ارزان ترین سیر سیاه و خواص سیرسیاه

سیر سیاه تقویت سیستم ایمنی

در این مطلب به شما درباره ارزان ترین سیر سیاه و خواص آن مطالب جالبی خواهیم گفت.

 امروزه در گوشه و کنار می شنویم که برخی از بیماری های جدی در انسان، توسط سیر سیاه درمان شده است.

قیمت آن نیز از یک طیف ارزان تا گران، متغیر است. در این مقاله خواهیم گفت که ارزان ترین سیر سیاه را چگونه و از کجا تهیه کنید. همچنین خواهیم گفت که سیر سیاه و خواص آن چیست.

سیر سیاه چیست و چگونه درست می شود؟

سیر سیاه یک ترکیب تخمیر یافته از سیر خام و معمولی است. وقتی سیر معمولی مرغوب را در دمای حرارت و رطوبت کنترل شده قرار دهیم و مدت مشخصی از آن بگذرد، کم کم به حالت سیر ژله ای تبدیل می شود. خواص این سیر ده ها برابر بیشتر از سیر معمولی است. دمای مورد نیاز برای تبدیل سیر معمولی به سیر سیاه، حدودا 60 تا 77 درجه سانتی گراد است. سیر باید در این دما تقریبا 90 روز یا کمی کمتر باقی بماند تا حالت ژله ای به خود بگیرد. مزه ی سیر معمولی همیشه تند و بوی آن شدید و زننده است ولی سیر سیاه مزه ی شیرین و خوبی دارد. می توان آن را به راحتی جوید یا با نان مصرف کرد.

اولین بار مردم شرق آسیا در کره و ژاپن از این ترکیب فوق العاده استفاده می کردند و برایشان نقش دارو داشت. اما امروزه در سرتاسر دنیا، از این سیر برای خواص فوق العاده اش در برابر سرطان ها و بیماری های دیگر، استفاده می کنند. همچنین از این ترکیب در برخی از غذاها نیز استفاده می شود. منشاء اصلی تولید این نوع سیر، در ابتدا در چین باستان بوده و به صد ها سال پیش باز می گردد.

برای تهیه ی این ترکیب جادویی و نوش دارو، به دو چیز فقط نیاز است: سیر خام و زمان.

اگر از سیر خام سالم و مرغوب استفاده کنیم، سیر سیاه مان مزه ی بهتری خواهد داشت. البته زمان هم خیلی موثر است. هر چقدر این زمان به 90 روز نزدیک تر شود، شیرینی سیر سیاه بیشتر خواهد شد.

نحوه تهیه سیر سیاه در منزل

ارزان ترین سیر سیاه

برای درست کردن این سیر باید دمای 60 تا 77 درجه حفظ شود. می توان این ترکیب را در منزل هم درست کرد ولی نیازمند حرارت مداوم می باشد. اگر توی پلوپز یا فر بخواهیم تهیه کنیم، باید چندین روز بدون وقفه این کار را با حرارت یکسان انجام دهیم. کمی سخت است ولی ارزش درست کردنش را دارد. البته دستگاه های خشک کننده ی حرارتی هم در بازار موجود است که می توانیم از آن ها هم استفاده کنیم.

ارزان ترین سیر سیاه را می توان از فروشگاه های اینترنتی تهیه کرد. تقریبا 200 گرم آن بین 70 الی 80 هزار تومان به فروش می رسد که البته با توجه به تورم سالیانه، این قیمت قابل افزایش است.

خواص سیر سیاه و تاثیر آن بر قیمتش

سیر سیاه خواص بسیار زیادی دارد و هر چقدر از خواص آن بگوییم، باز هم کم است. اولین و مهم ترین خاصیت سیر سیاه، ضد سرطان بودن آن است. این خاصیت به خاطر داشتن آنتی اکسیدان های ” پلی فنول و فلاونوئید ” است. این میزان از آنتی اکسیدان در سیر سیاه خیلی بیشتر از سیر معمولی است. تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که پلی فنول ها در بدن انسان می تواند روی سلامت قلب و عروق، سلامت روده ها، سلامتی و شادابی پوست، پیشگیری از سرطان و پاکسازی بدن از عفونت و میکروب، خیلی موثر باشد.

فواید سیرسیاه

از فواید دیگر سیر سیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش قند در افراد دیابتی
  • کاهش رسوب کلسترول و چربی در عروق قلب
  • کم کردن التهابات روده و معده
  • انرژی فوق العاده ای دارد و به همین خاطر نباید پیش از خواب مصرف شود چون ممکن است سبب بی خوابی شود.
  • روی کاهش وزن موثر است.
  • سیر سیاه از آلزایمر جلوگیری و از مغز محافظت می کند.
  • سیر سیاه از کبد در مقابل ترکیبات خطرناک چربی و الکل، محافظت می کند.

 

برای خرید آنلاین ارزان ترین سیر سیاه از فروشگاه محصولات ارگانیک عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

سیر سیاه فرآوری شده اّ آ ب

قیمت سیر سیاه

خواص سیر می تواند بر قیمت آن نیز موثر باشد. اگر نگاهی به قیمت سیر در بازار ایران بیندازیم، کاملا متوجه می شویم که ماجرا از چه قرار است. سیر خام به خاطر تندی و بویی که دارد قیمت متعادلی دارد و اگر در بازار نایاب نباشد، معمولا تا هر کیلو 30 الی 60 هزار تومان به فروش می رسد. اما وقتی نگاهی به قیمت سیر سیاه می اندازیم، می بینیم به ناگاه این قیمت به هر کیلو 300 تا 400 هزار تومان می رسد. سیر، همان سیر است ولی بخاطر تخمیر و فراوری شدن آن، قیمتش نیز افزایش پیدا کرده است.

چرا سیر سیاه برای لاغری مفید است؟

یکی از خواص بسیار مفید سیر، تاثیر آن بر فشار خون و چربی سوزی است. سیر معمولی در بیماران فشار خونی که ممکن است چاق هم باشند، تاثیر مثبتی دارد. اگر سیر به طور منظم مصرف شود، چربی سوزی خوبی در پی خواهد داشت. در افراد چاق، کبد به خوبی کار نمی کند و میزان چربی آن بالاست. این چربی در اثر زیاده روی در خوردن کربوهیدرات های اضافی پدید می آید. وقتی کبد نتواند قند ها را بسوزاند و میزان آن بالا باشد، به ناچار آن ها را به چربی تبدیل و ذخیره می کند. خوردن سیر می تواند این چرخه را بشکند و آرام آرام کاهش وزن را در پی داشته باشد. این ها همه از کارهایی بود که سیر معمولی در بدن انجام میدهد. اما سیر سیاه، تمامی این کارها را با قدرت بیشتر و خیلی بهتر انجام می دهد. قدرت تاثیر سیر سیاه در چربی سوزی بالاست. همچنین متابولیسم سلولی را بالا برده و سبب افزایش سوخت و ساز در بدن می شود. رفته رفته با آب شدن چربی ها، ایمنی بدن نیز بالا خواهد رفت.

کلام آخر

در تهیه ی سیر سیاه اصلا درنگ کردن جایز نیست. این محصول جادویی را باید بخرید یا خودتان در خانه تهیه کنید. هر روز که بگذرد و شما از این نوش دارو استفاده نکنید، ممکن است بیماری ها راحت تر از آنچه فکرش را بکنید به سمت تان بیایند. شما می توانید سیر سیاه را از فروشگاه های اینترنتی، ارزان تر از جاهای دیگر خریداری کنید.