استفاده از خواص گل ارمنی برای صورت؛ درمان و زیبایی صورت

در طب سنتی و قدیم ایران از خواص گل ارمنی برای صورت و درمان التهابات آن استفاه می کردند. گل ارمنی ماده ای است که از آن برای درمان و زیبا کردن پوست استفاده می شود. گذشتگان از هر چیزی که در طبیعت وجود داشت بهره می بردند. استفاده از مواد موجود در طبیعت مختص به گیاهان نبود. حتی از انواع خاک یا همان گِل برای درمان موضعی برخی بیماری ها استفاده می کردند.

در طب سنتی خاک را برای مصرف خوراکی تجویز نمی‌ کنند. همان طور که گفتیم برای درمان موضعی و مصرف خارجی استفاده می کنند. به طور مثال گل ارمنی یا گل سرشور را می توان نام برد. این گل ها از خاک های معمولی و معدنی به دست می‌آیند.

گل ارمنی عطارلند

در طب سنتی چهار عنصر مهم و حیاتی وجود دارد:

 • آتش
 • هوا
 • آب
 • خاک

این چهار رکن، چهار مزاج یا کیفیت کلی دارند. این مزاج ها اگر به اجزای کوچکتر تقسیم شوند باز هم اثر خود را حفظ می کنند.

چهار نوع مزاج وجود دارد:

 • مزاج گرم
 • مزاج سرد
 • مزاج تر
 • مزاج خشک

از بین چهار مزاج ذکر شده گرم و سرد مهمتر هستند. به دلیل اینکه اثر آن ها در تمام طبیعت و به ویژه انسان مشهود تر می باشد.

بنابراین چهار رکن ذکر شده دارای کیفیت ویژه خود هستند. خاک سنگین ترین عنصر است. مزاج چهار رکن اصلی در طبیعت عبارت است از:

 • خاک، مزاج سرد و خشک
 • آب، مزاج سرد و تر
 • آتش، مزاج گرم و خشک
 • هوا، مزاج گرم و تر

خداوند متعال این عناصر را با یکدیگر مخلوط کرده و ترکیب های جدیدی را آفریده است. فراموش نکنیم که تمامی عناصر ذکر شده مخالف و دشمن یکدیگر هستند.

از بین این عناصر، گل یا خاک نیز دارای ارزش درمانی خاص خود است. برخی از گل ها در طب سنتی خواص درمانی دارند، مانند خواص گل ارمنی برای صورت.

 

آشنایی با گل ارمنی یا گل سرخ

در طب قدیم و ایرانی مزاج گل ارمنی سرد و خشک عنوان شده است. گل ارمنی به رنگ قرمز می باشد که به آن خاک سرخ نیز می گویند. در قدیم از این گل برای رنگ کردن طلا استفاده می‌شد. البته در طب سنتی نیز جایگاه خاص خود را داشت و از خواص آن استفاده می کردند. یکی از خواص گل ارمنی برای صورت است که از آن برای درمان برخی التهابات تجویز می شود.

در گذشته از گل ارمنی برای درمان افرادی که دچار جوش های طاعونی می شدند استفاده می کردند. گل را به بدن فرد می مالیدند. این امر باعث می شد که عفونت به بقیه اندام ها نفوذ نکند.

گل ارمنی را به شکل ضماد تهیه می کنند. با مواد مختلفی ترکیب کرده و از آن برای درمان انواع بیماری ها استفاده می کنند. البته بهتر است برای درمان بیماری های مختلف از فرد متخصص طب سنتی مشاوره بخواهید.

