سرکه سیب برای لاغری، لاغر شدن با کمترین عوارض جانبی

خواص سرکه سیب برای لاغری

در طب سنتی (ایرانی) مصرف سرکه سیب برای لاغری توصیه و تجویز می شود. سرکه سیب یکی از بهترین سرکه ها است که از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار می گیرد. سرکه سیب مصرف خوراکی و دارویی دارد. سیب میوه ای درختی است که 7500 گونه از آن در سراسر دنیا وجود دارد.

سیب انواع مختلفی دارد که به لحاظ شکل، رنگ، طعم و مزه با هم تفاوت دارند. سیب شیرین طرفداران بیشتری دارد، از این رو محبوبیت بیشتری نیز دارد. در مناطقی که دارای آب و هوای خنک هستند پرورش می دهند. در طب سنتی و احادیث خواص بسیاری برای سیب و سرکه آن بیان شده است.

از گذشته های دور تاکنون از انواع محصولات گیاهی فرآورده های ثانویه با مصرف خوراکی و دارویی تولید می شود. سیب یک میوه خوش طعم و پرخاصیت است. از این میوه خوب و پرخاصیت فرآورده های متنوعی تولید می شوند.

یکی از فرآورده های ثانویه سیب که جنبه خوراکی و درمانی دارد سرکه سیب است. تاریخ ابداع سرکه سیب مشخص نیست. از زمان های گذشته در آشپزی از سرکه سیب استفاده می ‌کردند. برای نگهداری از مواد غذایی به مدت طولانی آن ها را درون سرکه قرار می‌ دادند. در برخی مواقع از سرکه سیب برای لاغری و کاهش چربی بدن استفاده می کردند.

بله درست است، یکی از فواید اصلی و بی نظیر سرکه سیب برای لاغری عنوان شده است. در ادامه بیشتر توضیح داده می شود.

روش تهیه سرکه سیب خانگی

خواص سرکه سیب خانگی

امروزه سرکه سیب به روش های سنتی و صنعتی تهیه و تولید می شود. سرکه سیب از آب سیب که تخمیر شده است به دست می آید. روش های مختلفی برای تهیه سرکه سیب وجود دارد. هر نوع سیب را می توانید برای تهیه سرکه انتخاب کنید. سیب ها را در مکانی قرار می دهند که تخمیر شود. در بعضی روش ها از مخمر نانوایی استفاده می کنند. بعضی دیگر ترکیب آب و سرکه را با توجه به وزن سیب به آن اضافه می کنند.

در ادامه یکی از روش های خانگی تهیه سرکه را شرح می دهیم. از این سرکه سیب برای لاغری می توانید استفاده کنید. روش تهیه به شرح زیر می باشد:

 • سیب ها را شسته و ضدعفونی کنید.
 • به چهار قسمت تقسیم کرده و سپس آن ها را داخل ظرف بریزید.
 • درون ظرفی که سیب ها قرار دارد نصف آن را از آب پر کنید.
 • به ازای هر 3 کیلو سیب باید یک لیتر سرکه اضافه کنید. می توانید از سرکه ای که قبل از تهیه کرده اید یا سرکه های موجود در بازار استفاده کنید. سرکه هایی که به روش سنتی تهیه می شوند نیز در بازار وجود دارند.
 • ظرف را سر پر نکنید و مقداری فضای خالی را برای تخمیر بگذارید.
 • سپس ظرف را در مکان گرم قرار دهید و هفته ای یک بار هم بزنید یا تا سریعتر تخمیر شود.
 • زمانی که مایع صاف در سطح قرار گرفت آن را صاف کنید.
 • مواد صاف شده را بین 15 تا 20 روز دست نخورده بگذارید و سپس استفاده کنید.
 • سرکه هایی که به روش خانگی تهیه می شوند طبیعی هستند. این نوع سرکه ها به رنگ قهوه ای هستند و بوی تندی دارند. اثرات بسیار متفاوتی دارند، زیرا ماده افزودنی مصنوعی ندارند. اگر می خواهید از سرکه سیب برای لاغری استفاده کنید از نوع طبیعی باشد بهتر است.

