خرید کات کبود؛ گوهر آبی کریستالی

خرید کات کبود، پیشگیری از رشد جلبک در استخر

قبل از خرید کات کبود و استفاده از آن، با این ماده شیمیایی آشنا می شویم. مواد موجود در طبیعت در زندگی انسان نقش مهمی دارند و زندگی بشر به آن ها وابسته است. مواد مختلف با ترکیب های متفاوت در طبیعت وجود دارند. تمام مواد موجود در طبیعت فواید بسیاری دارند که برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از موادی که در بخش‌های مختلف کاربرد زیادی دارد مواد شیمیایی (chemical substance) است. مواد شیمیایی از لحاظ ترکیبات به سه گروه ساده، ترکیبی یا آلیاژی تقسیم می شوند. البته خصوصیات ظاهری دیگری نیز برای آن ها ذکر شده است.

یک ماده شیمیایی که نقش مهمی در صنایع و بخش ‌های مختلف دارد کات کبود است. این ماده شیمیایی در بسیاری از کارخانجات تولید می ‌شود که در صنایع دیگر از آن استفاده می کنند.

کات کبود چیست؟ Copper sulfate

قبل از خرید کات کبود بهتر است با این ماده شیمیایی پرکاربرد در طب سنتی آشنا شوید. در فرهنگ لغت دهخدا به معنای زاج کبود و زنگ مسی بیان شده است. کات کبود را ترکیبی از جوهر گوگرد یا سولفات مس بیان کرده است. ماده ای کانی مانند است که به منظور سرسبز نگه داشتن سبزی ها و حتی ترشی ها کاربرد دارد.

در برخی نقاط خراسان و آذربایجان وجود دارد. کات کبود متعلق به خانواده نمک ‌ها است. کات کبود با نام های دیگری مانند گوهر آبی، زاج کبود و همچنین سولفات مس نیز شناخته می‌شود. ماده ای کریستالی و شفاف است که به رنگ آبی (تناژ های مختلف) می ‌باشد.

سولفات مس، جامد 5 آبه است و با نام نیز پنتاهیدرات شناخته می شود. ترکیب آن از 0 تا 5 است و 5 آبه آن به رنگ آبی کبود می باشد. سولفات مس بدون آب، به رنگ سفید است که با نام زاج سفید نیز شناخته می‌شود. قیمت کات کبود بر اساس کاربرد و مقدار مصرف متفاوت است.

فواید استفاده از کات کبود در بخش های مختلف

این ترکیب شیمیایی به عنوان ضد عفونی کننده، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد میکروب شناخته می‌شود. در بخش ‌های مختلفی کاربرد دارد، از جمله:

 • بخش کشاورزی: خرید کات کبود در بخش کشاورزی به عنوان کشنده آفت‌ شناخته می‌شود. از بین برنده قارچ های انگلی و حتی علف کش است که گیاهان هرز را از بین می‌برد. برای لکه هایی که بر روی گیاهان ایجاد می ‌شود مفید بوده و آن ها را نیز از بین می برد. باعث بهتر شدن عمل فتوسنتز می شود و رشد خوب گیاه را در پی خواهد داشت. ترکیب سولفات مس با کلسیم هیدروکسید برای مبارزه با انگل محصولاتی مانند خربزه، انگور و هندوانه مفید است.
 • استخرها: برای پیشگیری از ایجاد جلبک در استخر، خرید کات کبود گزینه ایده آلی است. به عنوان یک ضد جلبک عالی نیز شناخته می‌شود. رشد جلبک ها را در استخر کنترل می کند. البته به استخرهای پرورش ماهی نیز کات کبود اضافه می کنند. به منظور از بین برندن باکتری و انگل های درون استخر استفاده می کنند. صاحبان استخرهای شنا نیز به منظور بالابردن کیفیت آب و سلامت آن کات کبود را به آب اضافه می کنند. البته مقدار استفاده از آن در آب استخر یک حد مجاز و استانداردی دارد. این حد مجاز با اندازه گیری درجه قلیایی آب به دست می‌آید. میزان زیاد آن برعکس باعث آسیب رسیدن به آب و بدنه استخر می شود.
 • قیمت کات کبود

 

 • صنایع مختلف: کات کبود در صنایعی مانند دباغی و تولید پوست، تولید ابریشم مصنوعی و رنگ سازی نیز کاربرد دارد. برای آبکاری فلزات نیز از کات کبود استفاده می‌شود. در ساخت ترقه برای مراسم آتش بازی نیز استفاده می کنند زیرا رنگ آن در معرض آتش سبز می شود.

