خرید کندر، صمغ شگفت انگیز

خرید کندر

در زمان خرید کندر به کیفیت و تازگی آن توجه داشته باشید. کندر جزو مواد اولیه گیاه کندر است که مصرف خوراکی و درمانی دارد. در گذشته زمانی که هیچ خبری از پزشکی جدید نبود سبک زندگی مردم بسیار متفاوت بود. مردم برای درمان بیماری ها از گیاهان موجود در طبیعت استفاده می‌کردند.

هر گیاه با خاصیت دارویی را برای درمان یک بیماری خاص استفاده می‌کردند. انواع گیاهان دارویی بخش مهمی از طب سنتی قدیم را شامل می شود. حتی به جرأت می‌توان گفت طب سنتی بخش مهمی از روش و سبک زندگی مردم بوده است. حضور این سبک برای درمان به اندازه ای پررنگ بود که جزو اعتقاد و فرهنگ یک ملت شناخته می‌شد.

طب سنتی اساس درمانی خود را از گیاهان دارویی می‌گیرد. طب سنتی در زمینه پیشگیری و سبک زندگی سالم بیشترین تاکید را به افراد می کند.

گیاهان دارویی محدود به گلبرگ و برگ نمی‌شود. بلکه صمغ یا شیره، ریشه، میوه، ساقه و… را شامل می شود. از این محصولات به صورت مستقیم استفاده می‌کنند. گاهی از گیاهان دارویی محصولات ثانویه ای تولید می شود که مصرف دارویی و خوراکی دارند. فرآورده‌های ثانویه مانند عرقیات یا روغن را می توان نام برد.

یکی از بخش های ناشناخته گیاهان دارویی صمغ است، مانند کندر، مصطکی یا صمغ عربی را می توان نام برد.  ممکن است که برای خرید کندر به عطاری ها مراجعه کرده باشید. شاید بدون اطلاع از موارد مصرف، تنها برای خاصیت آن استفاده کرده اید. بهتر است ابتدا با این گیاه آشنا شوید و خواص درمانی آن را در طب سنتی بشناسید. سپس نسبت به خرید کندر با توجه به دانش بدست آمده اقدام کنید.

گیاه شناسی کندر یا کندور

کندر یا کندور با نام انگلیسی incense و در عربی با نام لیبان شناخته می شود. از خانواده Burseraceae است. درختی است که تا ارتفاع حداکثر 3 متر رشد می کند. گل های آن به صورت دسته ای کنار یکدیگر قرار دارند و به رنگ سفید می باشند.

این گیاه ساقه های متعددی دارد که سطح آن را پوشانده است. گیاه کندر در مناطق گرم رشد می کند. در کشور هایی مانند عربستان، هند، یمن، اتیوپی و سومالی وجود دارد. وقتی برای خرید کندر به عطاری مراجعه می کنید صمغ یا شیره درخت کندر را به شما می دهند.

این صمغ که نوعی رزین است در اثر شکاف تنه درخت به دست می آید. قسمت هایی از تنه درخت را شکاف می‌دهند. سپس یک ظرف کوچک از جنس گل را زیر شکاف درست می کنند. به مدت دو یا سه هفته طول می‌کشد که صمغ بیرون بیاید. این ماده رزینی کندر نام دارد.

کندر در رنگ های کهربایی، قرمز، زرد کم رنگ و زرد پر رنگ وجود دارد. زمانی که کندر می سوزد دودی ندارد. در زمان سوختن کندر بوی بسیار معطری در فضا پخش می شود. کندر به رنگ سفید نیز وجود دارد که کمی نرم تر است.

یک تحقیق در کشور فرانسه نشان داد که بوی خوش کندر ناشی از وجود یک ترکیب خاص است. این ترکیب خاص با نام اولیبانبک اسید شناخته می شود.

در کندر ماده ای فعال به نام اسید بوسولیک و مشتقات آن نیز وجود دارد. اسانس موجود در کندر حدود 5 تا 9% است. آرابینوز، گالاکتوز، رزین ها، فلوبافن و زایلوز قند های موجود در کندر می باشند.

خرید کندر و خواص آن در طب سنتی

برای خرید کندر و مصرف آن لازم است که با طبع خود آشنا باشید. طبع کندر گرم درجه 2 و خشکی درجه 3 است. در طب سنتی قدیم برای کندر خواص متعددی بیان شده است. اولین مورد این است که به تقویت حافظه کمک می کند. پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: زنان باردار کندر مصرف کنند تا فرزندان آن ها باهوش باشند و کند ذهنی را از بین ببرد.

برای خرید آنلاین کندر با کیفیت بالا از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید.

خرید کندر خوراکی

 

فواید کندر در طب سنتی 

 • کاهش دهنده قند خون است.
 • کندر یک گیاه ادرار آور است.
 • صمغ کندر تقویت کننده کبد است.
 • برطرف کننده گرفتگی صدا می باشد.
 • برای درمان سرفه های مزمن موثر است.
 • برای تنگی نفس نیز تجویز می شود و خلط آور است.
 • کندر به عنوان یک گیاه قاعده آور نیز شناخته می شود.
 • برای درمان آسم، تنگی نفس و برونشیت تجویز می شود.
 • برای درمان ریزش مو می توانید آن را با روغن مورد نظر ترکیب کنید.
 • برای از بین بردن بوی بد دهان و خوشبو کردن می ‌توانید آن را بجوید.
 • برای درمان اسهال و استفراغ کندر را در آب سرد حل کرده و میل می کنند.
 • باعث سلامت دهان و دندان است و از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند.
 • مصرف آن در یک دوره درمانی معین می‌تواند حملات ناشی از آسم را کم کند.
 • برای تقویت معده تجویز می شود. یک بادشکن موثر است و به هضم غذا کمک می کند.
 • برای رفع سنگینی زبان نیز موثر است. توصیه می شود به همراه آویشن و مویز جویده شود.
 • برای کاهش عوارض استئو آرتریت مفید است. به عبارت دیگر برای تسکین درد مفاصل مانند درد زانو مفید می باشد.
 • برای تسکین دردهای مزمن استخوانی می توانید آن را با روغن کنجد ترکیب کنید. سپس ترکیب را محل مورد نظر بمالید.

موارد منع مصرف کندر

تمام گیاهان دارویی برای افراد خاصی منع مصرف دارند. مصرف گیاهان دارویی رابطه مستقیمی با مزاج بدن شما دارد. در نتیجه بهتر است با مزاج ذاتی و اکتسابی بدن خود آشنا باشید.

در قسمت قبل گفتیم که کندر دارای مزاج گرم و خشک درجه دو است. بنابراین افراد گرم مزاج باید از مصرف زیاد آن خودداری کنند. بهتر است در هنگام خرید کندر حد اعتدال را رعایت کنید. طریقه مصرف کندر را از پزشک طب سنتی جویا شوید.

در کتاب ابن سینا بیان شده است که کندر برای تقویت حافظه مفید است. در نتیجه برای بعضی افراد توصیه می‌شود که ناشتا کندر بخورند. البته بیان شده است که زیادی روی در خوردن آن باعث سردرد می شود. همچنین در این کتاببیان شده است که بهترین نوع کندر به رنگ سفید و دیر شکن است.

اگر می خواهید برای درمان بیماری خاصی از کندر استفاده کنید قبل از مصرف با پزشک طب سنتی مشورت کنید. مصرف بیش از اندازه آن موجب استفراغ، اسهال و تهوع می‌ شود.

برای خرید و اطلاع از قیمت کندر به عطاری های معتبر مراجعه نمایید. همچنین در زمان خرید کندر از کیفیت آن مطمئن شوید.