  خواص سرکه سیب در طب سنتی
 • سرکه سیب-عطارلند

در طب سنتی سرکه سیب طبعی سرد و خشک دارد. سرکه انگور، خرما و سیب تولید می شود، اما خاصیت سرکه سیب بیشتر از دو نوع دیگر است. به ویژه اینکه سرکه سیب برای لاغری توصیه و تجویز می شود. خواص سرکه سیب برای لاغری در طب سنتی و ایرانی بیان شده است. متخصصان طب سنتی نیز برای لاغری آن را تجویز می کنند.

شیوه استفاده از سرکه سیب برای لاغری به این صورت است که می توانید صبح ناشتا آن را میل کنید. خواص همزمان سرکه سیب برای لاغری این است که کبد چرب را در کنار آن درمان می کند. نکته مهم این است که می توانید برای جلوگیری از معده درد آن را با عسل طبیعی و آب ترکیب کنید.

سرکه سیب برای لاغری تاثیر بیشتری نسبت به سرکه انگور و خرما دارد. خواص دیگر سرکه سیب این است که ضد جوش بسیار ایده آلی است. حتی می توانید برای جوش های پشت کمر نیز از آن استفاده کنید. باعث  می شود ادویه ها بیشتر و سریع تر به بدن نفوذ کنند.

فشار خون را کاهش می دهد. مانع بالا رفتن چربی خون می شود. شستشوی صورت با سرکه سیب باعث لطافت پوست می شود. اگر از سرکه سیب برای لاغری استفاده می کنید می توانید همزمان سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. آن را با عسل، دارچین و آب ترکیب کرده و سپس میل کنید.

بدن را پاکسازی کرده و سموم را از بدن دفع می کند. صفرا بُر است، زیرا محرکی برای بیشتر شدن ترشحات صفرا و کبد می باشد. سرکه سیب برای لاغری محدود به این ویژگی نیست و همزمان از فواید دیگر آن نیز استفاده می شود.

سرکه سیب لطیف کننده است. می توانید مواد غذایی غلیظ و پرچرب را در آن بپزید یا در کنار آن میل کنید. استفاده از آن در کنار غذا به هضم راحت تر می کند.

منع مصرف سرکه سیب برای لاغری

اگر می خواهید از سرکه سیب برای لاغری استفاده کنید باید به چند نکته توجه داشته باشید. از سرکه سیبی استفاده کنید که به رنگ قهوه ‌ای روشن و بوی بسیار تندی داشته باشد. اگر جزو آن دسته از خانم هایی هستید که دچار پوکی استخوان هستید آن را مصرف نکنید.

زیاده روی در مصرف آن باعث کم شدن تراکم استخوان ها خواهد شد. سرکه سیب را به همراه داروی بیماری های قلبی و دیابت مصرف نکنید. ممکن است اثر سوئی داشته باشد.

البته مصرف سرکه در احادیث نیز توصیه شده است:

حضرت علی علیه السلام می فرمایند: سرکه نیکو خورشتی، زرداب را از بین می برد. صفرا را کم کرده و قلب را زنده می کند.

 امام صادق علیه السلام می فرمایند: سرکه باعث استحکام عقل می شود.

پیامبر اکرم علیه السلام می فرمایند: خداوند و فرشتگان رحمت می ‌فرستند بر سفره هایی که در آن سرکه و نمک باشد.

 

سایت عطارلند یک فروشگاه اینترنتی بزرگ است. عطارلند در زمینه فروش محصولات عطاری به صورت آنلاین فعالیت دارد. بهترین محصولات عطاری را در دسترس شما مشتریان عزیز قرار می دهد، زیرا هدف ما رضایت شماست.

با مراجعه به سایت فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند می توانید بهترین و باکیفیت ترین محصولات را خریداری کنید.