دمنوش زنجبیل مهرگیاه؛ معجون طبیعت

دمنوش زنجبیل مهرگیاه

دمنوش زنجبیل مهرگیاه دمنوشی معطر است که به عنوان معجون طبیعت شناخته می‎شود. امروزه دمنوش های بسیار متنوع و گوناگونی از گیاهان مختلف تهیه و تولید شده‌اند. بالطبع با استقبال از طرف مردم نیز روبرو شده است. سبک زندگی به گونه ‎ای است که افراد به دنبال کوتاه‎ترین راه‎ها برای دستیابی به بدن و روانی سالم هستند. هر دمنوش خواص ویژه خود را دارد. طب سنتی نقش مهمی در ارائه عوارض نوشیدنی های گازدار و… در چند سال گذشته داشته است. به جای نوشیدن قهوه، دمنوش‎های گیاهی که تقویت‎کننده و درمانگر جسم و شادی بخش روح و روان هستند، استفاده کنید.

دمنوش زنجبیل مهرگیاه دمنوشی معطر است که به عنوان معجون طبیعت شناخته می‎شود. امروزه دمنوش های بسیار متنوع و گوناگونی از گیاهان مختلف تهیه و تولید شده‌اند. بالطبع با استقبال از طرف مردم نیز روبرو شده است. سبک زندگی به گونه ‎ای است که افراد به دنبال کوتاه‎ترین راه‎ها برای دستیابی به بدن و روانی سالم هستند. هر دمنوش خواص ویژه خود را دارد. طب سنتی نقش مهمی در ارائه عوارض نوشیدنی های گازدار و… در چند سال گذشته داشته است. به جای نوشیدن قهوه، دمنوش‎های گیاهی که تقویت‎کننده و درمانگر جسم و شادی بخش روح و روان هستند، استفاده کنید.

دمنوش چیست؟

دمنوش زنجبیل مهرگیاه خواص متعددی دارد، زیرا از ترکیب چند گیاه دارویی تشکیل می شود. دمنوش در طب سنتی با دم‎کرده شناخته می شود.

دمنوش از قسمت های مختلف گیاهان دارویی و خوراکی تهیه می شود. ریشه، برگ، گلبرگ، دانه، میوه، پوست یا ساقه گیاهان دارویی خواص متعددی دارند. گاهی ممکن است یک یا چند قسمت گیاه خاصیت دارویی داشته باشد.

این قسمت‎ها به هر دو صورت تازه و خشک شده قابل استفاده هستند. معمولاً برای استفاده در طولانی مدت آن ها را طی فرآیندی خشک می‌کنند. اثر پیشگیری و درمانی دمنوش علاوه بر طب سنتی، در تحقیقات پزشکی نوین نیز به اثبات رسیده است. برای تهیه دمنوش، قسمت‎های مختلف گیاه را درون آب جوش می ریزند. درب ظرف را به مدت 5 الی 15 دقیقه می گذارند. سپس دمنوش آماده نوشیدن است.

دمنوش زنجبیل مهرگیاه

دمنوش زنجبیل مهرگیاه با نام زنجبیل نیز شناخته می‌شود. به همراه زنجبیل، چند گیاه دیگر نیز استفاده می شود. ترکیبات دیگر شامل میخک، مریم گلی، هِل، گل سرخ، تخم گشنیز، نعنا و دارچین می شود.

تمام دمنوش ها زمانی که تهیه می شوند نیاز به یک افزودنی به عنوان شیرین کننده دارند. در طب سنتی برخی افراد عسل، قند یا شکر استفاده می‌کنند. برای دمنوش زنجبیل مهرگیاه از شیرین کننده گیاهی استویا استفاده می شود. استویا از خانواده کاسنیان است. شیرینی آن حدود 200 برابر شکر و قند است، اما فاقد کالری می باشد. خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند قند خون، قلب و عروق و… را کاهش می دهد.

دمنوش زنجبیل مهرگیاه دارای مزاجی گرم است. این موضوع در مورد اکثریت دمنوش ها صدق می کند. در ادامه به معرفی این دمنوش می‌پردازیم.

 برای خرید آنلاین دمنوش زنجبیل مهر گیاه از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

دمنوش زنجبیل مهرگیاه

خواص دمنوش زنجبیل مهرگیاه

دمنوش زنجبیل مهرگیاه تسکین دهنده دردهای التهابی می باشد. درمان درد کبد است و باعث درمان دردهای روده و معده نیز می شود. همچنین باد معده و روده را درمان می‌کند.

برای درمان زخم معده و زخم هایی که بر اثر مصرف داروها و باکتری ها به وجود آمده اند نیز مفید می باشد. این دمنوش پرخاصیت برای درمان دردهای قاعدگی نافع است.

ضد تهوع می باشد که برای درمان حالت تهوع در زنان باردار نافع می باشد. مقدار مصرف باید بسیار کم باشد و بهتر است زیر نظر پزشک متخصص مصرف شود. برای سلامت و شادابی پوست مفید است، این اثر ناشی از خواص ترکیبی چند گیاه می باشد. این دمنوش به حفظ نشاط بدن کمک می کند که به عنوان یک دمنوش انرژی زا شناخته می‌شود. به دلیل مزاج گرم، به دفع مواد زائد بدن کمک می‌کند، زیرا باعث ایجاد گرما در بدن می‌شود.

