خواص روغن اسطوخودوس، درمان دردهای موضعی

خواص روغن اسطوخودوس-عطاری-آنلاین-عطارلند.

برای استفاده و آشنایی با خواص روغن اسطوخودوس ابتدا با گیاه آن آشنا می شویم. طب سنتی از دیرباز پیشگیری را مقدم بر درمان دانسته است. به همین دلیل متخصصان طب سنتی همواره بر حفظ سلامتی تاکید کرده اند. در مبحث درمان بیماری ها، استفاده از گیاهان دارویی بخش مهمی از روند درمان محسوب می ‌شوند. مواد تشکیل دهنده آن ها کاملاً طبیعی است.

به روش های ساده دارو های گیاهی تولید می شوند. این دارو ها کمترین عارضه را هنگام مصرف به همراه دارند.

انواع دارو های گیاهی بر اساس خواص قسمت های مختلف گیاه ساخته می شوند. گیاهان دارویی یک بخش یا تمام بخش های گیاه را شامل می شود. گیاهان دارویی را به صورت تازه یا خشک شده استفاده می کنند. از آن ها فرآورده های گوناگونی تهیه می شود. روغن ها، عرقیات، دمنوش ‌ها، ضماد، تنتور و مواد دیگر را می ‌توان نام برد.

یکی از فرآورده های گیاهان دارویی که خاصیت فراوانی دارند روغن ها هستند. روغن ها از قسمت های مختلف گیاهان مانند گل، برگ، دانه، میوه، پوست و مغز تهیه می ‌شوند.

روغن های گیاهی بسیار پر خاصیت بوده و برای تسکین درد، درمان و حتی پیشگیری از امراض استفاده می ‌شوند. انواع بیماری های جسمی و روحی را می توان نام برد. درمانگران طب سنتی انواع روغن های گیاهی را برای بیماری ‌های خاص تجویز می‌کنند.

خواص روغن اسطوخودوس

روغن های گیاهی به دو صورت قابل استفاده هستند:

  • مصرف خوراکی
  • درمان موضعی

برخی از روغن ها به هر دو صورت نیز قابل استفاده هستند، مانند روغن زیتون و کنجد.

یکی از گیاهان دارویی پرخاصیت اسطوخودوس است. از خواص روغن اسطوخودوس برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. در منابع و کتب طب سنتی نیز خواص روغن اسطوخودوس بیان شده است.

خواص روغن اسطوخودوس، درمان درد های موضعی

در طب سنتی روغن اسطوخودوس طبع گرم و خشکی دارد. معمولاً از خواص روغن اسطوخودوس برای درمان موضعی استفاده می کنند.

برای درمان خواب رفتگی دست و پا مفید است. به منظور رفع خستگی و به دست آوردن آرامش استفاده از خواص روغن اسطوخودوس توصیه می شود. چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب گرم بریزید و به مدت 15 دقیقه در آن دراز بکشید. باعث می شود روغن جذب پوست شود.

یکی از خواص روغن اسطوخودوس این است که برای درمان بیماری های ریه مفید است. سه قطره از روغن اسطوخودوس را با روغن زیتون و بادام ترکیب کنید. سپس آن را بر روی سینه و پشت بیمار ریخته و به آرامی ماساژ دهید.

این روغن برای دفع حشرات از بدن سودمند است. می توانید مقدار کمی از این روغن را بر روی پوست بمالید. در نتیجه حشرات به پوست شما نزدیک نمی ‌شوند.

برای درمان بیماری روماتیسم و نقرس نیز توصیه می شود. از خواص روغن اسطوخودوس در رایحه درمانی نیز استفاده می ‌کنند. برای کاهش اضطراب و استرس نیز این روغن تجویز می ‌شود. اثرات درمانی و خواص روغن اسطوخودوس در مقاله‌ ای در سال 2012 منتشر شده است.

برای درمان عفونت گلو در سرماخوردگی و آسم چند قطره از روغن را در ناحیه سینه و پشت گردن خود بمالید. توجه داشته باشید که میزان استفاده از آن باید با مشورت درمانگر طب سنتی باشد. متخصص تشخیص می دهد که آن را به تنهایی یا در ترکیب با روغن های دیگر استفاده کنید. روغن زیتون و بادام را می توان نام برد.