برای خرید آنلاین کات کبود از فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

کات-کبود-عطارلند

خرید کات کبود در طب قدیم و استفاده از آن

در طب قدیم برای درمان بیماری ها از مواد موجود در طبیعت استفاده می کردند. استفاده از مواد طبیعی برای درمان بیماری ها با کمترین عوارض همراه بود.

در طب سنتی اطبا برای درمان برخی بیماری ها، خرید کات کبود و استفاده از آن را توصیه می کردند. فواید استفاده از کات کبود در طب سنتی به شرح زیر می باشد:

ضدعفونی کننده زخم: در طب سنتی از کات کبود برای ضدعفونی کردن زخم ها استفاده می کردند. استفاده از کات کبود برای ضدعفونی کردن، باعث التیام زخم می‌شد. البته اگر می خواهید استفاده کنید

 • باید با تجویز پزشک متخصص استفاده شود. باید به میزان مصرف آن دقت کنید. حدود 5 گرم را درون یک لیوان آب ریخته و هم بزنید. سپس یک تکه پنبه بهداشتی را درون محلول زده و آن را روی زخم بمالید.

درمان خارش بدن:

در طب سنتی برای درمان خارش واژن در زنان باردار، خرید کات کبود و استفاده از آن توصیه می‌شد.

درمان بواسیر:

گاهی هدف از خرید کات کبود درمان بواسیر است که در طب قدیم نیز ذکر شده است. مقداری کات کبود را درون یک پیاز بزرگ ترکیب می کردند. سپس اطراف آن را با گل می پوشاندند و بعد از خشک شدن آن را روی حرارت قرار می دادند. پس از پختن، پیاز را از درون گل بیرون آورده و می کوبیدند تا نرم شود. سپس آن را به صورت قرص روزانه مصرف می ‌کردند.

موارد منع مصرف کات کبود

مصرف انواع داروهای گیاهی و مواد موجود در طبیعت بدون تجویز پزشک و متخصص طب سنتی ممنوع است. مصرف خودسرانه ممکن است عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. این مساله در مورد کات کبود نیز صدق می کند. 

مقدار زیاد مس و سولفات مس سمی است، بنابراین از مصرف خودسرانه آن جدا پرهیز کنید. حتما باید با یک پزشک حاذق و متخصص طب سنتی مشورت کنید. افراد کشاورز برای مصارف کشاورزی و پرورش ماهی نیز باید با مهندس کشاورزی و کارشناس آبزیان مشورت کنند. بعد از مشورت و اطلاع از مقدار و نحوه مصرف نسبت به خرید کات کبود اقدام کنند.

عوارض استفاده از کات کبود بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی به شرح زیر می باشد:

 • گلودرد به همراه سرفه در صورت تنفس آن ایجاد می شود.
 • اگر خورده شود باعث تهوع، دل درد، استفراغ و سوزش شکم می شود.
 • مصرف آن برای کودکان مضر بوده و باعث آسیب رسیدن به کبد می شود.
 • اگر با چشم تماس داشته باشد دید چشم را تار می کند و چشم ها قرمز می شوند.
 • در صورتی که بیشتر از حد مجاز خورده شود به غش کردن یا مرگ منجر می شود.
 • اگر کات کبود با پوست تماس داشته باشد باعث التهاب و قرمزی پوست خواهد شد. به ویژه در افرادی که حساسیت های پوستی دارند.

بنابراین در استفاده از آن جوانب احتیاط را رعایت کنید. در هر زمینه ای که قصد استفاده دارید سعی کنید زیر نظر متخصص آن بخش استفاده کنید.