خواص زنجبیل در طب سنتی

دمنوش قاعده آور-زنجبیل

دمنوش زنجبیل مهرگیاه، که مقدار زیادی از آن را گیاه زنجبیل تشکیل می‌دهد، مزاجی گرم و خشک دارد. زنجبیل از گیاهان پر استفاده در طب سنتی ایران محسوب می‌شود. زنجبیل مقوی حافظه است و به تقویت مثانه، معده و قلب کمک می کند. ضد تهوع می باشد، به ویژه برای کسانی که در سفر با ماشین دچار حالت تهوع می‌شوند. برای درمان دردهای مختلف مانند سردرد و درد قاعدگی نافع است. ضد التهاب و عفونت می باشد که برای درمان بیمارهای دهان و لثه مفید می باشد.

هل و دارچین ترکیب مفید دمنوش زنجبیل مهرگیاه

دمنوش زنجبیل مهرگیاه از هل و دارچین نیز تشکیل شده است. هل (متعلق به جنوب شرق آسیا) بسیار معطر و خوشبو است. در فرهنگ آشپزی ایران نیز بسیار محبوب می باشد. برای درمان کلسترول بد خون مفید است و  به جریان خون کمک می‌کند. برای درمان التهابات مثانه و عفونت ادراری نافع است. گیاه هل تقویت کننده میل جنسی و درمان ضعف آن می باشد. برای کنترل سرطان نیز مفید می باشد.

دارچین در طب سنتی مزاجی گرم و خشک دارد که به تقویت بینایی و درمان پرش پلک کمک می کند. درمان دیابت و کاهش قند خون را سبب می‌شود و برای تقویت حافظه مفید است. دارچین لطیف است و به درمان اضطراب کمک می‌کند. برای رفع عفونت و سوزش ادرار مفید می باشد و باعث تقویت گردش خون می شود.

گل سرخ و نعنا ترکیبات مفید دمنوش زنجبیل مهرگیاه

دمنوش زنجبیل مهرگیاه حاوی گل سرخ بوده که مزاجی معتدل دارد. نشاط آور و ضد افسردگی است و برای درمان فشارهای عصبی مفید می باشد. بر روی دستگاه گوارش اثر مثبتی دارد. دمنوش آن به کاهش وزن و چربی سوزی کمک می کند. همچنین باعث افزایش میل جنسی در مردان می شود.

گیاه نعنا مزاجی گرم و خشک دارد که برای درمان اختلالات معده و نفخ بسیار مفید می‎باشد. رقیق کننده خون است و تأثیر مثبتی بر دستگاه تنفسی، دفع رطوبت و… دارد.

مریم گلی، میخک و تخم گشنیز، ترکیباتی موثر و مفید

دمنوش زنجبیل مهرگیاه ترکیبات بی نظیر دیگری نیز دارد. مریم گلی مزاجی گرم دارد، در نتیجه برای درمان آلزایمر مفید است و به تقویت حافظه کمک می کند. عرق ناشی از ضعف یا عرق شبانه را رفع می کند. برای درمان تب های مکرر اثر فوری دارد. دمنوش مریم‎گلی باعث تقویت بدن خواهد شد. در ترکیب با سایر گیاهان در طب سنتی ذکر شده است، بنابراین استفاده بیش از اندازه عوارض ناگواری به همراه دارد.

دمنوش زنجبیل مهرگیاه دارای میخک است که گیاهی معطر می باشد. مزاج گرم و خشکی دارد و سرشار از ویتامین c می باشد. آنتی‌اکسیدان‌های میخک باعث جوانسازی پوست خواهد شد. به عنوان مسکن درد‌های سرد تجویز می شود. همچنین برای درمان امراض سرد و تر مغز و اعصاب نافع می‌باشد. خاصیت ضد التهابی دارد که باعث رفع درد دندان می شود (تقویت دهان و لثه).

تخم گشنیز ادویه ای است که خاصیت دارویی دارد و دارای مزاجی سرد و خشک است. برای تقویت و سلامت پوست و همچنین درمان دیابت مفید می باشد. باعث تقویت سیستم عصبی و حفظ سلامت قلب می شود. همچنین به تنظیم قاعدگی نیز کمک می‌کند

موارد احتیاط برای مصرف انواع دمنوش

دمنوش زنجبیل مهرگیاه یا هر دمنوش دیگری باید با مزاج بدن سازگار باشد. سعی کنید از تداخلات دارویی شیمیایی با این دمنوش بپرهیزید. نوشیدن دمنوش به صورت روزانه منع مصرف دارد. دمنوش ها باید زیر نظر متخصص طب سنتی مصرف شوند. معمولاً دمنوش ها دوره‌های مصرف (هفته‌ای دو یا سه مرتبه) استانداردی دارند. از مصرف خودسرانه دمنوش ها اکیداً پرهیز کنید.