بین می برد.

گیاه بومادران: این گیاه برای دفع شدن سموم داخلی بدن و همچنین دفع سم از محیط، بسیار موثر است.

گیاه برگ سرو و کاج: بوی سرو و کاج می تواند هوا را کاملا پاک کند و روی تمدد اعصاب، اثر گذار باشد.

گیاه رز ماری: این گیاه خواص محافظتی دارد و بدن یا محیط را از میکروب ها حفاظت می کند.

گیاهان دیگر در ساخت اسماج

گیاه خرگوشک: محیط را کاملا ضد عفونی می کند.

گیاه اکالیپتوس: این گیاه می تواند مجاری تنفسی را باز تر کند و جریان اکسیژن بیشتر به بدن وارد شود در نتیجه احساس بهتری به طرف دست می دهد.

گیاه نعنا: دود گیاه نعنا، باکتری و میکروب کش است. علاوه بر آن روی سیستم تنفسی اثر مثبت دارد.

گیاه گل رز: این گیاه عامل جذب انرژی مثبت است و ایجاد آرامش می کند.

گیاه اسطوخدوس: آرامش بخش است.

این ترکیبات به صورت دلخواه می باشد. می توانید هر کدام را که خواستید اضافه یا کم کنید. اما گیاه اصلی اسماج، مریم گلی است.

طرز ساخت اسماج و استفاده از آن

برای تهیه ی یک اسماج خوب، می توانید ترکیبات آن را خریداری کرده و استفاده کنید. البته اسماج های آماده هم در برخی از عطاری ها وجود دارد که می توانید خریداری کنید. فروشگاه عطارلند، می تواند یک منبع خوب برای خرید اسماج باشد.

اما برای اینکه یک اسماج خوب درست کنید، طرز تهیه ی آن را به شما می گوییم:

طرز تهیه ی اسماج ساده است. می توانید برگ گیاهانی که قبلا ذکر شد را بدست بیاورید. اگر خشک باشند ممکن است کمی شکننده باشد ولی اگر کمی تازه تر باشد بهتر است. اگر خواستید کمی آن ها را خشک کنید، یکی دو روز زیر نورآفتاب قرار دهید. سپس با نخ پشمی بلند، آن ها را گره بزنید. می توانید گیاهانی که برگ بزرگتر و پهن تر دارند را در زیر قرار دهید و گیاهان کوچکتر مانند پوست پرتقال و دارچین را روی آن ها قرار دهید. هر موقع که حس بهتری داشتید و احساس نیاز کردید، آن را بسوزانید. می توانید یک عدد عود هم در کنار آن بگذارید تا موقع سوختن، بوی بهتری بدهد.

کلام آخر

در آخر لازم به ذکر است با اینکه گیاه اسماج ممکن است کمی از نظر قیمتی، بالا باشد، اما اثرات بسیار خوبی برای محیط و روح انسان دارد. اگر گیاه اسماج را بتوانید چند بار در یک ماه یا یک هفته به طور صحیح استفاده کنید، مطمئنا اثرات بسیار خوبی دارد که بعد از استفاده از آن متوجه خواهید شد.

برای خرید آنلاین گیاهان دارویی از فروشگاه عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

برگ رزماری خشک عطارلند