پنج مورد از بهترین شیرین کننده ها در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک- شیرین کننده ها

شیرین کننده ها در رژیم کتوژنیک برای این ساخته شده اند که پایبندی به رژیم را برای شما شیرین تر کنند. طبق رژیم کتوژنیک، محدود کردن مصرف کربوهیدرات (انواع قندها) منجر به افزایش چربی سوزی می شود.

در این نوع از رژیم غذایی مصرف کربوهیدرات ها قطع یا بسیار محدود می شود و تمرکز بر روی مصرف پروتئین و چربی است. بنابراین وقتی رژیم کتوژنیک را در پیش می‌گیرد، در اکثر موارد قند را کنار می گذارید اما این بدان معنی نیست که خود را از مزه های شیرین محروم کنید.

با مصرف شیرین کننده ها می‌توانید همچنان از مزه های شیرین لذت ببرید. در ادامه 5 مورد از برترین انواع این شیرین کننده ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

قند و پودر شیرین کننده در رژیم کتوژنیک

طبق تعریف، رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات است. اگر کربوهیدرات مصرف شود ترشح انسولین  از غده پانکراس افزایش می یابد.

انسولین سبب کاهش چربی سوزی در بدن می‌شود .

این برخلاف اهداف کاهش وزن در اکثر رژیم‌های غذایی و از جمله رژیم کتوژنیک است.

به طور کلی، قند و شکر کربوهیدرات‌هایی ساده اند که:

به سرعت جذب خون می‌شوند و قند خون و متعاقبا انسولین را بالا می برند.

به همین دلیل با اهداف رژیم کتوژنیک سازگاری ندارند. کربوهیدرات‌های پیچیده تر که دیرتر جذب خون می‌شوند در اصلاح، «کتو دوست» نامیده می شوند یعنی سازگاری بیشتری با این نوع از رژیم غذایی دارند.

فیبر و الکل قند ها از جمله این کربوهیدرات های کتو دوست هستند. اما اگر پیرو رژیم کتوژنیک هستید بدانید که امروزه شیرین کننده های مصنوعی، مارا از مصرف کربوهیدرات های پیچیده نیز بی نیاز کرده اند.

مصرف پودر شیرین کننده، بهترین و آسانترین کار در رژیم کتوژنیک

انواع پودر شیرین کننده مانند سوکرالوز، آسپارتام و ساخارین در آزمایشگاه ساخته می شوند.

آنها از منابع گیاهی یا حیوانی مانند ساکارز، استویا و سایر شیرین کننده های طبیعی منشا نمی‌گیرند.

اغلب انواع پودر شیرین کننده حاوی کالری صفر هستند

بنابراین تأثیر آنها بر سطح قند خون و انسولین ناچیز است. به این معنی که آنها برای فرآیند چربی سوزی مشکلی ایجاد نخواهند کرد. استفاده از شیرین کننده، کار را برای ما بسیار آسان می کنند و دیگر نیاز نیست خود را درگیر انتخاب کربوهیدرات های مناسب کنیم.

برای خرید آنلاین شیرین کننده بدون قند کتوژنیک روی تصویر زیر کلیک کنید

 

       

5 مورد از بهترین شیرین کننده ها در رژیم کتوژنیک به شرح زیر هستند:

پودر شیرین کننده استویا (Stevia)

استویا یکی از معروف ترین شیرین کننده ها در رژیم کتوژنیک است. یک شیرین کننده که از گیاه Stevia حاصل می‌شود، کالری آن صفر است و 200 تا 300 برابر شیرین تر از شکر است. شیرینی استویا توسط گلیکوزیدهای استویول- ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدانی، تامین می شود. اعتقاد بر این است که این ترکیبات در استویا موجب کاهش قند خون می‌شوند. استویا برای مصرف بسیار ایمن است. به علاوه، پرورش استویا برای محیط زیست بسیار بهتر از کشت شکر است.

پودر شیرین کننده Monk fruit

یکی دیگر از انواع شیرین کننده ها در رژیم کتوژنیک پودر میوه Monk fruit است. Monk fruit، میوه راهب یا لوهان گوئو نیز نامیده می‌شود. گیاه آن گیاهی شبیه کدو حلوایی است که سابقه طولانی در درمان تب، گرگرفتگی و سایر بیماری های مربوط به گرما در چین دارد. میوه مذکور علاوه بر این سابقۀ استفاده در طب سنتی، در سازمان جهانی غذا و دارو(FDA)  نیز به عنوان افزودنی مجاز، مورد تایید است. گیاه میوه راهب، شبیه استویا است. میوه راهب نیز 250 برابر شیرین تر از شکر و با کالری صفر است. پودر میوه Monk قطعا مورد تایید رژیم کتوژنیک است.