از خواص روغن اسطوخودوس برای نرمی و لطافت پوست نیز استفاده می شود. این روغن پوست را لطیف و جوان می کند. همچنین برای درمان جای جوش و آکنه نیز از خواص روغن اسطوخودوس استفاده می کنند. روغن اسطوخودوس برای درمان خشکی پوست و اگزما نافع است و متخصصان طب سنتی آن را تجویز می کنند.

روش سنتی برای تهیه روغن اسطوخودوس 

گل ‌های اسطوخودوس حاوی اسانس روغنی هستند. این اسانس بسیار فرار است. به دلیل رایحه خوشبویی که دارد در صنایع عطرسازی و لوازم آرایشی از آن استفاده می کنند. سر ساقه اسطوخودوس حدود 3% اسانس دارد. این روغن حاوی لینالول (30% تا 35%)، لینالیل استات (30% تا 50%) و کامفرکاریوفیلین اکساید می باشد.

برای استفاده از خواص روغن اسطوخودوس ابتدا قسمت اسانس دار گیاه که سرشاخه گلدار است را تهیه کنید. سپس آن را در مقداری آب جوشانده یا دم کنید. اجازه دهید تا خنک شود و سپس آن را صاف کنید. یک روغن طبیعی را به عنوان روغن پایه انتخاب کنید، مانند روغن بادام شیرین یا روغن زیتون.

محلول صاف شده را با روغن ترکیب کنید. ترکیب را روی حرارت ملایم قرار داده و اجازه دهید آب آن تبخیر شود. زمانی که مقدار کمی آب در ته ظرف باقی مانده است حرارت را خاموش کنید. آب باقی مانده به آسانی از روغن جدا می‌ شود.

اگر با روغن بادام شیرین تهیه شود برای کسانی که مزاج گرمی دارند قابل استفاده است. معمولاً از گل ‌های خشک شده استفاده می‌کنند، زیرا مانع رشد قارچ و کپک می شود.

حالا می توانید از خواص روغن اسطوخودوس برای درمان موضعی استفاده کنید.

برای خرید آنلاین روغن اسطوخودوس با کیفیت عالی از فروشگاه گیاهان  دارویی عطارلند روی تصویر زیر کلیک کنید

روغن اسطوخودوس عطارلند- فروشگاه گیاهان دارویی عطارلند

موارد منع مصرف روغن اسطوخودوس

گیاهان و دارو های گیاهی از دیرباز برای درمان انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفت. استفاده از این گیاهان نیاز به تخصص و تجربه دارد. هر بیمار نمی تواند دارو را بدون تجویز متخصص استفاده کند. قبل از هر مساله باید مزاج خود را با کمک متخصص طب سنتی بشناسید. سپس متخصص با توجه به مزاج و ویژگی های ذاتی و اکتسابی دارو های گیاهی را تجویز می کند.

در کنار بیان خواص روغن اسطوخودوس مضرات خاصی برای آن ذکر نشده است. در برخی افراد ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شود. به ویژه برای افرادی که دارای مزاج گرم و خشک هستند.

باید در مصرف آن احتیاط کنید. در پسران غیر بالغ نیز منع مصرف دارد. روغن اسطوخودوس را نباید بر روی پوست خود استفاده کنند. روغن به طور کامل جذب بدن می شود، در نتیجه بر روی هورمون های مردانه اثر منفی خواهد گذاشت.

اگر می خواهید برای درمان از خواص روغن اسطوخودوس و فرآورده های آن استفاده کنید باید با مشورت کارشناس باشد. اگر دارای حساسیت و آلرژی ‌های تنفسی و پوستی هستید حتما با کارشناس در میان بگذارید

اگر می خواهید به صورت آنلاین محصولات عطاری را خریداری کنید سایت عطارلند را به شما معرفی می کنیم.

عطارلند یک فروشگاه بزرگ اینترنتی است که باکیفیت ترین محصولات عطاری را به شما معرفی می کند. سلامتی شما برای ما در اولویت قرار دارد. بنابراین بهترین و مرغوب ترین کالاهای عطاری را در دسترس شما قرار می دهیم.