 

خرید گل ارمنی برای صورت، از بین برنده و تسکین دهنده

یکی از خاصیت های مهم گل ارمنی این است که برای زیباتر کردن صورت تجویز می شود. موارد استفاده از گل ارمنی برای صورت به شرح زیر می باشد:

منافذ پوست: ابتدا یک نکته مهم را متذکر می شویم. تمام افراد بر روی پوست صورتشان منافذی دارند. از طریق منافذ، پوست صورت نفس می کشد. زمانی که این منافذ در صورت یک شخص بیش از حد باز باشند فرد از ظاهر صورت خود احساس نارضایتی می کند. در نتیجه نسبت به درمان آن اقدام می کند. یکی از روش های درمان، استفاده از گل ارمنی برای صورت است. مقداری از گل ارمنی را با ماست بدون نمک و آرد نخود ترکیب کنید. سپس آن را بر روی صورت بزنید و به آرامی ماساژ دهید.

کک و مک صورت: افرادی که صورت آن ها کک و مک دارد می‌توانند از گل ارمنی برای صورت خود استفاده کنند. مقداری از این گل را با روغن بادام شیرین مخلوط کنید. سپس در هنگام شب آن را به صورت خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید.

برطرف کننده التهاب و سرخی پوست: ممکن است پوست بدن یا صورت شما به هر دلیلی ملتهب و سرخ شده باشد. می‌توانید گل ارمنی را با گل گاوزبان مخلوط کنید. سپس به صورت موضعی آن را روی محلی که قرمز شده است قرار دهید.

خواص گل ارمنی برای صورت عطارلند

نکات مهم در استفاده از گل ارمنی برای صورت

گل ارمنی دارای مزاج سرد و خشک است و برای استفاده نیاز به مصلح دارد. گل ارمنی خاصیت خشک کنندگی دارد. بنابراین حتماً قبل از مصرف به یک متخصص طب سنتی و پزشک پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

ممکن است در کنار تجویز گل ارمنی برای صورت، درمان های کمک کننده نیز توصیه شود.

درمان های ذکر شده برای تمام افراد قطعیت ندارد اما مشاهدات کلی این نتایج را نشان داده است. مزاج هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. بنابراین ممکن است فردی زودتر درمان شود و فرد دیگر نیاز به طمان بیشتری داشته باشد. بنابراین برای تکمیل روند درمان باید صبر و حوصله داشته باشید.

تمام دارو های گیاهی نباید بدون تجویز متخصص استفاده شوند. سعی کنید قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی با متخصص مشورت نمایید. در مورد گل ارمنی نیز این امر صادق است. از مصرف خودسرانه آن برای درمان هر نوع بیماری، از جمله صورت خودداری نمایید.

 

درمان های دیگر برای گل ارمنی

خواص گل ارمنی برای صورت خلاصه نمی شود. خواص دیگری نیز برای آن ذکر کرده اند که بسیار نافع می باشد. در گذشته برای درمان برخی بیماری ها استفاده می شد، از جمله:

درمان خیارک: ورمی قدکش یا دملی است که ظاهر خیار مانندی دارد. بر روی غدد لنفاوی روی کشاله ران پدید می آید. گل ارمنی را با آبغوره مخلوط می کنند. ضمادی تهیه کرده و آن را روی محل قرار می دهند.

درمان واریس: میزان معینی از گل ارمنی را با گلاب ترکیب می کنند. سپس خمیر را بر روی پارچه قرار داده و آن را دور پا یا هر قسمتی که واریس دارد می‌بندند. زمانی که گل خشک شد آن را باز می کنند.

درمان خونریزی و جراحت: از این گل برای قسمتی از بدن که دچار خونریزی شده است استفاده می‌ کنند. در گذشته برای افرادی که دچار خونریزی داخلی و دستگاه گوارش می شدند نیز تجویز می‌شد. باید توجه داشت که گل ارمنی به همراه مصلح آن استفاده می شود. گلاب مصلح گل ارمنی است.

برای هر یک از بیماری های ذکر شده از جمله درمان گل ارمنی برای صورت و واریس، باید با متخصص طب سنتی مشورت نمایید.

برای خرید آنلاین و آگاهی از قیمت گل ارمنی از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند می توانید روی تصویر زیر کلیک کنید.

گل ارمنی 250 گرمی عطارلند