شیرین کننده آلولوز Allulose

اگر به دنبال یک جایگزین شکرِ دوستدار کتو هستید که طعمی شبیه شکر داشته باشد، باید پودر شیرین کننده آلولوز را امتحان کنید.

این شیرین کننده تا 70 درصد از شیرینی قند را دارد. گلوکز خون را افزایش نمی دهد و مورد تایید FDA است. پودر شیرین کننده آلولوز برخلاف سایر شیرین کننده ها در رژیم کتوژنیک، رنگی قهوه ای دارد. آلولوز، قند خون را افزایش نمی‌دهد زیرا حدود 90% آن از طریق روده کوچک جذب شده و به طور دست نخورده با ادرار دفع می‌شود. پودر شیرین کننده آلولوز از نظر فنی یک کربوهیدرات است، اما از طریق مسیرهای معمولی هضم نمی شود.

 شیرین کنندۀ فیبر محلول ذرت (Soluble corn fiber)

شیرین کننده بدون قند کتوژنیک

فیبر محلول ذرت مانند سایر انواع پودر شیرین کننده نیست و مثلا نمی‌توان آن را در قهوه خود بریزید. با این حال در ساخت بسیاری از غذاهای کم کربوهیدرات از آن استفاده می‌شود. فیبر محلول ذرت از ذرت گرفته می شود و یک نوع فیبر پروبیوتیک است. فیبرهای پروبیوتیک مستقیماً هضم نمی‌شوند و برای انرژی به گلوکز تبدیل نمی‌شوند، اما می توانند به عنوان غذا برای باکتری های روده بزرگ عمل کنند. فیبر محلول ذرت که به اختصار SCF نیز نامیده می‌شود تعداد باکتری‌های مفید در روده را افزایش می دهد. به علاوه مشخص شده است که جذب کلسیم را در نیز در نوجوانان تا حد زیادی افزایش می دهد.

نکته مهم در مورد پودر شیرین کننده SCF این است که برای دیابتی ها مناسب نیست. اگر دیابتی نیستید و در پی جایگزینی شکر هستند استفاده از SCF می‌تواند مزایای زیادی برای سلامت سلامت روده شما داشته باشد. البته بهتر است در صورت امکان، به دنبال محصولاتی با فیبر ذرت محلول غیر GMO باشید. محصولات غیر GMO، کمتر در معرض آفت کش ها و علف کش ها قرار داشته اند.

پودر شیرین کننده اریتریتول (Erythritol)

گفتن و املای اریتریتول سخت است، اما یکی از بهترین شیرین کننده ها در رژیم کتوژنیک محسوب می‌شود. اریتریتول متعلق به دسته ای از کربوهیدرات های غیر قابل هضم به نام الکل های قندی است. این کربوهیدرات ها غالبا به صورت دست نخورده از روده کوچک عبور کرده و از طریق ادرار دفع می شوند. مانند سایر شیرین کننده های موجود در این لیست، اریتریتول نیز سطح قند خون یا انسولین را افزایش نمی دهد. این ویژگی، اریتریتول را برای رژیم های کم کربوهیدرات و کتوژنیک ایده آل می کند.

اگر قصد دارید از الکل های قندی برای شیرین کردن استفاده کنید، انتخاب اریتریتول گزینه ای ایده آل است. در مقایسه با سایر الکل های قندی مانند زایلیتول، مانیتول و سوربیتول، اریتریتول کالری کمتری دارد و مشکلات گوارشی کمتری ایجاد می کند. اریتریتول همچنین دارای اثرات آنتی اکسیدانی است که می‌تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

کلام آخر

تمام موارد فوق الذکر جزو بهترین شیرین کننده ها در رژیم کتوژنیک هستند. اینکه کدام یک را انتخاب کنید به سلیقه شما در مورد طعم، بافت، در دسترس بودن و قیمت آنها برمی‌گردد. اگر همچنان در انتخاب بهترین پودر شیرین کننده دچار تردید بودید بهتر است با روابط عمومی سایت عطار لند تماس بگیرید. مشاوران این سایت، شما را به طور کامل راهنمایی خواهند کرد. با خرید از عطار لند رژیم غذایی خود را لذت بخش تر کنید.